Dnes sa v Trenčíne začína 13. ročník festivalu Bažant Pohoda

16. 7. 2009

Dnes o 16.30 h  svoje brány otvorí najväčší slovenský festival Bažant Pohoda, ktorý sa tento rok uskutoční po trinásty raz. Vôbec po prvý raz sa multikultúrne podujatie s medzinárodným renomé rozšíri na tri dni. Okrem tradičných dní, piatka a soboty, bude pre nedočkavých pripravený aj krátky štvrtkový program. Brány festivalu sa zatvoria v nedeľu o 16.00 h.


Lákadlom pre návštevníkov sú na 13. ročníku Pohody koncerty viac ako 130 účinkujúcich na ôsmich pódiách, filmový Bažant Kinematograf, detský park, workshopy rôzneho druhu či adrenalínové atrakcie. Neoficiálnym začiatkom bude vo štvrtok 16. júla o 21.30 h warm-up koncert skupiny Basement Jaxx. Londýnske duo sa predvedie nie s typicky kratším festivalovým programom, ale s plnohodnotnou, viac ako 90 minút trvajúcou šou. Oficiálne sa podujatie na trenčianskom letisku rozbehne v sobotu napoludnie koncertom španielskeho orchestra Percujove. Headlineri júlovej akcie vystúpia na najväčšom Bažant stagei. Toto hlavné pódium bude na tohtoročnej Pohode väčšie ako vlani. Bažant stage bude mať tentoraz rozmery 21 krát 14 metrov. Layerové veže budú mať výšku a hĺbku štrnásť metrov a šírku sedem metrov. Layer s hmotnosťou 24 ton staval takmer tridsaťčlenný tím dva dni. Všetky súčasti priviezol trinásťmetrový otvorený kamión a jedno nákladné auto.


V piatok vystúpi na hlavnom stagei okrem spomínaných Percujove aj Hex, Razorlight, Richard Müller, Patti Smith, The Ting Tings a po polnoci Pendulum. V sobotu ich vystrieda Opera Slovenského národného divadla a Maďarská štátna opera v spoločnom programe, Živé Kvety, Does It Offend You, Yeah?, Collegium Musicum, Travis, Klaxons a napokon Lamb s charizmatickou Lou Rhodes. Šéf festivalu Michal Kaščák považuje tohtoročný line-up za vôbec najsilnejší v histórii, no ako uviedol na májovej tlačovej konferencii v Štúdiu č. 5 Slovenského rozhlasu: „Hovorím to každý rok.“ Bývalý spevák kapely Bez ladu a skladu vyzdvihol spoluprácu s verejnoprávnym Rádiom_FM a Rádiom Devín. Oba okruhy Slovenského rozhlasu budú mať na Pohode aj spoločný stage, kde sa predstaví napríklad skupina Billy Barman s orchestrom, hudobník Karol Mikloš, dvojica You Coco, Pino z PPE alias Kasioboy či kapela Hrdza.


Na Tesco stagei sa v piatok ukážu napríklad Slobodná Európa, The Blind Boys Of Alabama alebo Dananananaykroyd. O deň neskôr tam vystúpi Emiliana Torrini, Orchestra Baobab či Max Romeo. V obľúbenej O2 Aréne si na svoje prídu priaznivci interpretov ako Hadouken! High Contrast, The Whip, Jape, Warren Suicide alebo Laurenta Garniera. Nová ČSOB Aréna bude v piatok patriť napríklad Marte Kubišovej, Vlastovi Třešňákovi či zoskupeniu N.O.H.A. V sobotu ich vystriedajú Hurra Torpedo, Kira, Ahn Trio spoločne s Tata Bojs alebo znovuzrodená Kosa z Nosa. Piate pódium, útulná Garnier Aréna, bude počas dvoch dní hostiť českého pesničkára Xindla X, Troya von Balthazara, Andreja Šebana alebo speváčky Lay Low. Uskutoční sa tam aj viacero diskusií, ktoré moderátorsky zastrešia Katika, Dado Nagy a Štefan Hríb. V Nay tanečnom dome budú rovnako ako minulý rok workshopy. Tí najmenší a tiež ich rodičia budú počas predĺženého víkendu využívať dve pódiá v ČSOB detskom parku.


Pre návštevníkov podujatia, na ktorom bolo v roku 2008 viac ako 30-tisíc ľudí, bude pripravených 468 záchodov, z toho 48 splachovacích. K dispozícii bude aj 120 spŕch s teplou vodou a vylepšenia čaká aj zber odpadu a priebežné upratovanie areálu. Dve hlavné stanové mestečká sa zväčšia o 5000 metrov štvorcových. Špeciálny stanový tábor priamo pri detskom parku budú mať rodičia s deťmi a nebude chýbať ani stanový hotel Kempingski, v ktorom sa dajú prenajať dvojmiestne stany s kompletným príslušenstvom. Vstupenky na Pohodu sa budú dať kúpiť aj na mieste za 65 eur.


Návštevníci sa na miesto festivalu môžu dopraviť špeciálnymi vlakmi. Do Trenčína budú vypravené dovedna štyri vlaky – po dva z Košíc (Interface Expres) i z Bratislavy (Bažant Expres). Špeciálne vlaky majú naplánované aj medzizastávky. V prípade košického budú v Kysaku, Poprade, Ružomberku, Vrútkach a Žiline. Bratislavský vlak sa zastaví na stanici v Trnave. Okrem toho budú na Pohodu vypravené aj špeciálne autobusové spoje a priamo z Trenčína bude ľudí do festivalového areálu rozvážať kyvadlová doprava.


O bezpečnosť na Pohode sa budú starať aj policajti


Na trenčiansku Pohodu sa pripravujú aj policajti. Už od dnešného rána až do nedele 19. júla budú v meste a v okolí dohliadať na poriadok. Podľa informácií zástupcu trenčianskej policajnej hovorkyne Pavla Kudličku sa o poriadok v areáli festivalu postará súkromná bezpečnostná služba. Pokiaľ by však bol porušený zákon aj priamo v areáli, polícia je pripravená zasiahnuť. O bezpečnosť sa budú starať všetky zložky polície – poriadková, dopravná, kriminálna a policajní vyšetrovatelia. Spolupracovať budú aj s mestskou, železničnou a vojenskou políciou.


Na ceste č. I/50 v oboch smeroch Bánovce nad Bebravou – Drietoma bude prenosnými značkami upravená rýchlosť pre zvýšený počet odbočujúcich vozidiel na hlavné parkovisko od obce Bierovce a Opatovce. V trenčianskej časti Nozdrkovce bude obmedzená premávka – vpúšťať sa budú len vozidlá MHD, taxíky, vozidlá firiem, ktoré tam sídlia a jej obyvatelia.


/SITA, pj;dm;ad;nr, upravené/


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!