Hudobná nedeľa bude s noblesou a závanom starých čias

23. 8. 2018

Na Mierové námestie ich v rámci kultúrneho leta v nedeľu 26. augusta 2018 o 17.00 hodine prinesie štýlový 9-členný orchester Fatts Jazz Band.

Orchester, ktorý oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20. až 40. rokov minulého storočia, založil Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Sám počúva a prepisuje aranžmány z pôvodných starých šelakových nahrávok do nôt formou transkripcie.

Preto majú návštevníci koncertov unikátnu možnosť počuť presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali prvé jazzové legendy. Orchester je autentický aj vďaka zrekonštruovaným hudobným nástrojom a štýlovému oblečeniu. Celkový prejav hudobníkov je v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Repertoár Fats Jazz Bandu obsahuje najzaujímavejšie kusy z pera legendy amerického jazzu 30. a 40. rokov 20. storočia, Thomasa „Fats“ Wallera, ktorého meno si orchester prepožičal aj do svojho názvu.

Okrem toho interpretuje skladby ďalších významných osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Clarence Williams, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey, Count Basie, Benny Goodman, Gene Krupa a ďalší.

V repertoári telesa však nájdeme aj slovenské skladby – foxtroty a tangá, ktoré preslávil František Krištof Veselý, ale i niekoľko skladieb z českej proveniencie.

Hudobné zoskupenie si získalo za svoju pomerne krátku existenciu množstvo priaznivcov po celkom Slovensku, no pozitívne správy o jeho kvalite už prekročili aj hranice našej republiky.

Pravidelne účinkuje v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Chorvátsku či Taliansku. Jeho členovia znovu oživili dlhoročnú tradíciu tančiarní v Bratislave pod názvom Prešporské swingové večery, na ktoré chodia priaznivci dobovo oblečení a objavujú dávno zabudnuté čaro spoločenského bontónu a hodnôt.

jazz fatsband

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!