Hlasujeme za Kultúrnu pamiatku roka 2023

27. 3. 2024

Hlasovanie verejnosti za najkrajšiu obnovenú pamiatku v súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka bolo spustené v stredu 13. marca 2024. O ocenenie sa uchádza 35 historických skvostov a dva sú z Trenčína. Mesto do súťaže prihlásilo Hviezdu. Druhým súťažiacim je meštiansky klenotnícky dom.

Prihlasovanie pamiatok do 17. ročníka prestížnej súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka bolo uzavreté na konci januára 2024. Do súťaže bolo možné prihlásiť tie, v ktorých bol proces komplexnej obnovy národnej kultúrnej pamiatky alebo ucelenej časti národnej kultúrnej pamiatky ukončený v rokoch 2022 a 2023. 

Ako informovali organizátori súťaže, mnohé z pamiatok ich vlastníci povzniesli v uplynulých rokoch z ruín a súťaž ich opätovne stavia do centra zaslúženej pozornosti. Podľa informácií organizátorov o prestížne ocenenia zabojujú funkcionalistické stavby, kaštiele, kúrie, rímsko-katolícky, či evanjelický kostol, ale aj vzácny oltárny obraz a sklenená mozaika. Trenčianska Hviezda je jednou z nich.

Dvere na budove bývalého kina Hviezda sa po rozsiahlej rekonštrukcii návštevníkom opäť otvorili 15. septembra 2023. Mesto na komplexnú rekonštrukciu budovy, ktorá je od roku 2009 národnou kultúrnou pamiatkou, získalo nenávratný finančný príspevok z EÚ. Práce sa začali na prelome januára a februára 2021. Dotkli sa všetkých podlaží. Najdôležitejšie bolo vyriešiť zlý technický stav konštrukcií budovy a doplnenie výťahu, aby mohol byť pohyb v nej bezbariérový. Dnes je to moderný multifunkčný priestor s oficiálnym názvom Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda, ktorému zodpovedá aj jeho vybavenie a ponuka.

Celý príbeh Spolkového domu – kina Hviezda v Trenčíne aj príbeh Meštianskeho domu v Trenčíne je uverejnený na portáli súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka spolu s ďalšími príbehmi pamiatok.

Hlasovanie verejnosti trvá do 2. apríla 2024. Uplynulý rok sa do online hlasovania zapojilo takmer 62-tisíc hlasujúcich. 

AK chcete pridať svoj hlas, zadáte svoju e-mailovú adresu a tel. číslo. Príde vám e-mail, v ňom kliknete na tlačidlo Potvrdiť môj hlas – príde vám na telefón v SMS kód pre potvrdenie hlasu a ten vpíšete do hlasovania na stránke – váš hlas bude overený.

Opäť môžete hlasovať o 24 hodín. Spomedzi všetkých hlasujúcich budú vyžrebovaní výhercovia nasledovných cien:1x pobyt pre 2 osoby v Kubínyiovskom kaštieli v Dolnom Kubíne v hodnote 400 eur alebo 19x balíček plný prekvapení v hodnote do 40 eur. Viac o hlasovaní si prečítate v Štatúte súťaže.

Za 16 ročníkov súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka bolo ocenených viac ako 50 národných kultúrnych pamiatok. Súťaž vyhlasuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s Nadáciou SPP. Tri víťazné pamiatky, o ktorých rozhodne odborná porota, získajú sošku Fénixa a finančnú odmenu 10 tisíc eur.

Okrem týchto cien udelí generálny partner súťaže, Nadácia SPP, cenu „Fénix – Cena Nadácie SPP“ na základe výsledkov hlasovania verejnosti za najkrajšiu obnovenú či zreštaurovanú pamiatku.

Kultúrna pamiatka roka 2023-hlasovanie

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!