Hradné slávnosti aj napriek zlému počasiu s vysokou účasťou

7. 8. 2006

          Napriek nepriaznivému počasiu a neustálym zrážkam, v poradí 13. trenčianske Hradné slávnosti, ktorých konanie podporilo Mesto Trenčín zo svojho rozpočtu sumou jeden milión korún, prekonali divácku účasť z minulého roka a mali jednu z najväčších návštevností v histórií.


          Ako informoval Ladislav Sekerka zo skupiny historického šermu WAGUS, slávnosti na Trenčianskom hrade podľa predbežných tržieb za vstupenky počas prvého augustového víkendu navštívilo cez päť tisíc ľudí. Počasie nenarušilo ani plánované predstavenia, vrcholom slávností bol podľa slov L. Sekerku sobotný večerný program s novými číslami historických skupín, ako aj ohňovou show s ohňostrojom, „akú na Slovensku len tak nevidieť.“


          Osemdňový festival Trenčianske historické slávnosti, ktorý sa začal 30. júla, vyrcholil na Trenčianskom hrade. Hradné slávnosti začali v podhradí dobovým sprievodom a záprahom. Potom program pokračoval v areáli Trenčianskeho hradu. Keď sa návštevníci tejto kultúrnej pamiatky nabažili ponuky remeselníkov na dobovom jarmoku a dostali sa k hradnému amfiteátru alebo na Dolné či Horné nádvorie, stali sa svedkami vystúpení divadelno-šermiarskych skupín, sokoliarov, tanečných skupín, žonglérov, dobovej hudby Musica Poetica a Fistulatoris Consort.


          Návštevníci sa mohli zapojiť do rôznych hier, súťaží, bola tam aj opičia dráha a záujemcovia sa mohli povoziť na koňoch. Vystúpili aj divadlá, a to martinský Babscenus a trenčianske Gašparkove divadlo.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!