Festival Sám na javisku sa začne už najbližší utorok

6. 9. 2019

Medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku sa v Trenčíne uskutoční od 10. do 15. 9. 2019 s mottom „Z okraja na okraj”.  Okrem tradičných hracích priestorov akými sú Prvá komorná divadelná scéna či kino Hviezda, sa umelci počas 25. ročníka festivalu predstavia aj v štúdiu M@S, na Mestskom úrade v Trenčíne či v Kultúrnom dome v Záblatí.

Témou tohto ročníka sú hranice, symbolicky vyjadrené slovným spojením z okraja na okraj. Novinkou v histórii festivalu je divadelné predstavenie, ktoré vzniklo na objednávku festivalu a bude sa zaoberať jeho témou.

„Búrame hranice a staviame ich. Sme nimi posadnutí, lebo okraje nás definujú. Hovoria o našej podstate a identite. Hľadáme ich, dotýkame sa ich a fascinovane oscilujeme okolo. Nasávame inšpiráciu. Cikcakovite sa tackáme z okraja na okraj a z času na čas cez okraj skáčeme ostrú hlavičku, aj keby to malo byť medzi roxory. Potom sa obzeráme naspäť, aby sme to tu konečne uvideli vcelku a naraz. Aby sme pochopili, že to tu dáva nejaký zmysel a má to kontúru. Naše miesto je na okraji, tam sa dá niečo vidieť.“

V utorok 10. 9. otvorí brány festivalu nedávny víťaz Grand prix z festivalu Nová dráma, Peter Brajerčík so svojím predstavením Moral insanity. Slovenská divadelná scéna bude mať zastúpenie v podaní standup komika Juraja Šoka Tabačka, tanečníčky a performerky Soni Ferienčíkovej či herca a dramaturga Mária Drgoňu.

Kontroverzné bude predstavenie Tiso v podaní Mariána Labudu ml. so spoveďou jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu. Domáce DOGMA DIVADLO s inscenáciou Móda a skutočnosť s Tomášom Plánkom odohrá predstavenie v netradičných priestoroch – v Kultúrnom dome v Záblatí. Návštevníci budú mať zabezpečenú bezplatnú kyvadlovú dopravu z centra mesta.

Našich českých susedov bude zastupovať Markéta Ptačníková a Martin Pechlát. Keďže Sám na javisku je medzinárodný festival, môžete sa tešiť na Belgičanku, Poliaka či Slovinca. Slovinský bábkoherec (hrá v češtine), hudobník a performer Matija Solce brilantne oživí aj celkom obyčajné predmety a v prípade rôznorodých pozostatkov ľudského tela môžu (v sprievode pohrebnej kapely) vznikať obzvlášť podivné príbehy, situácie a atmosféra. Ak by to nebolo na smiech, je to do plaču. Toto predstavenie je vhodné aj pre deti od 10 rokov. Koncert Timber Rattle (USA) a prednáška Mareka Godoviča s názvom (NE)monotónne o monodráme budú tvoriť sprievodný program festivalu.

Medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku vznikol v roku 1995 v Trenčíne. Je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku a poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií, ktorých dramaturgická koncepcia je postavená výlučne na divadle jedného herca.

Vo svojej dramaturgii sa po dlhé roky snaží nájsť a prezentovať odlišné typy predstavení – od klasických monodrám, cez tanec, pohybové divadlo, pantomímu, bábkové a alternatívne divadlo až po v súčasnosti populárne one man show. Kompletný program spolu s profilmi umelcov a informáciami o vstupenkách nájdete na stránke www.monodrama.sk. Všetky aktuálne informácie nájdete aj na sociálnych sieťach pod názvom Sám na javisku.

snj_plagat

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!