Dvadsať rokov slobody v Trenčíne

6. 11. 2009

Zaujímavými podujatiami a zvučnými menami si Mesto Trenčín pripomenie počas piatich novembrových dní dvadsiate výročie nežnej revolúcie. Už v nedeľu 15. novembra o 18.00 hod. bude v  Trenčíne koncertovať legenda Marta Kubišová v  sprievode hudobnej skupiny Petra Maláska. Počas ďalších dní sa v Trenčíne predstaví skupina Bez ladu a skladu, Chór vážskych muzikantov, David Koller či herci Štúdia L+S.


Dvadsať rokov slobody je názov kultúrneho podujatia, ktoré priblíži odkaz novembra 1989.  Záštitu nad ním prevzal primátor Trenčína Branislav Celler, organizačne sa na príprave podieľa Branislav Hollý z občianskeho združenia lampART. Vyznávači dobrej hudby a divadla sa majú na čo tešiť.


„Už od začiatku sme chceli osláviť dvadsať rokov slobody v Trenčíne niečím výnimočným. Osobne sa teším najmä na koncert Marty Kubišovej, ktorá je aj pre mňa symbolom nežnej revolúcie.  Nemenej zaujímavý bude určite aj koncert na námestí, kde v rámci hlavného programu vystúpi  aj moja obľúbená trenčianska kapela Bez ladu a skladu. Podarilo sa nám ich prehovoriť na comeback, a tak po vystúpení v New Yorku prídu priamo do Trenčína,“  zvestoval trenčiansky primátor.


V pondelok 16. novembra o 17.00 hod sa na Mierovom námestí začne veľký koncert Pocta slobode. Ťahákom večera bude najznámejšia trenčianska kapela Bez ladu a skladu, ktorá sa predstaví spolu s najstaršou „domácou“ undergroundovou skupinou – Chórom vážskych muzikantov. Na tom istom pódiu sa v pondelkový večer predstaví aj spevák známy svojimi nekompromisnými antikomunistickými názormi, niekdajší frontman českej skupiny Lucie, gitarista a spevák David Koller. ArtKino Metro po koncerte v premiére uvedie filmový snímok Občan Havel přikuluje.


V rámci spomienky dôjde v utorok 17. novembra o 17.00 hod. za účasti vzácnych hostí  k odhaleniu Pamätníka obetiam komunizmu na Námestí svätej Anny. V stredu povečer v ArtKine Metro prebehne verejná debata z aktérmi nežnej revolúcie spojená z  projekciou autentických dokumentárnych filmov. Niektoré z nich budú v Trenčíne za účasti ich autorov  premietnuté po prvýkrát. Moderátorom debaty bude známy publicista Juraj Kušnierik.


„November 1989 patrí medzi najvýznamnejšie udalosti uplynulého storočia v našich dejinách. Odštartoval množstvo nevyhnutných spoločenských zmien a po dlhých rokoch totality priniesol  zmenu najpodstatnejšiu. Slobodu. Mnohí ľudia ju dnes berú ako samozrejmosť.  Akoby veľmi rýchlo zabudli na režim, ktorý tu 40 rokov nekompromisne panoval. Aj preto si to treba neustále pripomínať,“ povedal usporiadateľ Braňo Hollý z OZ lampART.


Vo štvrtok 19.novembra o 19.00 hod. odohrajú Milan Lasica, Marián Labuda a Milan Kňažko v  divadelnej sále ODA hru Kumšt z dielne Štúdia L+S.  Predstavenie bude zároveň symbolickou divadelnou bodkou za pripravovaným podujatím.


<!– –>PROGRAM PODUJATIA


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!