Stalo sa tak v piatok 28. mája 2021. Jeho revitalizácia bola súčasťou projektu cezhraničnej spolupráce Trenčianskeho samosprávneho kraja, mesta Trenčína a mesta Bučovíc – TreBuchet.
V rámci projektu TreBuchet zrekonštroval Trenčiansky samosprávny kraj južné opevnenie Trenčianskeho hradu a ponúkol tak návštevníkom nový vstup do areálu hradu. Ďalší partner projektu z Moravy – mesto Bučovice obnovilo Kniežací park.
Úlohou nášho mesta bolo zrekonštruovať prístupovú cestu k južnému opevneniu hradu. Na jej konci vzniklo i obratisko pre turistický vláčik. Mesto ďalej vybudovalo chodník okolo Čerešňového sadu a doplnilo v sade mobiliár. Trenčín na tieto práce získal nenávratný finančný príspevok. Šlo o investíciu v hodnote takmer 265 tisíc eur.
Nový chodník okolo Čerešňového sadu je súčasťou debarierizácie Breziny. Na jeho povrchovú úpravu sa použila mlatová konštrukcia z prírodného drveného kameniva a organických prímesí.
Dnes sú v sade tri nové murované kruhové ohniská z prírodného opracovaného kameňa, odolného voči teplote. Súčasťou každého ohniska je strieška na uskladnenie dreva a stôl s dvoma lavicami z prírodného agátového dreva. Z toho istého materiálu v sade pribudlo 26 lavičiek i relaxačné ležadlá. Sú tam obiehacie a balančné koly, balansové prvky so sedadlami, okrem balansových preliezačiek aj lanová a pyramídová preliezačka, hojdacie siete a malé pódium na menšie kultúrne akcie. Tieň zabezpečia trojuholníkové ľahké plachty medzi stromami.
Samozrejmosťou sú informačné tabule napríklad o histórii hradísk v lokalite dnešného lesoparku, o Čerešňovom sade a podobne. Nechýbajú stojany na bicykle, nové odpadkové koše a mobilné toalety.
Z Čerešňového sadu sa stal priestor pre zmysluplné aktivity, ktoré umožnia jeho dlhodobé využitie aj mimo turistickej sezóny. „Človek by si mal uvedomiť, že za všetkým, čo vidí, je nejaký nápad, často zložitá príprava a náročná práca. Tak sa začala aj cesta ku skvostnému prostrediu, ktoré je výsledkom tohto projektu. Čerešňový sad je miestom, ktoré má Genius loci. Vzniklo tu veľa ľudských príbehov, veľa lások. Aj preto si vážim dobrovoľníkov, napríklad ľudí z Centra enviromentálnych aktivít okolo Richarda Medala. Som veľmi rád, že sa do sadu vracia život. Prepojenie Čerešňového sadu s južným opevnením Trenčianskeho hradu dáva úplne iný zmysel nášmu mestu a jeho návštevníkom. Zrazu môžu vidieť a vnímať Trenčín aj z úplne inej, donedávna nepoznanej strany. Som vďačný za spoluprácu s Trenčianskym samosprávnym krajom. Tento projekt je dôkazom, aké je pre mestá a regióny dôležité čerpanie eurofondov,“ povedal pri slávnostnom otvorení Čerešňového sadu primátor Trenčína Richard Rybníček.
Do sadu aj so psíkom
V súvislosti s revitalizáciou Čerešňového sadu mestský parlament súhlasil s aktualizáciou VZN o podmienkach držania psov v meste. V ňom sa hovorí o zákaze vstupu so psom na všetky mestské detské ihriská. Hoci v Čerešňovom sade sa pribudli i nové herné prvky, nejde o klasické detské ihrisko. Sad plní najmä rekreačnú funkciu ako prírodný areál. Preto je vstup so psom v celom území sadu povolený.
K južnému opevneniu hradu sa od soboty 29. mája môžete vybrať aj vláčikom Vlak Matúš Čák. Vstup na Trenčiansky hrad z Čerešňového sadu je možný do 18.00 hodiny, kedy sa brána na južnom opevnení zatvára.