Bronzový adventný víkend sľubuje veľa

30. 11. 2022

Počas druhého adventného víkendu si vďaka festivalu ČARO VIANOC POD HRADOM môžete dopriať skvelé koncerty (Janko Kulich & Kolegium, For You,  Lamour a Janais), slávnostnú omšu venovanú patrónovi mesta, prechádzku mestom s rozprávaním o židovskej strave a domácnosti či navštíviť adventné dielničky a pridať sa aktívne k vytváraniu predvianočnej atmosféry.

Janko Kulich a KOlegium

Slovenská folkrocková skupina JANKO KULICH & KOLEGIUM sa na svojom Vianočnom turné so špeciálnym vianočným programom zastaví v sobotu 3. decembra o 15.00 h aj v Trenčíne na Mierovom námestí.

Môžeme čakať príjemné gitarové aranžmány a svojské koledy, napríklad o skrížených kamiónoch či anjeloch v čistiarni peria, chýbať nebude lovesong o majonézovom šaláte a darček – koleda špeciálne pre Trenčín.

 

 

Kóšer strava je jedným zo základných znakov židovstva. Súbor predpisov určuje, čo sa môže konzumovať a čo nie, čo sa s čím môže kombinovať a ako jedlo pripravovať. Ak vás zaujíma téma židovskej stravy, určite si nedajte ujsť Prechádzku mestom so sprievodcom o 16.00 hodine. Dozviete sa aj to, prečo sa nemôže konzumovať krv, čo treba kontrolovať pri ovocí a zelenine aj to, kde by ste našli mezuzu a z akého dôvodu je v šikmej polohe. Stretnutie bude pred Kultúrno-informačným centrom, v ktorom si môžete kúpiť vstupenky na prechádzku – 1,50 € dospelí; 0,50 € deti od 6 rokov.

Prechadzky-mestom-12-2022

O tom, že vianočná pieseň môže znieť úžasne aj bez hudobných nástrojov, len v obsadení ľudských hlasov, nás o 17.00 h presvedčí koncert acapella zoskupenia FOR YOU.

acapella for you

No a po ňom sa môžeme vybrať do blízkeho Piaristického kostola sv. Františka Xaverského, kde o 18.00 h začne tradičná Slávnostná sv. omša ku cti patróna mesta sv. Františka Xaverského. Sprevádzať ju bude spevácky zbor pôsobiaci pri Farskom kostole v Trenčíne.

Piaristický kostol

Mesto Trenčín má svojho patróna od roku 1710. V tomto období bol život Trenčanov poznačený vojnou, požiarmi, obrovským hladom i morovou epidémiou. Mestský magistrát na svojom zasadnutí 26. decembra zvolil Františka Xaverského za patróna mesta pridŕžajúc sa hesla „Ak Boh nestráži mesto, darmo bdie, kto ho stráži.“. Na pamiatku dali namaľovať obraz pre jezuitský kostol. Ten sa dnes nachádza v refektári Kolégia piaristov. Autorom je mestský maliar Grunberg.

Pamiatku sv. Františka Xaverského si veriaci v Trenčíne pripomínali dva razy, a to v prvú októbrovú nedeľu a 3. decembra. Spomienková tradícia bola prerušená v čase totality a po roku 1989 bola táto tradícia obnovená. Od roku 2010 je spomienková omša zaradená do oficiálneho programu festivalu Čaro Vianoc pod hradom.

Bronzová nedeľa privíta o 15.00 h na pódiu ženské spevácke zoskupenie LAMOUR. Vyštudované operné speváčky so skúsenosťami aj na divadelných doskách veľmi príjemným spôsobom približujú poslucháčom netradičné prepojenie popových songov s operou.

skupina Lamour

Piesne speváčky a skladateľky JANAIS sú známe žánrovou a jazykovou pestrosťou, neošúchanou poetikou a chytľavými melódiami. Jej vianočný koncert si na námestí užijeme o 17.00 hodine. Odznejú na ňom najmä skladby z jej 3. albumu – tie najkrajšie slovenské, anglické a francúzske koledy, vrátane jej autorských piesní.

Janais

Počas oboch víkendových dní sa v Centre pre rodinu na Farskej ulici môžete zapojiť do tvorenia na Adventných dielničkách v čase od 15.30 do 18.30 hodiny. Príďte sa ohriať, nasať vianočnú atmosféru, ochutnať domáce dobroty a vlastnoručne si vyrobiť vianočný darček či ozdobu. Témy tvorivých dielničiek počas najbližšieho víkendu: 3.12. – Vianočné svietniky a zápichy, 4.12. – Pohľadnice a ozdoby.

Celý vianočný program festivalu ČARO VIANOC POD HRADOM si môžete prísť zobrať do Kultúrno-informačného centra na Mierovom námestí 9. Vstup na podujatia je zdarma. Organizátorom festivalu je mesto Trenčín.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!