Festival Sám na javisku sa začína už v nedeľu

7. 9. 2018

Diváci sa môžu tešiť na 11 inscenácií a sprievodný kultúrny program. Týždeň európskej monodrámy otvorí v nedeľu 9. septembra o 18.00 hodine český herec Stanislav Majer politicky nekorektnou modrámou Herec a stolár.

Inscenácia Stanislava Majera, v ktorej hľadá odpovede na otázky o stave svojej domoviny, bola odmenená Cenou divadelnej kritiky za mužský herecký výkon a najvyššiu priečku získala v diváckej ankete portálu i-divadlo.cz. V Trenčíne bude uvedená v kine Hviezda ako prvé z festivalových podujatí.

Medzinárodný festival jedného herca Sám na javisku bude po prvýkrát trvať až osem dní a do Trenčína prinesie množstvo kontroverzných tém a otázok.

Organizátori vyberali monodrámy z krajín strednej Európy s presahom na monodrámy z balkánskych krajín, no rozhodli sa zapojiť do programu aj francúzsku monodrámu o teroristických útokoch v Paríži v roku 2015.

Unikátnym zjavom v monodráme je herečka Sláva Daubnerová. K svojej inscenácii Solo lamentoso vytvorila koncept, zrežírovala ju a aj v nej hrá. Ide o pohybovo – vizuálne vystúpenie inšpirované bizarným prípadom Spievajúceho domu zo Štúrova.

Riaditeľ festivalu Kamil Bystrický na tohtoročnom Sám na javisku zahrá v inscenácii Višegrád – 1. Ide o novú monodrámu z dielne trenčianskeho Dogma divadla, ktorej text vznikol na objednávku. Napísal ho enfant terrible českej literatúry a drámy David Zábranský. Provokatívne, na hrane irónie a vážnosti koncipované divadelné predstavenie sa zaoberá postavením Slovenska na mape Európy.

Kontroverznú tematiku doplní francúzska monodráma List pre podvodníkov islamofóbie, ktorí hrajú hru rasistov s hercom Géraldom Dumontom.

Pre najmenších divákov organizátori aj tentokrát zaradili do programu detské divadlo.

Jana Vyšohlídová v inscenácii Škaredé káčatko rozpovie deťom príbeh o inakosti. Informácie o všetkých umelcoch a divadelných predstaveniach 24. ročníka festivalu nájdete na www.monodrama.sk

Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia – hlavný partner.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!