Festival dobrodružných filmov HoryZonty 2021 už tento týždeň

8. 11. 2021

Lístky na festival kúpite v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí 9 v Trenčíne do stredy 10. novembra 2021, od štvrtka 11. novembra 2021 budú priamo v pokladni Posádkového klubu.

Hoci je oficiálny termín festivalu stanovený na 11. – 13. november 2021, kedy sa bude konať premietanie v trenčianskom Posádkovom klube, diváci sa môžu tešiť aj na „druhý“ festival, ktorý bude v online podobe o niekoľko dní neskôr 19. – 21. novembra 2021 prostredníctvom internetu.

Organizačnému štábu festivalu dobrodružných filmov HoryZonty tak ako pred rokom aj teraz komplikuje prípravy meniaca sa situácia v súvislosti s opatreniami. Napriek tomu robí festivalový tím všetko preto, aby boli návštevníci 16. ročníka spokojní.

Festival, ktorý býva tradične zložený z filmov a prezentácií hostí, organizátori predstavili divákom neplánovane po prvý raz v online formáte na jeseň 2020. Začiatkom novembra tohto roku je situácia o niečo priaznivejšia, no i tak pre podujatia veľmi náročná.

„Od začiatku príprav rátame s viacerými alternatívami. Komunikácia s tvorcami, nákup licencií a vybavovanie práv na premietania, preklad a titulkovanie zahraničných filmov, práca technikov – to všetko prebieha niekoľko mesiacov pred samotným festivalom bez ohľadu na to, či si program pozrie 400 alebo 4000 divákov. Je za tým veľa hodín práce množstva ľudí, pričom do poslednej chvíle nevieme, koľko návštevníkov príde a ktorý z možných scenárov bude najlepší,“  hovorí Mária Dutková, rukami ktorej prešli počas prípravy festivalu aj tento rok desiatky filmov.

Na HoryZontoch 2021 budú môcť diváci uvidieť celkovo 35 snímok z jedenástich krajín sveta, nebudú chýbať ani diela slovenských tvorcov, medzi nimi Pavla Barabáša, Rasťa Hatiara a Viliama Bendíka. Na svoje si prídu cestovatelia, turisti, horolezci, vodáci, cyklisti, milovníci adrenalínu a akcie, no bude príležitosť aj na zamyslenie a vychutnanie si krásnych záberov.

Aladaglar Skiexpres Robert Vričan

Novinkou festivalu je zmena v hlasovaní o Cenu divákov – návštevníci môžu vyberať svojho favorita spomedzi všetkých festivalových filmov, nielen neprofesionálnych. Ostatné ceny, ktoré udelí odborná porota v rámci súťaže, si podelia len neprofesionálni filmári.

Medzi vzácnych hostí festivalu bude tentoraz patriť horolezec a horský vodca z Chaty pri Zelenom Plese, Tomáš Petrík, ktorý zastúpi už dávnejšie avizovaného hosťa Róberta Gálfyho. Ten festival nakoniec nebude môcť navštíviť, no sám verí, že do tretice sa to podarí o rok.

S účasťou ďalších plánovaných hostí – fotografa, cestovateľa a vodáka Martina Fševeda Žilku, kameramana Rasťa Hatiara i horolezcov Vladimíra Kaza LinekaMariána Šajnohu organizátori zatiaľ rátajú.

Vzhľadom k zmene niektorých opatrení, organizátori čiastočne upustili od režimu OTP, v ktorom pôvodne plánovali realizovať celý festival. Nakoniec sa rozhodli pre kombináciu režimu Kompletne zaočkovaní v divadelnej sále, s režimom OTP v univerzálnej sále Posádkového klubu. V súvislosti s opatreniami pre tento rok nebudú k dispozícii celofestivalové permanentky. 

Program v Posádkovom klube

Program online premietania

Zmeny sa dotknú aj sprievodných podujatí. Z technických dôvodov nebude zorganizovaný Beh o pohár HoryZontov, no súťažné podujatia, ktoré nevyžadujú spoločný štart, pumptrackové preteky v Zátoke pokoja a Nosičov sen na Farských schodoch, sa pravdepodobne uskutočnia.

Pre aktuálne informácie sledujte webovú stránku festivalu HoryZonty 2021 a sociálne siete.

Festival je realizovaný v spolupráci a s podporou mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!