Do mesta dnes dorazia Rimania, založia si tábor

30. 7. 2007

          Na Mierovom námestí dnes popoludní začínajú Trenčianske historické slávnosti. O 17.00 h do Trenčína dorazia Rimania a založia dobový tábor. Pripomenú obdobie, kedy rímske légie prekročili Dunaj, hranice ríše. Prezimovali v osade s názvom Lekaristos, známej aj ako Laugaricio. Dnes sa toto územie volá Trenčín. Potvrdzuje to známy nápis na hradnej skale z roku 179 n. l., ktorý po sebe vojaci zanechali.


          Šéf skupiny historického šermu Vagus Ladislav Sekerka povedal, že dnes sa Rimania zabývajú a od utorka až do konca týždňa si záujemcovia môžu pozrieť ako sa v tábore žilo. Účasť ľudí na dnešnom otvorení môže ovplyvniť nepriaznivé počasie. Počas týždňa sa budú na námestí konať divadelné predstavenia, dobové tance, šermiarske súboje, gladiátorské zápasy a 3. majstrovstvá sveta v dobovej hre – ringbale.


          Oslavy bohatej histórie Trenčína vyvrcholia cez víkend 14. Trenčianskymi hradnými slávnosťami. Ich súčasťou bude dobový jarmok, hry, súťaže, vozenie sa na koňoch, lukostreľba, vystúpenia divadelno-šermiarskych skupín, sokoliarov, tanečných skupín a žonglérov. Nebude chýbať prezentácia remeselníkov. Vlani na hradné slávnosti prišlo okolo päťtisíc ľudí.+ Rímsky tábor zdobil Mierové námestie aj minulý rok.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!