Festival HoryZonty bude naživo i online

14. 10. 2021

Trenčiansky festival dobrodružných filmov HoryZonty ponúkne tento raz divákom aj festivalovú „dupľu“ – filmy predstaví tradične v kinosále a po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka aj prostredníctvom internetu.

Pri zvažovaní, ktorú verziu podujatia uprednostniť, boli organizátori na vážkach. Nakoniec vyhrali obe. Hlavný festivalový program sa uskutoční v Posádkovom klube 11. až 13. novembra 2021, online festivalová projekcia sa bude konať o pár dní neskôr, od piatka 19. do nedele 21. novembra.

„Každá zmena je náročná. Je veľmi ťažké predpovedať, ktoré rozhodnutie bude najlepšie, v hre je veľa faktorov. Povzbudili nás reakcie divákov, mnohým sa páčilo sledovať festival z pohodlia domova. Túto možnosť privítali aj ľudia, ktorým by vzdialenosť, zdravotný stav alebo rodinné povinnosti neumožnili zúčastniť sa festivalu, keby bol na živo,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek festivalu Mária Dutková.

„Na druhej strane, je tu skupina divákov, ktorí majú radi osobný kontakt, festivalovú atmosféru. Sú to ľudia, pre ktorých sú HoryZonty nielen kultúrna, ale aj spoločenská udalosť, miesto, kde sa stretnú s kamarátmi a ľuďmi rovnakej krvnej skupiny… A toto chýbalo aj nám. Úsmevy, pozdravy, spokojnosť divákov, ktorá nám vracia späť všetku vynaloženú energiu. Tak sme sa rozhodli, že festival spravíme na dvakrát – naživo aj online.“

Po šiestich rokoch opäť v Posádkovom klube

Pre nepriaznivý technický stav budovy Posádkového klubu, Trenčanom známej ako ODA, sa festival na niekoľko rokov presunul do kina Hviezda a klubu Lúč. Teraz sa vracia naspäť do priestorov, kde sa konalo doposiaľ najviac jeho ročníkov. Hlavný program aktuálneho 16. ročníka tam prebehne 11. až 13. novembra 2021 s účasťou divákov. Ak nedôjde k veľkým zmenám, podujatie sa pravdepodobne uskutoční v OTP režime.

Ako informujú organizátori, aby si festivalovú atmosféru mohlo užiť čo najviac návštevníkov, vyťaženejšie večerné filmové bloky budú v dvoch sálach – v hlavnej divadelnej a v menšej, univerzálnej. „Program bude na oboch miestach rovnaký, líšiť sa bude len v tom, že v hlavnej sále budú počas večerných blokov prebiehať aj prezentácie hostí, v malej sále v tom čase miesto nich premietneme filmy. Niekto má rád živý kontakt s hosťami, zaujíma ho ich rozprávanie, fotografie, príbehy, niekto preferuje sledovanie filmov. Takto si na svoje budú môcť prísť obe skupiny divákov,“ vysvetľuje rozhodnutie štábu M. Dutková.

Online premietanie o týždeň neskôr

Program online festivalovej projekcie 9. – 21. 11. bude upravený, keďže nie ku všetkým filmom, ktoré budú premietnuté v rámci hlavného programu v Posádkovom klube, sa podarilo získať aj licenciu na online premietanie. Ani internetoví návštevníci však neprídu o diskusie s hosťami. Zo všetkých prezentácií hlavných hostí organizátori plánujú zhotoviť nahrávky a tie po spracovaní technikmi zapracujú do online programu. Divákom sa naživo aj cez internet predstavia priekopník slovenského skialpinizmu, extrémny lyžiar a horský vodca  Róbert Gálfy, cestovateľ a fotograf Martin Fševed Žilka a horolezci Marián ŠajnohaVladimír Kazo Linek, s ktorými si pripomenieme storočnicu Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

Sprievodný program

Festival nezabúda ani na 100 rokov od uvedenia prvého slovenského dlhometrážneho filmu, ponúkne divákom približne 35 filmov a filmovú i fotografickú súťaž. Súčasťou festivalu bude aj niekoľko podujatí v rámci sekcie Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých. Návštevníci, ktorí sa do festivalového diania radi zapájajú aktívne, sa môžu tešiť na tradičné sprievodné podujatia. Ak to situácia dovolí, v sobotu 13. novembra sa uskutoční Beh o pohár festivalu, nosičské preteky na Farských schodoch i detské preteky Tour de HoryZonty pri Zátoke pokoja.

Festival HoryZonty je realizovaný s podporou mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a ďalších partnerov. Aktuálne informácie môžete sledovať na webovej stránke horyzonty.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!