Festival Ekotopfilm – Envirofilm bude 17. – 18. februára v Trenčíne

13. 2. 2020

Zmeníme planétu alebo seba? Nadmerná spotreba, neuvedomelé správanie, neúcta k prostrediu, negatívny dopad priemyselného pokroku v kontraste s nedotknutou divočinou, prírodou, ktorá je dokonalým architektom a zároveň tichým svedkom zániku. Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v pondelok a utorok 17.-18. februára 2020 do Cinemax Trenčín dokumentárne filmy, ktoré ľudí motivujú k zmene. Nebude chýbať sprievodná diskusia venovaná problematike pytliactva a prírodnému turizmu, inšpiratívni rečníci, či Junior festival pre základné a stredné školy. Vstup na festival je voľný.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm na Slovensko každoročne prináša široký výber celosvetovo oceňovaných dokumentárnych filmov zahraničnej i domácej produkcie. V rámci celoročnej TOUR je snahou organizátorov prostredníctvom dokumentárnych snímok a sprievodných aktivít zvyšovať v regiónoch Slovenska environmentálne povedomie. „Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Ľudí však nechceme strašiť, chceme im priniesť informácie a motivovať ich k zmene, možno trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu,‘‘ informuje o charaktere podujatia riaditeľ festivalu Peter Lím.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm odštartuje v pondelok a utorok ráno 17. – 18. februára 2020 v priestoroch Cinemax Trenčín programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia ako chrániť životnému prostredie. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16:00 do 21:30 prináša široké spektrum tém. Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku. Program je doplnený o diskusiu Palmový olej a pytliactvo, Je Sumatra raj, alebo peklo na zemi?, kde sa návštevníci v pondelok o 18:00 vďaka Tomášovi Šmátralovi dozvedia viac o projekte Green Life a situácii v sumatrianskych pralesoch. V diskusii Austrália – klimatická kríza v priamom prenose, sa návštevníci v utorok o 18:00 dozvedia, že klimatická zmena hranice nepozná. O otázkach ako vznikol požiar, ako sa šíril, prečo a kto za to môže? Dokáže sa príroda opäť obnoviť alebo po ohni zostane mesačná krajina?, bude diskutovať klimatológ Jozef Pecho, Austrálčan Brendan Trucker, cestovateľka a aktivistka Karolína Trucker.

Nedajte si ujsť filmy, ktoré zmenia váš pohľad na svet. Vstup na festival je voľný. Viac informácií o programe nájdete na: www.ekotopfilm.sk/trencin

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou a Kohéznym fondom.

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!