Festival Sám na javisku 2021 otvorí v stredu fyzické básnictvo

11. 10. 2021

Medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku sa uskutoční v dňoch 13. – 17. 10. 2021 v Trenčíne. Jeho 27. ročník otvorí v stredu 13. októbra o 20.00 hodine v Galérii Miloša Alexandra Bazovského český herec, básnik a hudobník Petr Váša.  

Petr Váša predstaví v Trenčíne svoje „Fyzické básnictvo“, unikátny žáner, ktorému sa venuje od roku 1991. Vystúpenie, založené na netradičnej recitácii spojenej s vydávaním rôznych zvukov, bubnovaním po vlastnom tele či okolitých predmetoch, spája v sebe prvky poézie, divadla, pantomímy, hudby, výtvarného umenia a divákovi ponúka nevšedný zážitok.

No a práve netradičnej, inšpiratívnej, nekonformnej a novátorskej divadelnej tvorbe sa festival Sám na javisku (SNJ) snaží ponúkať priestor na prezentáciu.

Ako informovala Jana Gombiková PR manažérka SNJ, na druhý deň (14. 10.) sa diváci môžu tešiť na fínskeho performera Pasi Mäkelä a jeho absurdnú inscenáciu o hľadaní zmyslu a nemožnosti ovplyvniť priebeh vecí okolo nás Warlus vampire show“. Predstavenie bude v Piano Clube o 18.00 h. Ešte v ten večer sa v Klube Lúč o 20.00 hodine budú môcť diváci zoznámiť s autorskou monodrámou českej herečky Denisy Cupákovej „WER ICH“, ktorá bola inšpirovaná životom Zdeny Werichovej. Čo myslíte, aké je to byť ženou tak známeho umelca, ako bol Jan Werich?

V piatok 15. 10. budú mať diváci možnosť zúčastniť sa o 17.00 h v Men at Sound Studio unikátneho predstavenia palestínskeho umelca Husama Abeda  Hladký život – príbeh muža, ktorý vyrastal v najväčšom utečeneckom tábore v Jordánsku. Netradičnú autobiografickú monodrámu, ktorá je určená iba pre 8 divákov, bude možné navštíviť ešte raz, v sobotu o 20:00.  

Piatok večer bude patriť pravidelnému hosťovi festivalu Petrovi Čižmárovi, ktorý tentokrát prichádza s projektom scénického čítaniaMorálne dilemy“ o 19.00 v Galérii M. A. Bazovského.

Originálne bábkové predstavenie Přemysla Bukovského „Punch & Judy“ je určené nielen deťom, ale aj dospelým. Hoci vychádza z klasického britského maňuškovského predstavenia Punch & Judy, nevyhýba ani prvkom násilia a brutality. Na festivale bude uvedené dvakrát – v sobotu o 19.00 vo verzii pre dospelých a v nedeľu o 15.00 v detskej verzii.

V sobotu sa predstaví tiež Viktórie Jehlárová s performance „Tak či inak, láska“, ktorá podporuje rozmanitosť a toleranciu voči ľuďom rôznej sexuálnej orientácie a rodovej identity.

O tom, aká je úloha umenia v živote človeka, rozpráva predstavenie Štefana Jurča a Renáty Jurčovej „Matilda“, ktoré sa bude konať v nedeľu o 17:00.

Záver festivalu bude patriť Anne Polívkovej s predstavením Tak já letím“, ktorého autorom je svetoznámy dramatik Peter Quliter.

Súčasťou sprievodného programu festivalu je aj výstava fotografií Rada Stoklasu, dva živé koncerty a premietanie. V piatok o 22:00 predstaví projekt Timber rattle amerického hudobníka Adama Parksa. V sobotu 16. októbra sa diváci môžu tešiť na český retro-elektronický projekt Ventolin.

Podrobný program 27. ročníka festivalu Sám na javisku si môžete pozrieť na stránke www.monodrama.sk

Festival sa uskutoční v režime OTP. Vstupné na všetky predstavenia okrem „Tak já letím“, „Ventolin“ a „Fyzické básnictvo“ je dobrovoľné. Vstupenky na predstavenia sú k dispozícii na stránke klubluc.sk alebo v KIC Trenčín na Mierovom námestí.

Festival Sám na javisku sa koná aj vďaka Fondu na podporu umenia a mestu Trenčín.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!