Do obnovy trenčianskej železničnej stanice chce investovať niekoľko súkromných spoločností

28. 11. 2009

Až štyri súkromné spoločnosti majú záujem v rámci projektu Moderná stanica zrekonštruovať a zmodernizovať trenčiansku železničnú stanicu. Pilotný projekt zameraný na obnovu štyroch vybraných železničných staníc, ktoré budú financovať súkromný partneri, odštartovali začiatkom augusta Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).


ŽSR vypísali v lete verejnú obchodnú súťaž na modernizáciu staníc v Trenčíne, Žiline, Prievidzi a v bratislavskom Novom Meste, do ktorej sa prihlásilo päť firiem. „Sú to spoločnosti zo Slovenska aj zo zahraničia. Jeden uchádzač chce opravovať všetky štyri železničné stanice. Najväčší záujem je o trenčiansku stanicu, ktorú chcú ešte aj ďalší traja uchádzači,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.


Víťazné firmy, ktoré sa v rámci projektu zaviažu investovať do úpravy a modernizácie staníc vlastné peniaze, vyberú ŽSR do apríla budúceho roku. Ako protihodnotu za vynaložené investície získajú od železníc právo užívať komerčné priestory stanice, ktoré potom môžu prenajímať malým prevádzkam. „Železničná stanica zostane v úplnom vlastníctve štátu, súkromnému partnerovi sa iba dlhodobo prenajme na desiatky rokov,“ doplnila Pavliková.


Cieľom projektu Moderná stanica je zvýšenie kultúry cestovania, komfortu a bezpečnosti cestujúcich a návštevníkov železničných staníc. „Stanica, ktorá vzíde z projektu, by mala byť miestom, v ktorom sa podarí spojiť čo najkomfortnejšie cestovanie s maximálnym využitím času stráveného čakaním na železničné spojenia prostredníctvom adekvátneho kultúrno-spoločenského vyžitia a služieb. Našou ambíciou je, aby sa moderná železničná stanica stala aj miestom stretnutí a príjemne stráveného času,“ dodala Pavlíková.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!