Dane a poplatky je možné zaplatiť aj cez QR kód

6. 7. 2020

Vzhľadom k pretrvávajúcemu epidemiologickému riziku pre pandémiu koronavírusu a tiež, aby ste šetrili svoj čas, môžete uhradiť daň z nehnuteľnosti a poplatok za komunálny odpad aj cez QR kód. Ten nájdete na doručenom rozhodnutí.

QR (Quick Response) kód tvorí špeciálne usporiadanie malých (väčšinou) čiernych a bielych štvorčekov. Na skenovanie QR kódu mobilným zariadením potrebujete niekoľko sekúnd.

Tri väčšie štvorce v rohoch a jeden menší pri poslednom rohu kódu slúžia na informáciu pre QR čítačku, v ostatných, na prvý pohľad chaoticky usporiadaných štvorčekoch, je uložená informácia. Na čítanie QR kódov pre bežných užívateľov sa používajú mobilné telefóny s fotoaparátom a príslušnou aplikáciou. Niektoré smartfóny čítačku QR kódov v sebe majú už nainštalovanú rovno pri kúpe mobilu, do ostatných si ju musíte nainštalovať manuálne. Po spustení aplikácie sa objaví akoby aplikácia fotoaparátu. Potom stačí už len „namieriť“ na QR kód a aplikácia ho automaticky preloží. QR kód nájdete aj na rozhodnutiach o daniach a poplatkoch.

Zamestnanci mestského úradu do 21. júna doručovali občanom Trenčína rozhodnutia o miestnych daniach a poplatku za odpad. Po 22. 6. 2020 ich distribuovala Slovenská pošta. Upozorňujeme, že – ak vás ani doručovatelia Slovenskej pošty doma nezastihli a zásielku si nevyzdvihnete ani posledný deň jej uloženia, bude tu platiť fikcia doručenia. Znamená to, že mesto ju bude považovať za doručenú. V minulých rokoch si mohli občania  vyzdvihnúť nedoručené zásielky na mestskom úrade, no tentokrát to nebude možné. „Chceme vylúčiť možnosť hromadného stretávania sa ľudí vo vnútorných priestoroch úradu pre stále trvajúcu pandémiu koronavírusu,“ vysvetľuje Ján Margetín z Útvaru ekonomického MsÚ Trenčín.

Aby mesto ako správca dane zohľadnilo možné ekonomické dopady u občanov vyplývajúce z ostatného náročného obdobia, posunulo termíny niektorých splátok dane i poplatku na neskorší termín. Je ale nutné termíny, uvedené v rozhodnutiach, rešpektovať a najneskôr dovtedy dané sumy uhradiť. Úhradu mesto odporúča realizovať najmä bezhotovostnou platbou.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!