Celoplošné testovanie v Trenčíne už tento víkend

20. 12. 2020

AKTUALIZÁCIA 20. 12. 2020 o 15.50

Druhý deň plošného testovania obyvateľov mesta Trenčín má za sebou viac ako 5 hodín. Odberné miesta budú otvorené do 20.00 hodiny s prestávkou od 17.00 do 17.30.

O priebežných výsledkoch testovania informoval novinárov primátor mesta Richard Rybníček.

Do 14.00 hodiny urobilo 33 odberných miest spolu 4036 testov, z toho 130 malo pozitívny výsledok, čo znamená 3,22 %

Spolu bolo urobených 16 867 testov, z toho 418 pozitívnych, čo vychádza na 2.48% za jeden a pol dňa.

„Je to pomerne vysoké číslo, ale som rád, že Trenčania prišli. Ešte máme pred sebou pár hodín, po 14.00 prichádzajú aj ľudia z okolitých obcí z mestskej funkčnej oblasti, takže verím, že by sme sa k tomu číslu 20 tisíc ľudí mohli priblížiť.“

Testovanie trvá dnes do 20.00 hodiny. Tento projekt však touto hodinou nekončí. Vedenie mesta sa v spolupráci s vedcami a odborníkmi rozhodlo pretestovať všetkých ľudí, ktorým vyšiel pozitívny test, ale nemajú žiadne príznaky.

„Hovorili sme s Martinom Smatanom, pánom doktorom Čekanom, riaditeľkou RUVZ pani Bučkovou, zástupkyňou nemocnice pani Dunajovou a profesorom Krčmérym. Dohodli sme sa, že v pondelok v spolupráci s RUVZ obtelefonujeme všetkých pozitívne testovaných ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky a v utorok vytvoríme cez 2 odberné tímy dve odberné miesta a pretestujeme ich PCR testami. Môže sa stať, že je tam falošná pozitivita. Buď im to potvrdíme alebo budú vedieť, že nie sú chorí a budú mať oveľa krajšie vianoce a zároveň sa budú môcť potom zaradiť do vakcinačného programu. Čiže v utorok dokončíme tento proces so všetkými, ktorí sú pozitívne testovaní, ale nemajú absolútne žiadne príznaky,“ povedal R. Rybníček.

AKTUALIZÁCIA 20. 12. 2020 8:20

Celoplošné testovanie v meste Trenčín pokračuje druhým testovacím dňom. Všetkých 33 odberných miest je otvorených. Dnes sa môžu prísť otestovať aj ľudia, ktorí nemajú v Trenčíne trvalý alebo prechodný pobyt, ale žijú v tomto meste a preukážu sa listom vlastníctva, nájomnou zmluvou, vecným bremenom k nehnuteľnosti alebo právom k jej užívaniu.

“Ukazuje sa, že odberné tímy sú šikovné a zvládajú otestovať viac ľudí, ako sme očakávali. Veľmi im všetkým ďakujeme. Aj preto chceme v nedeľu umožniť otestovať sa aj ľuďom, ktorí v Trenčíne s nami žijú a pohybujú sa medzi nami, ale nemajú tu ani trvalý ani prechodný pobyt,” hovorí primátor mesta Richard Rybníček. Upozorňuje však, že nie je možné akceptovať pracovnú zmluvu.

“Prosíme vás, informujte o tom svojich priateľov a blízkych z Trenčína, aby túto možnosť využili. Budú sa môcť otestovať počas celej nedele, teda od 8:00 do 20:00 hod,” vyzýva primátor aj prostredníctvom sociálnych sieti.

Zároveň platí, že od 14:00 do 20:00 sa budú môcť otestovať aj obyvatelia s trvalým, alebo prechodným pobytom v 11 obciach Mestskej funkčnej oblasti Trenčín – Trenčianska Turná, Soblahov, Veľké Bierovce, Opatovce, Trenčianske Stankovce, Skalka nad Váhom, Trenčianska Teplá, Kostolná Záriečie, Mnichova Lehota, Zamarovce, Hrabovka.

Zoznam odberných miest nájdete v pôvodnej správe nižšie.

AKTUALIZÁCIA 19. 12. 2020 o 21.30

Odberné miesta v Trenčíne sa o 20.00 hodine zatvorili. Za prvý víkendový deň sa celoplošného testovania zúčastnilo 12 831 ľudí, ktorí majú v meste Trenčín trvalý alebo prechodný pobyt. S pozitívnym výsledkom antigénového testu odišlo 288 Trenčanov, čo znamená 2,24 percenta.

Testovanie pokračuje zajtra.

Nedeľa od 8:00 do 20:00 je určená pre všetkých Trenčanov – trvalý pobyt, prechodný pobyt, vzťah k nehnuteľnosti, nájomná zmluva, list vlastníctva, vecné bremeno, právo užívania. Nie pracovná zmluva.

Nedeľa od 14:00 do 20:00 Trenčania a 11 obci podľa pôvodného harmonogramu.

AKTUALIZÁCIA 19. 12. 2020 o 15.53

Za prvých päť hodín bolo na 33 odberných miestach v Trenčíne v rámci víkendového celoplošného mestského testovania urobených 6713 testov. Z toho s pozitívnym výsledkov bolo 162 testov, čo je 2,41 percenta.

O priebehu prvého dňa testovania informoval novinárov aj primátor mesta Trenčín Richard Rybníček, ktorý k číslam za prvých päť hodín doplnil aj výzvu pre ľudí, ktorí ešte váhajú s tým, či sa majú ísť otestovať, aby určite prišli.

„Potvrdzuje sa, že chorobnosť je veľmi vysoká. Chcel by som poprosiť obyvateľov, aby prišli a dali sa otestovať, lebo aj toto pomerne vysoké číslo pozitívnych testov ukazuje, že ide o život.”

Všetkým ľuďom, ktorých test bol negatívny však pripomenul, že to nie je povolenie na väčšie stretnutia.

„Stále aj pre nich platí, aby sa uzatvárali v čo najužšej bubline so svojimi blízkymi. Absolútny kľúč ku šťastiu, ktoré by nás malo čakať v budúcej dobe, a po ktorom tak všetci túžime,  je zodpovednosť každého jedného človeka za svoje vlastné rozhodnutia a za svoj vlastný život, a to znamená zostať doma, znížiť mobilitu a čo najmenej sa stretávať.“

Testovanie pokračuje ďalej, dnes do 20.00 hodiny, s prestávkou od 17:00 do 17:30 hodiny. Zoznam odberných miest nájdete nižšie v pôvodnej správe.

AKTUALIZÁCIA 19. 12. 2020 o 12.10

Prvé štyri hodiny celoplošného testovania Trenčanov, žijúcich v krajskom meste sú za nami. V tejto chvíli majú odberné tímy prestávku do 12.45 hodiny. Dopoludnie bolo pokojné, ľudia prichádzali priebežne.

AKTUALIZÁCIA 19. 12. 2020 o 9.12

Celoplošné testovanie v rámci mesta Trenčín bolo o 8.00 hodine spustené. Všetkých 33 odberných miest pracuje v plnom nasadení.

Prestávky pre pracovníkov odberných miest budú od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:30. Nezabudnite si, prosím, so sebou vziať občiansky preukaz, preukaz o prechodnom pobyte alebo v prípade detí iný preukaz totožnosti. Zoznam odberných miest nájdete v pôvodnej správe nižšie. Veríme, že spolu to zvládneme.

Mimoriadne zlá epidemická situácia v okrese i v meste Trenčín sa nelepší. Chorobnosť na Covid – 19 je vysoká a chorých pribúda. Vedenie mesta sa rozhodlo konať. Zorganizovalo celoplošné testovanie antigénovými testami v rámci Trenčína predovšetkým pre ľudí, ktorí majú v meste trvalý alebo prechodný pobyt. Uskutoční sa počas víkendu 19. – 20. decembra 2020.

„Musíme to urobiť, aby sme ochránili mesto Trenčín a ľudí v ňom a tiež, aby sme pomohli nemocnici, ktorej hrozí kolaps. Nikdy sme neboli tak závislí od lekárov a zdravotných sestier a zdravotné sestry a lekári od nás. My v tejto chvíli nemôžeme čakať, celoplošné testovanie má pomôcť obyvateľom nášho mesta, aby mali pokojnejšie sviatky, aby sa mohli spokojne stretnúť so svojimi blízkymi, poprípade, aby zistili či náhodou nie sú pozitívni a teda nemali by zostať doma, lebo práve v takom prípade sa zníži mobilita ľudí a možno zabránime náporu, ktorý by potom mohol byť na trenčiansku nemocnicu,“ zdôraznil primátor Richard Rybníček.

Na nelichotivý stav upozorňuje už niekoľko dní aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne, preto jeho riaditeľka Ľudmila Bučková podporuje testovanie v meste. „Keď to nezastavíme, možno budeme na tom horšie, ako bola Orava. Kým v októbri sme mali za mesiac asi tisíc prípadov v rámci kraja, za posledných 7 dní máme asi 1200 prípadov, z toho v meste Trenčín vyše 500. A to ešte nemáme všetky prípady zaznamenané, pretože nie všetky firmy, ktoré robia antigénne testovanie v podnikoch, nám to hlásia a dostáva sa to do štatistík. Tá krivka naozaj enormne stúpa. Testovanie podporujem, mali by sme vedieť, aký je náš zdravotný stav. Preto vyzývam, aby sme sa toho zúčastnili,“ povedala Ľ. Bučková.

“Veľmi pekne vás prosím, milí obyvatelia Trenčína, je to dobrovoľné, ale odporúčam vám prísť. V tejto chvíli je to v našich rukách. Veľmi vás prosím, aby ste prišli, chránili seba a chránili aj svojich najbližších, aby sme všetci v tomto meste mohli mať pokojné Vianoce a aby naše mesto dokázalo zabrániť kolapsu nemocnice, kde je veľa ľudí z Trenčína a okolia, lekárov a zdravotných sestier, ktorí potrebujú našu pomoc,” doplnil primátor.

Kto a kedy sa môže prísť testovať?

Občania mesta Trenčín s trvalým pobytom alebo prechodným pobytom (je potrebný doklad o prechodnom pobyte):

  • sobota 19.12. od 8:00 do 20:00 h (posledný odber o 19:30 h)
  • nedeľa 20.12. od 8:00 do 20:00 h (posledný odber o 19:30 h)

Trenčania a aj občania obcí z Mestskej funkčnej oblasti Trenčín – Mníchova Lehota, Veľké Bierovce, Opatovce, Trenčianske Stankovce, Trenčianska Turná, Soblahov, Kostolná Záriečie, Zamarovce, Hrabovka, Skalka nad Váhom, Trenčianska Teplá.

  • nedeľa 20.12. od 14:00 do 20:00 h (posledný odber o 19:30 h)

Prestávky počas testovania budú od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:30 h.

Pri testovaní bude potrebné preukázať sa preukazom totožnosti, resp. potvrdením o prechodnom pobyte. Iným osobám nebude umožnené testovanie z dôvodu obmedzených kapacít. Ženy s tehotenským preukazom, rodičia s deťmi v kočíkoch, ľudia v seniorskom veku či ľudia so zdravotným znevýhodnením budú v odberných miestach vybavení prednostne.

Testovanie odporúčame osobám od 10 do 65 rokov. O výsledku testu bude vydaný certifikát/potvrdenie.

Posledné miesto MSM group je drive thru (testovanie z auta) pre ŤZP, tehotné ženy, a pre osoby s iným zdravotným hendikepom, ktoré im neumožňuje sa testovať v iných odberných miestach.

Sledujte www.trencin.sk a sociálne siete mesta Trenčín, kde budeme informácie tiež priebežne aktualizovať.

Zoznam odberných miest

Číslo Mestská časť Miesto
1 Stred Posádkový klub (ODA), Hviezdoslavova 205
2 Stred Gymnázium Ľ. Štúra, ulica 1. mája
3 Stred SOŠ Obchodu a služieb, Jilemnického 24
4 Stred ZŠ Bezručova 1228/66, Trenčín
5 Stred ZŠ Dlhé hony 1, Trenčín
6 Stred ZŠ Dlhé hony 1, Trenčín
7 Stred Jilemnického 24, SOŠ Obchodu a služieb
8 Stred Fakultná nemocnica Trenčín
9 Stred Regionálny úrad verejného zdrav., Nemocničná 722
10 Stred Vojenská nemocnica Trenčín
     
11 Juh ZŠ Novomeského 11, Trenčín
12 Juh ZŠ Novomeského 11, Trenčín
13 Juh ZŠ Novomeského 11, Trenčín
14 Juh Kult. stredisko Juh, Kyjevská 3183
15 Juh Kult. stredisko Juh, Kyjevská 3183
16 Juh ZŠ Východná 9, Trenčín
17 Juh ZŠ Východná 9, Trenčín
18 Juh ZŠ Východná 9, Trenčín
     
19 Sever Obchodná akadémia, M. Rázusa 1, Trenčín
20 Sever ZŠ Hodžova 37, Trenčín
21 Sever ZŠ Hodžova 37, Trenčín
22 Sever Denné centrum Sihoť, Osvienčimská 1720/3
23 Sever Kult. stredisko Opatová Opatovská 96
24 Sever Kult. stredisko, Kubranská 63/94
25 Sever Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14
     
26 Západ ZŠ Velkomoravská 12, Trenčín
27 Západ ZŠ Velkomoravská 12, Trenčín
28 Západ KS Istebník, Medňanského 360/34
29 Západ SPŠ Stavebná, Staničná 4
30 Západ Kult. stredisko Zlatovce, Hlavná 10
31 Západ ZŠ Na Dolinách 866/27, Trenčín
32 Západ Kult. stredisko Záblatie, Záblatská 2/27
     
33 ŤZP, tehotné a pod.   Areál MSM, Kasárenská 8 – testovanie z auta

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!