Dnes je Deň Zeme, myslime na ňu, urobme niečo pre ňu

22. 4. 2020

Inšpirovať sa môžeme aj výzvami, ktoré v čase zatvorených škôl pre koronakrízu od 28. marca vždy v stredu vyhlasujú kancelárie programov Mladí reportéri pre životné prostredie a Zelená škola . Dnes vyhlásili výzvu „Menej vecí, viac života“

Poupratuj si a vymysli druhú šancu pre veci, ktoré už nepotrebuješ. Minimalizmus nie je len o produkovaní menej odpadu, ale najmä o väčšom priestore, ktorý ostane na život.

vyzva YRE

„Menej vecí znamená menej starostí, upratovania, oprašovania a podobne. O menej vecí sa lepšie starám a mám ich rada. Chcem, aby mi dlho vydržali. No a čo s tým ostatným? To, čo už nepotrebujem, posuniem ďalej, venujem, predám, upcyklujem, pretvorím. Tak, aby daná vec slúžila ďalej – mne alebo ďalším,” hovorí Zuzka Vakošová zo Zero Waste Trenčín, ktorá na vyhlásení výzvy spolupracuje.

Zapojiť sa môže každý. Teenageri, ktorí sa zapoja opakovane, môžu navyše získať pekné ceny. Ich úlohou je vytvoriť krátky príspevok, publikovať ho na sociálnej sieti s označením #YREportujemdoma a pridať ho aj do komentáru na tento status. Uzávierka je v nedeľu 26. apríla o polnoci.

„Iba jeden deň v roku, 22. apríla, si pripomíname Deň Zeme, ale šancu znižovať ekologickú stopu máme každý deň. Deň Zeme preto vnímame ako spoločný sviatok, kedy si môžeme povedať, čo kto robí pre Zem a tým motivovať aj ďalších,“ hovorí Klaudia Medalová, koordinátorka programu Mladí reportéri pre životné prostredie.

Na minulotýždňovú výzvu zareagovalo 40 škôl a jednotlivcov, ktorí na svojich sociálnych sieťach publikovali fotografie či videá na tému „čo robím(e) pre Zem“. Ich príspevky hovorili o tom, ako šijú nákupné vrecká zo starých záclon, sadia ovocné stromy, pestujú vlastné bylinky a zeleninu, učia sa tvoriť ekologickú drogériu, zbierajú použité oblečenie a ponúkajú na znovupoužitie, snažia sa doma tvoriť čo najmenej odpadu, nakupujú sezónne u lokálnych predajcov, zbierajú odpadky počas prechádzok vonku, snažia sa preferovať verejnú dopravu alebo chôdzu namiesto auta.

Mladí reportéri pre životné prostredie a Zelená škola sú partnerské certifikované environmentálne vzdelávacie programy, koordinované Nadáciou pre environmentálne vzdelávanie so sídlom v Kodani. Na Slovensku ich zastrešuje ŠPIRÁLA, platforma environmentálne-vzdelávacích organizácií.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!