Chátrajúci futbalový štadión zbúrajú, nahradia ho byty

19. 7. 2007

          Poslanci Mestského zastupiteľstva v Trenčíne dnes na mimoriadnom zasadnutí schválili zmenu Územného plánu mesta, ktorá povolí, aby súkromný vlastník mohol zbúrať schátraný futbalový štadión Za mostami. “Odevácky” štadión a pozemky patrili Ozete Trenčín, tá ich v roku 2003 predala súkromnému investorovi. Ten na nich podľa primátora Branislava CELLERA plánuje postaviť polyfunkčné domy, prevažne byty. To si vyžiadalo zmenu využitia plochy v územnom pláne zo športovo-rekreačnej zóny na plochu nešpecifikovanej komerčnej vybavenosti. Pred niekoľkými rokmi v Trenčíne zbúrali aj štadión Pod Sokolicami, jediným štadiónom v meste s výnimkou “dedinských” ostane domovský stánok AS Trenčín na Sihoti.


          O návrhu mali poslanci rokovať už pred mesiacom, primátor B. Celler ho však pred rokovaním stiahol. Urobil tak na žiadosť poslancov vládnucej koalície ĽS-HZDS, SDKÚ-DS a KDH. Na dnešnom zastupiteľstve vystúpil nezávislý poslanec Ján Babič a poukazoval na to, že štadión má tradíciu a bol pri najväčších úspechoch trenčianskeho futbalu. J. Babič sa domnieva, že areál so štadiónom bol kúpený len s cieľom zlikvidovať ho. Zmenu územného plánu preto nepodporil.


          “Môžeme to z nostalgie nechať tak, ako to je, ale reálne tým nič nedosiahneme,” konštatoval B. Celler, pričom zdôraznil, že ide o súkromný pozemok. V pláne je plocha uvedená ako športovisko, čo podľa B. Cellera znamená, že majiteľ si tam môže vybudovať motokros alebo strelnicu, môže však štadión, kde trénujú mládežnícke družstva zatvoriť a nechať úplne spustnúť. Zásadná chyba sa podľa neho stala, keď Ozeta, v tom čase v konkurze, pozemok predávala. B. Celler tvrdí, že mestu ho neponúkla. Cez konkurz štadión nemohlo mesto získať, uviedol B. Celler s tým, že by museli v zastupiteľstve vyčleniť prostriedky, čím by zverejnili, koľko sú ochotní dať a niekto by ich predbehol, napríklad o korunu.


          Nezávislý poslanec Róbert Lífka sa pýtal, či návrh prešiel verejným prerokovaním. Podľa primátora návrh visel zákonných 15 dní na úradnej tabuli, na čo sa Lifka pýtal, či “to” je verejné prerokovanie. B. Celler odpovedal kladne.


          Podľa B. Cellera investor o zmenu využitia plochy žiadal už v roku 2004, vtedy bolo stanovisko mesta záporné. Trvalo na tom, aby sa najskôr vybudovala adekvátna náhrada. Tou má byť umelá plocha na štadióne na Sihoti. Predkladateľ návrhu a člen Mestskej rady Jozef Mertan odporučil zmenu aj preto, že investor prispeje sumou tri milióny korún na výstavbu tréningového futbalového ihriska pri Detskom mestečku v Zlatovciach, kde sú futbalové triedy AS Trenčín. Na to J. Babič oponoval, že tréningová plocha nie je štadión.


          Podľa hovorcu mesta Tibora Hlobeňa sú v tesnom susedstve štadióna ďalšie športové areály – momentálne rekonštruované malé letné kúpalisko a areál, ktorý má k dispozícii vo výpožičke osemročné športové gymnázium. „Samospráva od roku 2003 investovala do výstavby športových areálov v meste 130 miliónov korún,“ uviedol hovorca.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!