AU Optronics potvrdil investíciu v Trenčíne

3. 12. 2009

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky podpísalo v stredu 2. decembra  zmluvu s taiwanským investorom, ktorý prinesie na Slovensko 3 300 nových pracovných príležitostí. Spoločnosť AU Optronics plánuje začiatkom budúceho roku postaviť závod v priemyselnom parku na Bratislavskej ulici v Trenčíne.


Priemyselný park vybudovalo mesto v juhozápadnej časti Trenčína. Jeho výhodou je okrem iného aj cestné napojenie na privádzač diaľnice D1 a štátnu cestu prvej triedy I/61 priamo na hranici pozemku. Jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré sa spoločnosť Au Optronics rozhodla investovať v Trenčíne, je práve jeho strategická poloha. „Vybudovanie fabriky na Slovensku je významným míľnikom pre AUO pri hlbšom prieniku na európsky trh. Trenčín sa nachádza v srdci Európy a v tom vidíme jeho veľký potenciál. Má výborné centrálne umiestnenie, veľmi dobré dopravné napojenie a kvalifikovanú pracovnú silu v regióne. Už v minulosti sme v Trenčíne mali niekoľko obchodných aktivít a boli sme spokojní. Aj počas niekoľko mesiacov trvajúcich rokovaní sme cítili veľmi silnú podporu miestnej komunity,“ povedal šéf spoločnosti AU Optronics Corp. Kuen – Yao Lee.


Podľa šéfa spoločnosti AU Optronics Corp. Kuen – Yao Leea by sa výroba v halách mohla naplno spustiť v roku 2011. Závod bude zameraný na výrobu TFT LCD modulu, jednotiek podsvitu a súvisiach dielov pre TFT LCD, ale aj na výrobu televízorov v oblasti hi-tech. Spoločnosť plánuje zvyšovať produkciu úmerne požiadavkám.


Investícia taiwanskej spoločnosti za 191 miliónov eur, prinesie 1 300 priamych a 2 000 agentúrnych pracovných miest. Je to najväčšia investícia na Slovensku od vypuknutia krízy v roku 2008. Okrem samotnej investície prinesie výroba zavedenie nových technológii aj know-how s dôrazom na priaznivý vplyv na životné prostredie a hospodárnosť.


Podľa primátora Trenčína Branislava Cellera je to významný impulz pre ďalší rozvoj nielen priemyselnej zóny, ale aj celého krajského mesta. „Príchod AU Optronics je pre nás vyvrcholením takmer rokapolročného úsilia a práce. Presne toľko času uplynulo od ich prvej návštevy Trenčína. Rokovania boli veľmi náročné, ale pre budúcnosť nášho mesta predstavuje dnešné slávnostné ohlásenie investície kľúčový rozvojový impulz. Aj keď sa pozrieme do histórie, tak rozsiahla investícia v Trenčíne ešte nebola. Som rád, že sa nám podarilo pripraviť územie priemyselného parku a prezentovať mesto tak, že sme obstáli v konkurencii iných, atraktívnych lokalít. Zámerom mesta Trenčín je podporovať investície s tzv. vyššou pridanou hodnotou – t. j. prioritne presadzovať prílev investícií zameraných na inovácie, výskum a vysoké technológie. Pre Trenčanov je príchod spoločnosti AU Optronics jednoducho najkrajší vianočný darček,“ zdôraznil trenčiansky primátor.


Spoločnosť AU Optronics zamestnáva v pobočkách na troch kontinentoch (Ázia, Európa a USA) vyše 42-tisíc ľudí. Jej tržby dosiahli v roku 2008 približne 12,9 miliardy dolárov. 


Primátor Branislav Celler pri obhliadke pozemku pre budúci závod AU Optronics spolu s taiwanskou delegáciou vedenou prezidentom spoločnosti Kuen-Yao Leem.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!