Architektovi Silbersteinovi odhalia pamätník

8. 8. 2006

           V Trenčíne na Sihoti koncom augusta odhalia pamätník na počesť jednej z najvýraznejších postáv architektonického života Trenčína, významného predstaviteľa funkcionalizmu a autora starej Sihote Ferdinanda SILBERSTEINA – SILVANA.


          „Jednoduchý pamätník v tvare kvádra, ktorý vyrastá medzi Rázusovou a Hodžovou ulicou. má symbolizovať práve funkcionalizmus. Pamätník bude osvetlený, celkové náklady zahŕňajúce aj úpravy okolia nepresiahnu tri milióny korún,“ uviedol trenčiansky primátor Branislav Celler. Autorom diela je akademický sochár Igor Mosný. Kameň, z ktorého dielo tvorí, priviezli z Talianska. Na slávnostné otvorenie pamätníka v podvečerných hodinách 30. augusta pozvali aj Silbersteinovu dcéru. Tá sa však pre zdravotné problémy ospravedlnila.


          Mesto Trenčín bude v budúcnosti viac propagovať starú Sihoť. Primátor B. Celler hovorí, že v rámci Slovenska ide o jedinečný súbor funkcionalistickej architektúry. Podľa primátora boli aj snahy vyhlásiť starú Sihoť za pamiatkovú zónu.


          Architekt Ferdinand Silberstein – Silvan bol významným predstaviteľom funkcionalizmu, na Slovensku pôsobil v rokoch 1925-1949. Je autorom objektu trenčianskej Obchodnej akadémie, v čase svojho vzniku sa hrdila titulom najmodernejšia školská budova na Slovensku. V r. 2001 bola zapísaná do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok (ÚZKP). V lokalite Sihoť je tiež autorom domov s nájomnými bytmi z roku 1937. Významnou stavbou z jeho autorskej dielne je aj budova Slovenskej sporiteľne na Mierovom námestí, ktorá je taktiež zapísaná do ÚZKP. Politické pomery v Československu ho v roku 1949 prinútili emigrovať do Austrálie, kde v roku 1983 zomrel.+ Takto vyzeral priestor medzi Rázusovou a Hodžovou ul. v jarných mesiacoch. Od konca augusta tu bude osadený pamätník F. Silbersteinovi.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!