Nazrite do kreatívneho sveta tvorcov príbehov už tento týždeň. Atraktívnu možnosť vidieť, ako príbeh tvorí básnik, spisovateľ, ilustrátor či prekladateľ vám ponúkne nultý ročník Festivalu príbehov 20. – 22. septembra 2024. Uskutoční sa na viacerých miestach: v Galérii Miloša Alexandra Bazovského, vo Verejnej knižnici Michala Rešetku, v Klube Lúč a v trenčianskej synagóge.
Ako vzniká príbeh? Ako sa stane knihou či filmom? Príbehy sú všade okolo nás, no len poniektorí ich vedia zachytiť či preklopiť z jazyka do jazyka, vyjadriť prostredníctvom obrázka, krásnej knižky či rozprávania. V úzkej spolupráci slovenských a nórskych partnerov z miest Trenčín a Bodø vznikol jedinečný festival, ktorý počas troch dní ponúkne diskusie, autorské čítania a workshopy. Festival realizujeme vďaka bilaterálnej iniciatíve KULTÚRA SPÁJA – TREBØ VIAC KULTÚRY financovanej z Grantov EHP a Nórska.
Už od štvrtka 19. septembra 2024 si môžete v Galérii Miloša Alexandra Bazovského pozrieť výstavu „Príbehy na stenách“. Priamo na stenách galérie uvidíte ilustrácie vytvorené členmi Asociácie ilustrátorov ASiL ako aj kresličov z Nórska. Každý z nich do Trenčína priniesol svoju unikátnu postavičku so skrytým príbehom. Čaká na vás hľadanie a interakcia s kresbami. Na príprave výstavy sa zúčastňuje aj medzinárodne známa dvojica grafických dizajnérov a kresličov bratia Gundersonovci, ktorí sa v rámci festivalu budú venovať aj workshopu vizuálnej tvorby. Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 20. septembra o 17.00 hodine. Ak prídete do galérie o hodinu skôr, môžete sa zoznámiť s prekladateľkou Katarínou Motykovou a knihou Keď si ľahnem, začína sa večer. Na autorské čítanie rakúskej spisovateľky slovenského pôvodu Susanne Gregor z jej knihy Voľným pádom sa v galérii môžete tešiť o 17.30 hodine.
O tajuplných príbehoch z dejín Trenčína bude hovoriť etnologička Katarína Nádaská v piatok o 17.00 hodine v spoločenskej miestnosti Verejnej knižnice Michala Rešetku na Hasičskej ulici v prednáške Trenčiansky kat a bosorky odsúdené v Trenčíne.
Otváracie podujatie bilaterálnej iniciatívy KULTÚRA SPÁJA – TREBØ VIAC KULTÚRY sa uskutoční v piatok o 19.00 hodine v synagóge, kde mesto Trenčín predstaví spolu so zástupcami partnerských organizácií z Nórska i Slovenska, ako spoločnými silami prispievajú k prepájaniu svetov cez kultúru a umenie.
Okrem bratov Gundersonovcov navštívi Trenčín aj skupina mladých ľudí z knižnice Stormen v meste Bodø, aby sa spolu s rovesníkmi z nášho mesta venovali tvorbe na workshope kreslenia, fotografie, kreatívneho písania či zdieľali skúsenosti vývoja hier alebo participácie na organizácií kultúrnych podujatí. Tvorivá dielňa kreslenia Mladí a aktívni je súčasťou sobotňajšieho bohatého celodenného programu v Galérii M. A. Bazovského. Program sa začína už o 9.00 hodine rozprávačskou dielňou Storytelling od piky a končí predstavením V hlave storytellerky o 18.00 hodine. V sobotu v galérii môžete zažiť napríklad aj autorské čítanie Terezy Oľhovej a Sone Urikovej, autorský večer s básnikmi zo sveta, ktorí našli domov na Slovensku Jamesom Sutherland-Smithom a Annou Siedykh, rozprávanie s perzekvovaným iránskym autorom Farhadom Babeiom, ktorý strávil posledný rok na ICORN rezidencii v Bratislave, alebo prednášku o živote a diele laureáta Nobelovej ceny za literatúru Knuta Hamsuna.
Rodiny s deťmi sa môžu vybrať v sobotu o 15.00 hodine do Klubu Lúč na inscenované čítanie rozprávok z kultovej knihy Dušana Tarageľa Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov. Dospelí si možno nenechajú ujsť rozhovor s Oľgou Belešovou v spoločenskej miestnosti Verejnej knižnice M. Rešetku na Hasičskej ulici v sobotu o 17.00 hodine v talkšou Povedz mi, čo čítaš a kam cestuješ.
Knižnica bude určite plná hostí aj v nedeľu o 15.00 hodine na podujatí vhodnom aj pre rodiny s deťmi, kde sa bude hovoriť o tom, ako vzniká audiokniha s herečkou Martou Sládečkovou a spisovateľkou Barborou Kardošovou. Nedeľný festivalový program v galérii sa začína autorskými čítaniami vhodnými pre rodiny s deťmi – o 10.00 hodine Hedviga M. Gutierrez predstaví svoju aktuálnu knihu Čo to búcha?! a Zuzka Líšková príbeh o vzťahu vnúčat so starými rodičmi O2H tohto leta. O tom, ako vzniká najstarší časopis pre deti Slniečko budú o 11.00 rozprávať jeho šéfredaktorka Kristína Soboň a redaktorka Soňa Balážová, proces výroby knihy predstaví Zuzana Dušičková z vydavateľstva ZumZum production.
Popoludní sa možno vybrať na autorské čítania s Anettou Vaculíkovou z jej knižky Škriatok Zdravý tanier o 13.00 a s Michalom Tallom z jeho poviedok Všetko je v poriadku, všade je láska o 14.00 hodine. Maratón podujatí v galérii uzavrú o 15.00 Lucia Halová a Barbara Sigmundová rozprávaním o tom, ako vzniká prekladová kniha a o 16.00 hodine beseda o tom aké témy rozoberajú spisovatelia v Taliansku a o čom sa píše v Nórsku s hosťami Adrianou Šulíkovou, Michalom Dencim a Petrou Mikulášovou.
Podrobný program Festivalu príbehov nájdete na www.visittrencin.sk.