Autor fontány J. Plieštik: Bol to môj najnáročnejší projekt!

21. 5. 2018

Trenčín je jedno z troch najstarších miest na Slovensku. Okrem slávneho nápisu na hradnej skale bude jeho rímsku minulosť pripomínať aj nový vodný prvok – bronzová fontána Marca Aurelia v centrálnom priestore Mierového námestia.

Fontána predstavuje bronzovú misu s prepadávajúcou vodnou hladinou. Súčasťou fontány je aj dvojitá bronzová zvlnená stena s korytom na vodu, ktorá padá do misy. Na zvlnenej ploche je rímskymi písmenami uvedený citát Marca Aurelia v slovenčine i latinčine:

Memento tamen neminem aliam amittere vitam quam ipsam eam quam vivat neque aliam vivere quam eam quam amittat.

Pamätaj, že každý stráca len ten život, ktorý prežíva a prežíva len ten, ktorý stráca.

Písmená sú vyleštené do zlatistého lesku. Symbolika plynúceho života je stvárnená zvlnenou bronzovou stenou, ktorá je aj symbolom bronzovej vlajúcej zástavy v smere predpokladaného príchodu rímskych légií na územie Laugaricia.

Autorom fontány je akademický sochár a dizajnér Jiří Plieštik. „Príprava, vrátane od prvých skíc a návrhov trvala asi rok, samotná výroba 9 mesiacov. Diely misy odliala zlievareň v Novom Ransku a druhé teleso sochy podľa môjho modelu odliala zlievareň v Tuhani u Neratovic. Toto bol môj najnáročnejší projekt. Železo s vami pri práci hovorí, kameň, aj ten najtvrdší, mlčí, ale dá sa opracovať. Ale bronz, ten si robí, čo chce a je nepredvídateľný,“ povedal krátko po uvedení fontány do prevádzky J. Plieštik. Len na rošte fontány je 1,6 km bronzovej pásoviny. „Pri návrhu fontány som sa inšpiroval témou, ktorej sa vo svojej tvorbe aj venujem. Je to konjunkcia anjela s Mesiacom. Misa zobrazuje Mesiac a to teleso je anjelsko-ženským prvkom. Verím, že fontána bude pôsobiť pozitívne pre domácich i návštevníkov,“ dodal J. Plieštik.  

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!