Areál Vŕbového arboréta pomaly rastie

6. 7. 2018

Má byť oddychovým miestom pre rodiny s deťmi či prírodnou oázou pre starších ľudí, zónou rekreačného behu, zdrojom pre vzdelávacie aktivity a výskum, lokalitou, ktorá oživí zelený turistický ruch na pravom brehu Váhu v Trenčíne.

Buduje ho občianske združenie Pre prírodu ako súčasť Prírodného parku na pravom brehu Váhu v Trenčíne – Orechovom. Finančnými prostriedkami bo podporený z dotácií Mesta Trenčín, z Nadácie Ekopolis – grant „Zelené oázy“, z Trenčianskeho samosprávneho kraja – grant „Zelené oči“ a z výhry v hlasovacej súťaži „Krajšie Slovensko“.

Kostru Vŕbového arboréta bude tvoriť bezbariérový drevený chodník, napojený na betónovú cestu popri Váhu. Okolo chodníka pribudne niekoľko hracích prvkov pre deti. Ako informovala Ingrid Souhradová, členka o.z. Pre Prírodu – „Asi najviditeľnejšia bude lezecká veža zo šmykľaviek vo farbách loga Prírodného parku – modrá, žltá, zelená.“ Osadené budú na kopci z hliny vybagrovanej z chodníka. Kopec dotvoria kamene, rastliny a drevené pne stromov z výrubov pri revitalizácii Parku M. R. Štefánika.

vrbove arboretum chodnik

Podľa I. Souhradovej budú mať v arboréte veľký význam nové druhy vŕb, vysadené medzi novým a starým železničným mostom. „Obohatia biotopy v danom území a zároveň poslúžia pre výchovno-vzdelávacie aktivity a výskum.“

brigáda arboretum

Ďalšie stromy a kríky bude sadiť Mesto Trenčín v septembri ako náhradnú výsadbu za výruby v tejto oblasti. Pribudnú aj nové lavičky, oddychová zóna pri drevenom kríži, vŕbový tunel, vtáčie búdky, úkryty pre zvieratá, solárne osvetlenie, informačná tabuľa a štrková záhrada s vtáčou galériou a umeleckými prvkami od žiakov ZUŠ K. Pádivého v Trenčíne.

Väčšiu časť areálu plánujú urobiť do konca roka 2018. „Na jeho tvorbe sa podieľa veľké množstvo dobrovoľníkov, bez ktorých by sme si nevedeli poradiť,“ povedala I. Souhradová. Na druhej strane sú jedinci, ktorí ničia ich prácu, napr. motorkami prejdú novo vysadené stromy. „Preto prosíme Trenčanov, aby napomínali vandalov, prípadne ich nahlásili Mestskej polícii. Keď budú vidieť záujem a všímavosť občanov o svoje okolie, nebudú takí smelí.“

Ak sa chcete pridať k dobrovoľníkom a pomôcť pri tvorbe areálu, termíny brigád – subotnikov nájdete na facebooku a webe o. z. Pre Prírodu. Všetkým dobrovoľníkom ďakujeme! 

nový drevený chodník ...

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!