Festival Pri trenčianskej bráne chce byť bez plastov

4. 9. 2019

Mesto Trenčín plánuje znížiť na minimum vznik plastového odpadu, ktorý vzniká počas festivalových podujatí na Mierovom námestí. Po prvýkrát zavedie opatrenia počas festivalu Pri trenčianskej bráne, ktorý sa začne už najbližší piatok 6. septembra 2019.

Bežné koše na odpadky budú v mieste a v čase konania festivalu prekryté a opatrené informáciou „SEM NIE! Prosíme, použite triediacu stanicu. Ďakujeme.“

Triediace stanice budú na Mierovom námestí dve – jedna pred Kultúrno-informačným centrom a druhá pred predajňou Fantázia v blízkosti Mestského úradu. Ľahko ich nájdete aj podľa vlajok.  

vlajka

Každá z triediacich staníc ponúkne možnosť odložiť odpad do farebne odlíšených nádob podľa druhu. Ak si ľudia nebudú istí, do ktorej nádoby odpad vložiť, poradia im vyškolení pomocníci.

Triediaca-stanica-banner

Ďalšou dôležitou novinkou podujatia bude kompostovateľný riad. Podľa zmlúv uzatvorených s predajcami, na tohtoročnom festivale Pri trenčianskej bráne nebude žiaden z nich používať plastové poháre, taniere, misky či príbor. Na odloženie použitého kompostovateľného riadu bude na triediacej stanici pripravená hnedá nádoba s označením Bioodpad. Zvyšky jedla, ktoré nám na tanieri zostane, bude potrebné odložiť do vedľajšej špeciálne na to určenej nádoby.

bio

O kompostovateľný odpad a zvyšky jedla sa ďalej postará trenčianska spoločnosť INTA, odpad spracuje v bioplynnej stanici.

Použitie kompostovateľného riadu namiesto plastového je len prvým z krokov mesta na ceste k minimalizácii odpadu. Veríme, že snahu samosprávy podporia aj občania svojím zodpovedným prístupom. Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!