Archeológovia preskúmajú, či má byť múr naozaj pamiatkou

21. 5. 2010

Nájdený múr mohol byť podľa riaditeľa Archeologického ústavu Mateja Ruttkaya rovnako predsunutým opevnením mesta, parcelačným múrom alebo súčasťou ohrady nejakého pozemku.


Archeologický výskum má dať odpoveď na otázku, či bol starý múr nájdený na pešej zóne v Trenčíne naozaj predsunutým opevnením mesta. Myslia si to pamiatkari, na ktorých návrh ministerstvo kultúry vyhlásilo múr za národnú kultúrnu pamiatku. Archeológovia si tým však takí istí nie sú. „Naozaj, ten prvý dojem bol taký, že je to predsunuté opevnenie. Akonáhle sme sa však dostali k originálnym starým plánom, tak sme si to začali porovnávať a musím povedať, že v ani jednom prípade nám na to miesto ten múr nezapadol,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Staré mapovanie však nesedí presne s dnešnými mapami. V súčasnosti sa teda nedá jednoznačne vylúčiť ani potvrdiť, že išlo o predsunuté opevnenie. Viac svetla by do veci mohol vniesť plánovaný výskum na krátkom úseku východnej časti múru.


Múr nájdený pri stavbe podzemných garáží mohol byť podľa Ruttkaya rovnako parcelačným múrom alebo súčasťou ohrady iného pozemku. „Sú tam ešte aj viaceré iné indície, ktoré sú na zváženie – napríklad, že z vonkajšej strany múru nie je žiadna priekopa, čo by sa očakávalo,“ podotkol Ruttkay. Zároveň by archeológovia z tohto obdobia čakali skôr zemné opevnenie, ktoré by aktívnejšie chránilo mesto pred delostrelectvom. Ruttkay tiež poukazuje na to, že múr sa nachádza medzi veľkým protitureckým opevnením a samotným mestom, čo je pre predsunuté opevnenie nelogické. Pri jeho datovaní sa dá s istotou povedať len to, že ho vybudovali niekedy medzi 15. až 19. storočím.


Archeológovia múr preskúmali ešte v roku 2008. Pri prvej odbornej komisii, zvolanej priamo na nálezisku, vyslovili predpoklad, že by mohlo ísť o predsunuté opevnenie mesta. V oficiálnom písomnom stanovisku pre pamiatkový úrad však už boli zdržanlivejší a načrtli aj ďalšie alternatívy. „Pamiatkari a ministerstvo kultúry rozhodli ako rozhodli, mňa osobne trošku mrzí, že do toho ďalšieho procesu nás vôbec neprizvali napriek tomu, že ten výskum dodnes nie je ukončený,“ skonštatoval Ruttkay.


(SITA)


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!