Filmy, ktoré menia životný štýl, prišli aj do Trenčína

16. 4. 2019

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavítal 15. – 16. apríla do Cinemax Trenčín. Pre návštevníkov prináša pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu. Okrem jedinečných filmov z celého sveta festival počas dvoch dní ponúka aj sprievodné diskusie. Vstup na festival je voľný.

Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. V rámci celoročnej TOUR prináša festival Ekotopfilm – Envirofilm do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka. „Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie je už iné. Obdobie, ktoré v súčasnosti žijeme je výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou. Vidíme to v našich festivalových filmoch každý rok. Tento rok premietame niekoľko filmov, ktoré dokazujú, že naša planéta je už odlišná, ako sme ju poznali. Ľudia často myslia iba na svoj komfort a neplánujú zmeniť svoj životný štýl. My sa snažíme verejnosť inšpirovať k zmene,’’ vysvetľuje zmysel podujatia generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Podujatie privítal aj primátor Trenčína Richard Rybníček: „Tento festival mám rád, ponúka silné myšlienky a pravdy o našom svete a prostredí okolo nás. Preto si vážim ľudí, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k jeho zrodeniu a tradícii. Teším sa, že organizátori si za jednu zo zastávok, kde si môžeme pozrieť skvelé dokumenty a porozprávať sa o nich, zvolili opäť aj Trenčín. Ekotopfilm vnímam ako prehliadku filmového umenia, zaujímavého pohľadu na krajiny a problémy sveta a aj ako upozornenie na stav našej planéty. Pretože je to o nás, o tom, aký prístup k nášmu okoliu si vyberieme – a len dúfam, že zodpovednosť preváži nad ľahostajnosťou a nevšímavosťou. Ekotopfilmu zo srdca želám úspech najmä u mladých ľudí! Nech sa festivalu dobre darí.“

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm v Trenčíne (15. – 16. apríla 2019 v Cinemax Trenčín) patril dopoludnia Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Festival pokračuje aj dnes večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16:00 do 21:30 poskytne divákom pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú naše životné prostredie, ale aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. Program je obohatený o inšpiratívne diskusie. V utorok podvečer v diskusii Domácnosť bez odpadov, dá Branislav Moňok zo združenia Priatelia Zeme o 18:00 h  návštevníkom návod na to, ako predchádzať vzniku odpadov a ako ich správne triediť, keď už raz našli cestu do našich domovov.

Dnešný program festivalu:

16:00 h  ŽIVÁ RIEKA                                                                                        

Je začiatok mája. Hučiaca riava, napájaná topiacim sa snehom, mení smaragdovú vodu horských plies na bielu penu. Stovky prameňov krištáľovo čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy. Tam, kde bol les je rieka a tam, kde bola rieka, zostali len do biela obrúsené kamene a piesok. Voda ničí, no súčasne tvorí a podporuje mnohoraké formy života. Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná a pripomína nám, ako vyzerajú živé rieky.

17:00 h  PO ZÁRUKE                                                                                        

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú, zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

18:00 h  MIMO PLÁTNA: DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV

Každý obyvateľ Slovenska  vyprodukoval v roku 2016 priemerne 359 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva dokázal zrecyklovať a skompostovať necelých 83 kg. Zvyšok skončil na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac? Pridajte sa aj vy k stále väčšiemu množstvu aktívnych ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom životnom prostredí žijú. O osobné skúsenosti sa podelí Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok. Ako a kde začať? Odpovede ako aj praktické návody sa dozviete na prednáške.

19:00 h  POSLEDNÉ PRASA                                                                            

Film je lyrickou meditáciou o tom, aké to je byť vnímavou bytosťou, ktorá má silu zabíjať. Ponúka hlboký a empirický pohľad na posledný rok bukolického života farmára, ktorý narúšajú každotýždenné cesty jeho prasiat na porážku. Jeho ojedinelé, intímne hĺbanie odhaľuje narastajúci konflikt života, ktorý strávil „kupčením so smrťou“.

20:00 h  JANE                                                                                                    

Známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch. Morgen ponúka neopakovateľný, intímny portrét ženy, ktorá sa napriek všetkému stala jednou z najobdivovanejších ochranárok prírody na celom svete.

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!