Ako reštaurovali Morový stĺp, sochu J. Nepomuckého a Rímsky nápis

25. 9. 2018

Reštaurovanie sochárskych kultúrnych pamiatok Mesta Trenčín v rokoch 2017 a 2018 bude témou podujatia, ktoré sa uskutoční pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2018. Seminár bude v piatok 28. septembra 2018 v refektári Kolégia piaristov v Trenčíne so začiatkom o 14.00 hodine. Vstup je voľný.

Podujatie pripravil Krajský pamiatkový úrad Trenčín v spolupráci s Mestom Trenčín.

Kto bol Ján Nepomucký, ktorému je venovaná socha na Farskej ulici? Ako sa reštaurátorom pracovalo na tejto takmer tristoročnej pamiatke?

Odkedy stojí Morový (Trojičný) stĺp na Mierovom námestí a aké úlohy čakali jeho reštaurátora pri prácach? Aké sú výsledky aktuálneho reštaurátorského výskumu Rímskeho nápisu na hradnej skale v Trenčíne?

Odpovede na tieto i ďalšie otázky dajú prednášajúci Mgr. art. Martin Mikuláš, akademický sochár Juraj Krajčo, Mgr. art. Martin Šumaj a Mgr. Mária Vdovičíková. Súčasťou seminára bude aj prehliadka krýpt pod Kostolom sv. Františka Xaverského.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa konajú každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy. Vznikli z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie.

Seminár-Reštaurovanie-sôch

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!