Ako je to s kosením v meste

24. 5. 2023

V tomto roku sú v rozpočte naplánované štyri celoplošné kosenia verejnej zelene.  Prvé kosenie v meste sa začalo v mestskej časti Sever 4. mája 2023, o týždeň neskôr na Juhu a od 15. mája sa kosí mestská časť Stred a Západ. Pomerne veľké množstvo daždivých dní práce spomalili. Zároveň zrážky a vyššie teploty spôsobili rýchly rast trávy. Prosíme o trpezlivosť!

Mestské hospodárstvo a správa lesov (MHSL) kosenie objednáva u dodávateľov, ktorí vyhrali verejné obstarávanie a zabezpečujú tieto práce v jednotlivých mestských častiach. Pracovníci MHSL kosia centrum mesta a niektoré ďalšie úseky mestskej časti Stred, najmä Soblahovskú ulicu.

„V mestskej časti Sever sa podľa výšky trávy začalo kosiť v smere od Sihote IV. Od 9. mája bolo spustené kosenie na Juhu, konkrétne vo vrchnej časti sídliska v smere od Liptovskej ulice a v spodnej časti od kostola, kde sme ponechali vo svahu nepokosené pásy na podporu biodiverzity. Od 15. mája sa kosí verejná zeleň aj v mestských častiach Stred a Západ,“ informuje riaditeľ Mestského hospodárstva a správy lesov Roman Jaroš.

Kosenie sa v meste rozbiehalo na základe predchádzajúcej obhliadky. „Nakoľko v apríli a v prvej polovici mája prevládalo chladnejšie počasie s veľmi nízkym množstvom zrážok, tráva rástla minimálne. Tretí májový týždeň priniesol výrazné oteplenie a vyšší úhrn zrážok, čo extrémne podporilo rast trávy, ktorá za pár dní narástla tri až päťkrát viac ako za 2 týždne dovtedy. Výrazne narástli aj plochy, ktoré sme my dovtedy pokosili,“ vysvetľuje R. Jaroš.

Počasie v minulom týždni neumožnilo kosiť, trávnaté plochy boli premočené. V tomto týždni je ale opäť na kosenie nasadená všetka dostupná technika a zamestnanci. „Aktuálne sa kosí popri cestách a chodníkoch na uliciach Soblahovská, gen. Svobodu, Hodžova, Saratovská, Rázusova,“ dodáva R. Jaroš.

V časti parku pod Juhom sa aj naše mesto zapojilo do celosvetovej iniciatívy “Máj bez kosenia”. Cieľom tohto projektu je umožniť vytvorenie biotopu a zabezpečiť potravu pre opeľovače na začiatku sezóny. Je to obzvlášť dôležité hlavne v mestách, kde sú zdroje kvetov obmedzené. Pásy vedľa chodníkov v parku pokosíme.

Prvé kosenie by malo byť ukončené začiatkom júna. Niektoré vybrané plochy sa pre podporu biodiverzity nepokosia, podobne ako v minulom roku. Od 27. mája sa začne aj s kosením, resp. mulčovaním pozemkov po rekonštrukcii železničnej trate.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!