Fotky Trenčana, ktoré upútali svet

26. 2. 2013

Jeho Veľká noc v Trenčianskej Teplej sa dostala na stránky francúzskeho denníka Le Figaro a slovenský Batman z Dunajskej Stredy až do amerického časopisu Time. Fotograf Radovan Stoklasa vystavuje v Trenčíne.


Nosnou fotografiou výstavy, ktorá je od 1. marca v Mestskej veži a zároveň v Mestskej klubovni na Mierovom námestí, je slovenský Batman. „Bol to najsilnejší motív, ktorý som fotil minulý rok a vo svete mal najväčší úspech,“ hovorí fotograf, ktorý týmto vysvetľuje, prečo sa výstava volá BATMAN A INÍ.


Každá jeho fotografia má svoj príbeh. Pre návštevníka výstavy by teda bolo ideálne, keby si ju mohol prezrieť v sprievode autora, ktorý o svojich zážitkoch rozpráva veľmi zaujímavo. Sám má najradšej fotografie, ktoré „nezomrú“ po 24 hodinách. „Spravodajská fotografia je o tom, čo sa dnes stalo, zajtra je to možno v novinách a potom je životnosť tej fotky skoro žiadna, iba archívna,“ hovorí Radovan Stoklasa a pokračuje rozprávaním o jednej zo svojich fotografií, ktorá okrem spravodajskej splnila ešte jednu úlohu.


„Istý Trenčan, ktorý tu chodil na gymnázium s mojím otcom, emigroval v 1968 a spolužiakom sa už neozval. V Nemecku čítal švajčiarske noviny, kde bola moja fotografia z volieb do Európskeho parlamentu, bolo to tuším z Lysej pod Makytou. Radovan Stoklasa sa volá aj môj otec a tak začal pátrať, dostal sa na môj mail, napísal, nakoniec prišiel na návštevu Trenčína a stretol sa s mojim otcom. On potom na stretnutí mohol spolužiakom po štyridsiatich rokoch odovzdať prvé informácie o tom, že žije.“


Radovan Stoklasa sa profesionálne venuje spravodajskej fotografii a sociálnemu dokumentu od roku 1999. Pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) mapuje dianie v Trenčianskom kraji od roku 2001. Vďaka spolupráci s celosvetovou spravodajskou agentúrou Reuters sa o udalostiach na Slovensku dozvedajú čitatelia rôznych svetových periodík. Jeho fotografické reportáže vydali International Herald Tribune, The New York Times či South China Morning Post.


V Trenčíne sa v minulosti predstavil samostatnými autorskými výstavami Rok v obrazoch (2002), Atény (2004), Mexiko (2008), a Sám na javisku (2012). Vystavoval na viacerých kolektívnych a autorských výstavách doma a v zahraničí. V roku 2012 získal Novinársku cenu za Najlepšiu fotografickú aktualitu. 


Výstava BATMAN A INÍ obsahuje spravodajské fotografie z obdobia posledných piatich rokov. Niektoré sú doplnené výstrižkami zo svetových médií. V Mestskej veži a klubovni ju návštevníci nájdu do konca marca.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!