Hromadné podujatia sú zakázané

29. 9. 2020

V pondelok 28. 9. 2020 zasadal v Bratislave Ústredný krízový štáb a rozhodol o sprísnení opatrení proti šíreniu nového koronavírusu na základe odporúčania pandemickej komisie. Platiť budú od štvrtka 1. 10. 2020 do odvolania.

■ Rúško je povinné aj vonku, ak sme menej ako 2 metre od iných.

■ Rúško je ďalej povinné pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl.  

■ Prevádzky verejného stravovania môžu byť otvorené len tie, kde sa sedí a v čase 6.00 – 22.00. Rúško je povinné s výnimkou času pitia a jedenia.

■ Obchody a obchodné domy s limitom 1 zákazník na 10 m², dodržiavanie 2 m odstupov.

■ Povolené sú len obrady. Hromadné podujatia akejkoľvek povahy (oslavy, omše, rodinné, firemné) kultúrne, športové, cirkevné sú zakázané. Výnimku majú zasadnutia štátnych a samosprávnych orgánov či súdov.

Úplné znenie opatrení čítajte na www.uvzsr.sk.

Ústredný krízový štáb SR tiež rozhodol, že predloží vláde návrh na vyhlásenie núdzového stavu.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas:

Chápeme, že ľudia sú už z pandémie unavení a je im ťažko akceptovať a dodržiavať opatrenia. Niektorým skomplikovali prácu, zasiahli do ich bežného fungovania či celkom zmenili život.

Naším cieľom nie je robiť ľuďom zle. Sme tu preto, aby sme chránili ich zdravie, mali čo najmenej hospitalizovaných a chorých ľudí a hlavne eliminovali úmrtia. Všetko robíme s týmto cieľom a snažíme sa rozumne regulovať rizikové aktivity.

Liečba je stále obmedzená, účinná a bezpečná vakcína tiež zatiaľ nie je dostupná. Rešpektovanie opatrení a nosenie rúšok sú preto v súčasnosti nosným pilierom ochrany nášho zdravia.“

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!