Cesta vlakom z Trenčína do Bratislavy sa skráti na 48 minút

2. 10. 2009

Takmer o pol hodinu rýchlejšie sa pre vlaky InterCity alebo EuroCity skráti zmodernizovaná trasa najskôr medzi Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom, po modernizácii v úseku Trenčína bude tento úsek trvať necelých 50 minút. Bežné rýchliky trasu prejdú za dlhší čas. Maximálne môžu zrýchliť na 140 kilometrov za hodinu, pri vyššom počte zástavok však táto „úspora“ nebude taká viditeľná ako pri vlakoch IC a EC.


Železnice chcú do roku 2015 postupne zrekonštruovať trať až po Belušu. Vlak z Bratislavy túto trasu pri priemernej rýchlosti 160 kilometrov za hodinu „spraví“ za hodinu a pol. Dnes sú to tri hodiny. Ďalej na východ sa však ani potom nebude jazdiť výrazne rýchlejšie pre náročný horský terén.


Železničná spoločnosť podľa hovorcu Miloša Čikovského napriek zvýšenému komfortu cestovné budúci rok dvíhať neplánuje. Modernizácia, ktorú spolufinancuje Európska únia, má pokračovať na severe po poľskú štátnu hranicu a na východe až po Košice, prípadne až po Čiernu nad Tisou. Dnes sú na už vyššiu rýchlosť pripravené trate po stredné Považie, približne tretina vagónov a viacero rušňov.


/r/


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!