Do kotlov na tuhé palivo patrí len dobre vysušené drevo. Nie drevotrieska, ani okenné drevené rámy či OSB dosky, a už vôbec nie plasty, textil a obuv.
Niektorí ľudia si myslia, že v kotle sa dá spáliť čokoľvek. Zabúdajú na riziká:
- ak sa nespaľuje palivo určené výrobcom, vykurovacie zariadenie nedokáže ísť na menovitý tepelný výkon,
- jeho energetická účinnosť klesá
- a náklady na kúrenie sa zvyšujú.
- Ďalším rizikom je nedokonalé spaľovanie, čím vzniká množstvo škodlivín, ktoré sa dostávajú do ovzdušia a negatívne vplývajú na ľudské zdravie.
- Sprievodným javom nedokonalého spaľovania je aj vznik dechtu a väčšieho množstva sadze, v dôsledku čoho je potrebné častejšie čistiť vykurovacie zariadenie a komín.
- Sadze a decht sú výkonným tepelným izolantom, zapríčiňujú zníženie prenosu tepla z ohniska do teplovodného výmenníka.
- Spaľovanie čohokoľvek v kotle vedie k skráteniu jeho životnosti. Výrobca kotla, krbu, kachlí uvádza palivo v návode (drevo, drevené pelety či brikety).
Iba suché drevo, prosím
Náklady na kúrenie výrazne ovplyvňuje kvalita paliva. Optimálne je spaľovať kusové drevo s vlhkosťou pod 20 %. Spotrebuje sa menej energie na odparenie vody z paliva, viac energie sa využije pre teplo v domácnosti. Spáli sa menej dreva, znížia sa náklady na kúrenie. Na dosiahnutie tejto vlhkosti odporúčame palivové drevo narezať na dĺžku 1 m, hrubšie kusy naštiepať na tenšie a sušiť min. 2 roky na vetranom a zastrešenom mieste.
Technika rozkurovania
Cieľom je minimalizovať množstvo dymu, získať rýchlejšie dobrý ťah komína a dostať sa na časový interval štandardného prikladania paliva (neprikladať po 5 minútach hrubšie polená). Ak kúrite v krbe alebo v kachľovej peci, určite oceníte výhody tejto techniky. Drevo uložte do ohniska tak, že na hrubšie klátiky položíte naprieč tenšie polená. Na ne dajte ešte zopár tenších polienok alebo triesok (ideálne z mäkkého dreva) a medzi ne vložte pevný voskový podpaľovač. Pozor, nevkladajte do ohniska viac dreva, ako predpisuje výrobca vykurovacieho zariadenia. Drevo postupne prehára zhora nadol, horí dlhšie, čistejšie a komín sa rýchlejšie „naštartuje“.
Správne prikladanie
Je nesmierne dôležité poznať interval prikladania paliva, veľkosť dávky paliva a fázu horenia, kedy sa má priložiť ďalšia dávka. Interval prikladania pri krboch je približne každá hodina, pri kachľovej peci varíruje od 1 až 3-krát za deň, ak kúrite kotlom, interval prikladania paliva závisí od typu. Kľúčom k efektívnemu kúreniu je správne nastavenie prívodu vzduchu na horenie do ohniska. Vo väčšine prípadov sú tieto informácie uvedená v návode na použitie, ktorý je potrebné prísne dodržiavať.
Zdroj informácií: vykurovanie.enviroportal.sk