Festival HoryZonty bude v online priestore

14. 10. 2020

Festival dobrodružných filmov HoryZonty sa uskutoční v pôvodnom termíne od 5. do 7. novembra 2020. Pre súčasnú situáciu však bude v po prvý raz v novej forme.

HoryZonty 2020Necelé štyri týždne pred otvorením podujatia rozhodol Ústredný krízový štáb SR o zrušení všetkých hromadných podujatí. Organizátori Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sa rozhodli, že festival napriek tomu bude. Nie v jeho klasickej forme “naživo”, ale v podobe online projekcií prostredníctvom internetu.

Kde všade sa bude festival konať, to bude závisieť od divákov. Vstupenky na online projekcie, ktoré si budú môcť pozrieť z pohodlia domova, zakúpia cez internet. Prostredníctvom internetu prebehne aj hlasovanie o Cenu diváka, o víťazoch ďalších kategórií rozhodne porota.

„Otočiť sa pred bránami festivalu? Bolo by to ťažké,“ hovoria organizátori.

S prípravami festivalu začína tím okolo Márie Dutkovej uvažovať už rok pred jeho realizáciou, a tak nečakané tohoročné okolnosti neboli zahrnuté v žiadnom z projektov.

„Cesta k takémuto podujatiu trvá niekoľko mesiacov a pre organizátora nie je ľahké len tak zanechať všetko, čo je už vybudované. Je za nami veľa hodín práce mnohých ľudí,“ objasňuje svoje aktuálne rozpoloženie riaditeľka festivalu.

„Že budeme niekedy uvažovať o „virtuálnom“ festivale nám pred rokom ani nenapadlo. Teraz je to realitou. Situácia sa mení z týždňa na týždeň a my sa za pochodu učíme nové veci,“ hovorí v mene celého tímu Mária Dutková, ktorá intenzívne spolupracuje s technikmi a odborníkmi v oblasti počítačových technológií na tom, aby v plánovaný termín všetko prebehlo aj v novej podobe čo najlepšie.

Zahraničné filmy

Program, ktorý organizátori pripravili, budú tvoriť aj viaceré filmy zo zahraničia. „Snímky, ktoré od zahraničných tvorcov a spoločností získavame už v priebehu jari a leta, sú len polotovarom. Treba ich preložiť, otitulkovať, upraviť, spracovať a vyskladať do jedinečného diela v podobe výslednej festivalovej projekcie,“ vysvetľuje Dutková, ktorá v súčasnosti intenzívne komunikuje s európskymi, ale aj viacerými zámorskými filmármi ohľadom licencií na inú formu premietania.

„Získať súhlas na online projekcie je o niečo náročnejšie. Najmä zahraniční režiséri a  spoločnosti sú veľmi citliví na ochranu svojich diel v internetovom prostredí, často si kladú špecifické podmienky, prísnejšie ako pri premietaní v kinosále.“

Festivaloví hostia budú „na diaľku“

Záujem vzbudzuje aj súťaž neprofesionálnych českých a slovenských autorov. Tento rok bol do nej prihlásený rekordný počet, až 29 snímok. Zo známych mien slovenských filmových tvorcov môžeme spomenúť Viliama Bendíka či Adama Lisého.

Na festivale však nebude chýbať ani film Pavla Barabáša „Salto je kráľ“.

Projekcia filmu úspešného slovenského dokumentaristu bude doplnená o rozhovor s Petrom „Beckom“ Ondrejovičom a Jarom Dutkom, ktorí patrili medzi účastníkov expedície k najväčším vodopádom sveta.

Slovo dostane aj ďalší hosť na diaľku, režisér Vilo Bendík, ktorý prostredníctvom „dokrútky“ vytvorenej špeciálnej pre festival prezradí viac o svojom filmovom projekte „Nájdem odvahu“, inšpirovanom slovenskou históriou, konkrétne osudmi žien z obdobia Slovenského národného povstania. Ich príbehy sa prepletú s bežeckým príbehom slovenskej ultrabežkyne Lenky Vacvalovej.

Ďalší bežecký a životný príbeh predstaví trenčianskemu publiku známy filmový tvorca Adam Lisý. Vo filme s názvom „Cesta na vrchol“, patriacom k tým, ktoré dokážu chytiť za srdce svojim posolstvom a emóciou, zachytáva osobu talentovaného a skromného diaľkového bežca Maja Priadku.

Silné emócie nebudú chýbať ani v najnovšom filme Rasťa Hatiara. Jeho „Nechcený autoportrét“ je osobnou, intímnou spoveďou človeka, ktorý prišiel o svojho kamaráta na lane, aj v živote. Nečakane, v jeden zimný deň, vo vysnívanej ceste…

Program festivalu a ďalšie podrobné informácie budú postupne pribúdať na webovej stránke www.horyzonty.sk.

15. ročník Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sa uskutoční aj vďaka podpore mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ďalších. Informovala Jana Lesajová.

HoryZonty 2020

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!