Akebono začína s prípravou stavby

4. 4. 2014

Jedna z najvýznamnejších investícií v rámci Slovenskej republiky smeruje do Trenčína. Spoločnosť Akebono Brake Europe postaví v priemyselnom parku výrobný závod. Prípravné terénne práce na výstavbu závodu už začali.


Mestskí poslanci odsúhlasili 24.marca predaj pozemkov  v trenčianskej priemyselnej zóne o výmere 41 856 metrov štvorcových za celkovú kúpnu cenu  962 688 eur pre spoločnosť Akebono Brake Europe, Belgicko. Ide o dcérsku spoločnosť Akebono Brake Industry Co., Japonsko, ktorá vybudovaním nového závodu v Trenčíne rozšíri svoje postavenie na trhu automobilového priemyslu i do strednej Európe.


Predstavitelia investora a primátor Trenčína podpísali zmluvu 25.marca 2014. „Týmto sa to nekončí, naopak, naša spolupráca sa začína. Od jesene 2011 sme absolvovali maratón veľmi ťažkých rokovaní.  Túto investíciu sme získali v konkurenčnom boji s inými priemyselnými parkami v Nitre, či Kechneci, ale aj v Českej republike, Maďarsku a Poľsku. Jej príchod k nám sme komunikovali v súčinnosti so štátnou agentúrou SARIO a tiež s ministerstvom  hospodárstva,“ uviedol primátor Trenčína Richard Rybníček.


Mesto bolo pri vstupných rokovaniach vlastníkom len časti pozemkov v  lokalite priemyselnej zóny. „Zvyšnú časť pozemkov sme majetkovoprávne vysporiadali so štátom  – Slovenským pozemkovým fondom tak, aby boli pripravené v celosti pre odkúpenie a výstavbu závodu,“ doplnil primátor.


Investor plánuje výstavbu haly na ploche asi 8.000 metrov štvorcových, no deklaroval svoj záujem v budúcnosti rozšíriť výrobu až na plochu 12 hektárov. Japonská spoločnosť je dnes etablovaná hlavne na americkom a ázijskom trhu. Ide o svetového lídra vo vývoji a výrobe brzdových systémov pre automobily, motocykle, koľajové vozidlá a priemyselné stroje. V Trenčíne nepôjde len o montážny podnik. Bude v ňom i výroba a časom aj vývoj a výskum.


Do konca tohto roka by mal závod začať s produkciou prvých výrobkov. V priemyselnom parku je areál, kde bude závod stáť, už oplotený a prebiehajú tu úpravy terénu pred výstavbou.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!