17. NOVEMBER: Deň študentov je spomienka na zmarené sny mladých ľudí

15. 11. 2006

          „Medzinárodný deň študentov a 17. november je v prvom rade spomienkou na tri generácie mladých ľudí, ktorým totalitný režim nedovolil realizovať svoje sny.“ Vyhlásila to včera v Trenčíne na verejnej diskusii s aktérmi nežnej revolúcie poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS, diplomatka a bývalá herečka Magda VÁŠÁRYOVÁ. Podľa jej slov súčasní 20-roční študenti majú výhodu v tom, že sú limitovaní rodinou, ambíciami a aj šťastím, no nie ľudovými milíciami, miestnym výborom komunistickej strany a udavačmi.


          Diskusiu ako aj ostatné podujatia v Trenčíne v rámci osláv Dňa študentov zorganizovali trenčianski vysokoškoláci v spolupráci s Mestom Trenčín a pod záštitou Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ). „ŠRVŠ citlivo sleduje vývoj v radoch vysokoškolských študentov, kde odkaz 17. novembra roku 1939 doslova zapadá do zabudnutia. Preto je jej cieľom pripomenúť širokej verejnosti udalosti novembrových dní roku 1989 a najmä mladej generácii objasniť historické súvislosti s novembrom 1939, keď vyšli do pražských ulíc tisícky študentov, aby protestovali proti nacistickej okupácii a reagovali tak na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala,“ povedala koordinátorka podujatia Katarína Jonáková.


          M. Vášáryová v diskusii ďalej uviedla, že k týmto dátumom treba pridať aj rok 1968, keď okupácia vojsk Varšavskej zmluvy zmarila mnoho životných osudov. Poslankyni „železná opona“ nedovolila cestovať a študovať v zahraničí, k čomu sa dostala až po roku 1989 ako diplomatka. M. Vášáryová je najšťastnejšia preto, že jej deti nemusia zažívať perzekúciu, ktorej boli vystavení jej rodičia v 50-tych rokoch minulého storočia. M. Vášáryovú trápi, že súčasní študenti nechcú ovplyvňovať svoje vysoké školy, pričom by tomu mala pomôcť spoluúčasť na školnom, pretože keď si človek priplatí, môže rozhodovať. Podľa jej slov nie je sklamaná ponovembrovými udalosťami, pretože nie je romantička a po revolúcii nemala prehnané očakávania. „To, že v politike figurujú naďalej osoby, ktoré sa podieľali na totalite, je slobodné rozhodnutie voliča,“ uviedla. Poslankyňa by vyšla znovu do ulíc, ak by súčasná vláda zásadne siahla na demokratické usporiadanie v zemi.


          Medzi diskutujúcimi boli aj podnikateľ a bývalý miestny občiansky aktivista Jaroslav Olah, spoluzakladateľ VPN v Trenčíne Ján Mrlina, politológ Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Peter Horváth a organizátor festivalu Pohoda a bývalý spevák legendárnej trenčianskej skupiny Bez ladu a skladu Michal Kaščák. Ten študentom okrem iného povedal: „Nie je nič, čo by mi novembrové udalosti roku 1989 vzali. Naopak, dali mi slobodu, ktorá v mojom prípade znamená najmä organizovanie festivalu.“+ Medzi diskutujúcimi boli aj spoluzakladateľ VPN v Trenčíne Ján Mrlina (vľavo), organizátor festivalu Pohoda a bývalý spevák legendárnej trenčianskej skupiny Bez ladu a skladu Michal Kaščák (druhý zľava), líder KDH v Trenčíne Marián Kvasnička (tretí zľava), poslankyňa NR SR Magda Vášáryová (tretia sprava), politológ Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Peter Horvát (druhý sprava) a podnikateľ a bývalý miestny občiansky aktivista Jaroslav Olah (vpravo). 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!