Čo pre vás znamená́ umenie vo verejnom priestore?

14. 6. 2021

Už tento týždeň, od stredy 16. do piatka 18. júna 2021 sa uskutoční prvý ročník umelecko-historickej online konferencie Hlava 5 umenie vo verejnom priestore *.

Konferenciu ako priestor pre výmenu skúseností a poznatkov, prezentáciu umeleckej tvorby vo verejnom priestore či výskumnej činnosti v oblasti umenia vo verejnom priestore organizuje trenčianske združenie Hlava*****.

Ako informovala organizátorka podujatia Terina Barčáková, konferencia bude priestorom pre výmenu skúseností a poznatkov, prezentáciu umeleckej tvorby vo verejnom priestore či prezentáciu výskumnej činnosti v oblasti umenia vo verejnom priestore. Reflektuje na veľké množstvo projektov, publikácií a organizácií, ktoré v danej oblasti za posledné roky vznikli nielen v našom prostredí, ale aj v zahraničí.

“Každý deň začíname o 17.00 hodine samostatnou prezentáciou rôznych odborníkov. V stredu (16. 6.) sa predstaví Alexander Topilin zo združenia Hlava 5, vo štvrtok (17. 6.) budeme pokračovať Klárou Brůhovou a v piatok (18.6.) Neringou Kulik z Kaunasu (Litva),” hovorí T. Barčáková. 

Po samostatnom príspevku bude vždy nasledovať diskusia.

Počas slovenského dňa bude pod vedením Olje Triašky Štefanović diskutovať Linda Blahová (Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany), Sabina Jankovičová (Súpis sôch) a Nina Šošková (Outdoorgallery, Medzicentrum).

Počas českého dňa sa do debaty zapoja Jakub Ivánek s projektom Ostravské sochy, Lucie Vobořilová a Michaela Matysová (Ahoj socho) a Veronika Vicherková (Hmotnost).

Posledný, európsky, deň bude mať zástupcov z Portugalska, Chorvátska, Ukrajiny, Lotyšska a Veľkej Británie. Pod vedením Indre Aleksandravičiūtė z litovskej organizácie Magic Carpets sa budú o situácii umenia vo verejnom priestore ich krajín rozprávať Claudia Melo, Georgie Scott, Karmen Krasic Kozul, Sandra Lapkovska a Sofiia Korotkevych.

Keďže mesto Trenčín kandiduje na Európske hlavné mesto kultúry 2026, aj my ako organizácia Hlava 5 chceme prispieť svojou troškou a začať sa zapájať aj do európskeho dialógu” povedala T. Barčáková. 

Na záver každého večera bude pre divákov pripravené malé prekvapenie. Organizátori zatiaľ sľubujú prepojenie rôznych druhov umenia. Lucia Mlynčeková z Hlavy 5 tvrdí, že aj zapojenie divákov je veľmi dôležité ,,okrem diskutujúcich chceme vtiahnuť do deja a interaktívne zapojiť aj divákov, preto sme si pre nich pripravili zaujímavé aktivity’‘.

Výstupom konferencie bude aj zborník textov k danej téme. Bude dostupný v slovenskom či českom jazyku, ako aj v anglickom preklade. Podľa editorky zborníka Radky Nedomovej z Hlavy 5 zohráva ”zborník dôležitú úlohu v zachovaní myšlienky konferencie pre ďalšie jej šírenie a nadväzovanie nových partnerov”.

Na konferenciu nie je nutná registrácia a je bezplatná. Bude sa dať online sledovať prostredníctvom facebook profilu Hlava 5 alebo youtube kanála Hlava 5.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!