Bezplatné zistenie protilátok aj pre očkovaných

15. 2. 2022

Možnosť zistiť hladinu protilátok na COVID-19 ponúka všetkým Trenčanom nad 18 rokov druhá etapa spoločnej štúdie mesta Trenčín a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Registrácia záujemcov potrvá od dnes, piatka 11. 2. 2022, do naplnenia kapacity 2 tisíc testov, najdlhšie však do 17. februára 2022. 

V prvej etape testovania, určenej pre neočkovaných Trenčanov, úspešne vzorky prinieslo 1108 obyvateľov z 1314 vydaných testov. Vzorky potom testovalo Biomedicínske centrum.  

„Boli sme veľmi milo prekvapení prevedením a kvalitou odobratých vzoriek,” hovorí za Biomedicínske centrum SAV Juraj Kopáček, vedecký riaditeľ Virologického ústavu.  

“Predpokladáme, že dôležité bolo, že ľudia si odbery robili v domácnostiach, teda mali pokoj a dostatok času. Všetky vzorky, ktoré sa vrátili, sme boli schopní spracovať pomocou metódy ELISA a stanoviť v nich hladinu protilátok.” 

Výsledok testu bol všetkým zapojeným ľuďom zaslaný e-mailom alebo SMS správou. Ak ste sa zapojili a výsledok v e-mailovej pošte nemáte, skontrolujte si, prosím, aj priečinok reklamy alebo nevyžiadaná pošta. V prípade, že výsledok neprišiel, zavolajte v pracovných dňoch na č. 0902 911 135

Podrobnú analýzu výsledkov bude Biomedicínske centrum robiť až po ukončení celej štúdie. “Môžeme ale konštatovať, že celková pozitivita na prítomnosť protilátok voči SARS-CoV-2 je 39,44%, v rámci štúdie bolo zatiaľ otestovaných 1108 vzoriek. Takže túto prvú etapu hodnotíme veľmi pozitívne jednak z pohľadu spolupráce s mestom Trenčín a jednak aj z pohľadu ako zodpovedne k štúdii pristúpili občania mesta, ktorí sa do nej zapojili,” hodnotí prvú etapu J. Kopáček. 

Druhá etapa dáva možnosť širšej skupine ľudí 

Podmienkou zapojenia sa do druhej etapy štúdie je vek nad 18 rokov a trvalý pobyt v Trenčíne. Registrácia účastníkov sa začína v piatok 11. februára 2022. “Máme k dispozícii ešte okolo 2 tisíc testov a štúdiu po dohode s mestom Trenčín otvárame aj zaočkovaným obyvateľom mesta Trenčín, aby aj oni mali možnosť zistiť, akú hladinu protilátok majú po očkovaní. Za tým účelom sa aj mierne upravil dotazník, pretože nás zaujíma, akou vakcínou boli ľudia očkovaní, koľkými dávkami a pod. Veríme, že aj druhá fáza prebehne bez komplikácií a ľudia sa k výsledku dostanú v priebehu týždňa maximálne dvoch od odovzdania vzorky,” hovorí k pokračovaniu štúdie riaditeľ Virologického ústavu. 

Čo urobiť, ak chcem poznať úroveň mojich protilátok? 

  1. zaregistrujte sa na trencin.sk/registraciaprotilatky Registrácia je otvorená pre 2 tisíc účastníkov a trvá do štvrtka 17. 2. 2022 do 14.00 h. Prihlásiť sa na testovanie je možné aj telefonicky na čísle 0903 113 047 od 8.00 do 14.00 h do štvrtka 17. februára 2022 – prosíme, nezanechávajte odkazy v odkazovej schránke.
  2. prevezmite si odberový set v sobotu 19. februára od 8.00 do 19.00 h (prestávka 12.00 – 12.30 h) na jednom z miest. 
  • KC Aktivity Juh, Kyjevská č. 3183,
  • vstupný vestibul ZŠ, Dlhé Hony,
  • Denné centrum Sihoť, Osvienčimská č. 1720/3,
  • vstupný vestibul ZŠ, Veľkomoravská. Pri prevzatí nezabudnite mať pri sebe občiansky preukaz. 
  1. odoberte si doma vzorku krvi – jednoduchý návod nájdete v tomto videu.

  1. prineste odberový set späť aj s vašou vzorkou 21. alebo 22. februára, vždy od 15.00 do 19.00 h na jedno zo spomenutých miest.
  2. čakajte na správu SMS alebo email s výsledkom testu a vysvetlením, čo znamená. Správa by mala prísť do niekoľkých dní.  

Ak sa budete chcieť o svojom výsledku porozprávať alebo poradiť, ako postupovať, budete mať k dispozícii call linky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne a Fakultnej nemocnice Trenčín..

Význam štúdie 

Bezplatné testovanie protilátok s domácim samoodberom môže pomôcť občanom pri ich  rozhodovaní o tom, aké kroky môžu urobiť na ochranu svojho zdravia. Zároveň mesto získa určitý čiastkový obraz o hladine protilátok u svojich obyvateľov a štúdia  podá aj informácie o vzťahu hladiny protilátok k jednotlivým vakcínam a času, ktorý uplynul od očkovania alebo prekonania choroby COVID-19.  

“Veríme, že to bude dobrá ukážka spolupráce samosprávy s vedeckou inštitúciou s benefitmi pre obe strany a hlavne pre občanov, ktorí sa do štúdie zapojili” hovorí J. Kopáček. 

Mesto Trenčín chce týmto krokom prispieť k ešte lepšej ochrane zdravia svojich obyvateľov, prípadne im poskytnúť poradenstvo, ak by ich ochrana už nebola dostatočná.

Za spoluprácu ďakujeme Biomedicínskemu centru SAV, RÚVZ Trenčín,  Fakultnej nemocnici Trenčín a všetkým obyvateľom mesta, ktorí sa do štúdie zapoja.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!