Pri príležitosti 77. výročia Slovenského národného povstania sa 3. septembra 2021 konala i v Trenčíne spomienková slávnosť. K Pamätníku umučených na Brezine položili počas smútočného chorálu vence a kytice kvetov priami účastníci SNP, potomkovia tých, ktorí v povstaní zahynuli, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, zástupcovia ozbrojených síl i zväzu protifašistických bojovníkov, ale i niekoľko občanov mesta. Poklonili sa odvahe a pamiatke účastníkom SNP.
Vyjadriť vďaku a úctu účastníkom bojov v povstaní za ich obetu prišiel i primátor Trenčína Richard Rybníček: „V čase, keď prebiehalo Slovenské národné povstanie, Nemci na tomto mieste a aj v Dušovej doline vraždili ľudí ďalej. Obeťami boli ženy, muži, ľudia z Trenčína i jeho okolia, ale aj vojaci zo zahraničia. Dnes ležia tu na tomto cintoríne. Boli to ľudia, ktorí nám chceli pomôcť, snažili sa pre nás vybojovať slobodu. To je najväčší dar, aký človek môže mať – nemyslieť iba na seba, ale pomáhať iným. Je dôležité, aby sme na odkaz Slovenského národného povstania nikdy nezabudli. Aby sme si uvedomili, že v živote nejde len o nás samých. Vzájomnou úctou, solidaritou a láskou dokážeme zvládnuť všetko. Česť pamiatke všetkým, ktorí sa obetovali za našu slobodu. Vážme si ju.“
Vďaku za aj tohtoročnú spomienku pri pamätníku vyjadril predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška: „Som rád, že krajské mesto organizuje pri pamätníku na Brezine spomienku dvakrát do roka – pri výročiach Slovenského národného povstania a oslobodenia mesta Trenčín. Každá vojna prináša veľa utrpenia a zla. Počas Slovenského národného povstania to bola odvaha, hrdinstvo a nezlomnosť ľudí, ktorí bojovali proti zlu, proti fašizmu. Česť ich pamiatke!“
Slovenské národné povstanie bolo jedným z najväčších ozbrojených vystúpení antifašistov v Európe a jednou z najvýznamnejších udalostí slovenských dejín. Zdôraznil to za Zväz protifašistických bojovníkov Miroslav Ondráš. „Práve vďaka povstaniu je Slovenská republika považovaná za následníka štátu, ktorý bojoval po boku spojencov proti fašizmu a nacizmu v II. svetovej vojne. V meste je viacero pamätných tabúľ (na budove Sokolovne, pri vchode do veliteľstva Pozemných síl OS SR…) venovaných pamiatke Trenčanov, ktorí položili svoje životy na bojiskách v Slovenskom národnom povstaní alebo boli povraždení za účasť v odboji. Mnohí z nich bojovali v rôznych partizánskych oddieloch. Nezabúdajme na nich,“ zdôraznil.