Filatelia spája históriu, kultúru a umenie s výchovou a vzdelávaním. Trenčianska filatelistická scéna sa môže pochváliť bohatou históriou, významnými osobnosťami a množstvom úspechov na domácej aj medzinárodnej úrovni. Filatelia je jediný zberateľský odbor, ktorý má svoje riadiace a hodnotiace orgány na republikovej, európskej i svetovej úrovni.
Tradícia filatelie v Trenčíne siaha do minulého storočia, pričom kľúčovým momentom bolo založenie miestneho klubu v roku 1925. jeho členmi sa stali najmä židovskí obchodníci a vojaci s úradníkmi, ktorí prišli do Trenčína po 1. svetovej vojne.
O svojej životaschopnosti presvedčili už v roku 1928 organizáciou veľkej súťažnej výstavy s medzinárodnou účasťou v hoteli TATRA, dnešnom Elizabeth. Dokumentuje to aj pamätná tabuľa v tomto hoteli.
Filatelia sa stala postupne významnou súčasťou kultúrneho a spoločenského diania v regióne. Filatelistický klub v Trenčíne v súčasnom období združuje desiatky členov. Najväčší rozmach členstva bol v rokoch 1975 – 1985, kedy bolo registrovaných v 2 kluboch viac ako 600 filatelistov. V rokoch 1950 – 2020 bolo registrovaných viac ako 700 mladých filatelistov. Z dôvodu presťahovania je členská základňa roztrúsená aj v niektorých iných mestách Slovenska. Mimo registrovaných členov sa o filateliu viac, či menej, zaujímali stovky až tisíce ľudí, najmä v mladom veku.
Míľniky trenčianskej filatelie:
- marec 1925: založenie Klubu filatelistov v Trenčíne
- máj 1928: prvá výstava poštových známok na Slovensku s medzinárodnou účasťou
- 1937: klub sa prihlásil do Ústredia československých spolkov zo sídlom v Prahe
- 1942: zaistenie zbierok poštových známok a cenín židovským filatelistom
- 1951: zakladanie Krúžkov filatelistov pri závodných kluboch ROH
- 1963: vznik dvoch Klubov filatelistov v Trenčíne
- 1976: ustanovenie Západoslovenského krajského výboru ZSF
- 1976 – 1987: uzavretie Družobných dohôd s filatelistami v Brne, Halle, Gyor-Šoproň, Zielona Góra, v roku 2000 s Viedňou, v 2011 s Báčskym Petrovcom a od roku 2000 aj s Uherským Brodom. Spoluprácou zo zahraničím získal tak klub medzinárodný rozsah.
- 1985: otvorenie Okruhového domu armády, neskôr 2 x premenovaného na súčasný Posádkový klub ozbrojených síl SR Trenčín
- 2020: prechod KF 52-10 Trenčín z Kultúrneho strediska Trenčín-Dlhé Hony do Posádkového klubu Trenčín
V celej svojej histórii patril trenčiansky klub medzi najlepšie kluby filatelistov na Slovensku. Každá história má svoje osobnosti, medzi ktoré v trenčianskej filatelii patria Teodor Burian, Arnold Preisler, Ladislav Sekerka, Vojtech Čelko a Jozef Korený. Zaujímavosťou je, že člen klubu Ondrej Sulo, je jediným filatelistom na Slovensku, ktorý je od roku 2024 zapísaný v Slovenskej knihe rekordov. Dôvodom je jeho zbierka viac ako 4.600 listov zo všetkých frontov 1. svetovej vojny a ktorej sa venuje 60 rokov.
Pravidelné klubové a regionálne stretnutia sa často konali i s medzinárodnou účasťou, čo prispieva k výmene skúseností a nadväzovaniu nových kontaktov. Na týchto stretnutiach má široká verejnosť príležitosť, kúpiť, alebo predať poštové známky, prípadne získať bezplatné ohodnotenie vlastných zbierok známok.
Na stretnutiach si členovia odoberali objednané novinky Československej pošty, po roku 1993 Slovenskej a Českej pošty. Túto veľmi náročnú službu členom najdlhšie obdobie vykonávali Jozef Oravec, Igor Gunár (38 rokov) a František Horečný (37 rokov). Cieľom stretnutí bolo aj získanie iných známok zo sveta, ktorých ponuka kolovala medzi klubmi na Slovensku. Túto službu poskytovali najmä Pavol Mažár, Evžen Dofek a Ján Fabuš.
Vrcholom práce filatelistov je tvorba exponátov a organizovanie filatelistických výstav na miestnej, regionálnej, celoslovenskej úrovni, často aj s medzinárodnou účasťou. Napomáha to aj propagácii mesta a jeho kultúrneho života. Súťažných výstav bolo usporiadaných viac ako 10. Medzi najväčšie takéto výstavy patrili výstavy TRENČÍN 1964, LAUGARICIO´79 s účasťou viac ako 100 exponátov a viacerými sprievodnými akciami.

Trenčianski filatelisti sa zúčastňovali aj svetových výstav poštových známok, na ktorých získali veľmi vysoké ocenenia, strieborné i zlaté medaily. Medzi najúspešnejších vystavovateľov patrili Teodor Burian, Arnold Preisler, Vojtech Čelko, Ladislav Sekerka, Otakar Veselý, Jozef Vacek, a Jozef Korený. Desiatky trenčianskych filatelistov vystavovali vo všetkých mestách na Slovensku.
Nesúťažných, propagačných výstav rôzneho rozsahu bolo usporiadaných stovky. Ich obsah bol zameraný na významné spoločenské a politicko-historické udalosti. V Kultúrnom stredisku Dlhé Hony bola viac ako 15 rokov stála celoročná výstava pre návštevníkov strediska v rozsahu 5 výstavných plôch. Od roku 2010 je takáto propagačná výstava umiestnená v Posádkovom klube Trenčín.
Medzi najväčšie propagačné výstavy patrili LAUGARICIO´95 a TRENČÍN 2010. Osvedčilo sa spájať viac klubov rôzneho zamerania do spoločných výstav. Takéto združené výstavy s názvom CLUB ACTIVITY sa uskutočňovali v Posádkovom klube Trenčín po roku 2010. Boli to spoločné výstavy klubov filatelistov, výtvarníkov, fotografov, numizmatikov, vojenskej histórie, protifašistického boja, klubu ČIPKA. Hlavným významom týchto výstav, že ľudí spájajú a návštevník má široký výber tém.
Do spoločných akcií a spolupráce pristupuje Klub filatelistov aj s inými organizáciami v Trenčíne a jeho okolí, napr. s Trenčianskym múzeom, Trenčianskym kultúrnym osvetovým strediskom, Okresným archívom Trenčín, pobočkou Matice Slovenska a ďalšími. Táto spolupráca bola často oceňovaná rôznymi medailami, plaketami a diplomami.
Členovia klubu spracovali a uverejnili stovky odborných a informačných článkov. Najväčším tvorcom článkov a prispievateľom do médií je Jozef Korený. Filatelisti sa podieľali na tvorbe poštových príležitostných pečiatok, ktorých vytvorili takmer 150 ks len pre akcie v Trenčíne a takmer 40 ks pre iné obce a mestá. Klub filatelistov inicioval aj výrobu niektorých poštových známok Trenčína, alebo spolupracoval pri ich výrobe s inými mimotrenčianskymi orgánmi.
Veľmi zaujímavé bolo aj organizovanie uvedenia poštových známok do obehu za účasti verejnosti od roku 1995. Tieto akcie boli vždy spojené s krátkym kultúrnym programom a autogramiádou autorov poštovej známky. Medzi uvedenia poštových známok v Trenčíne s najväčšou účasťou verejnosti patria uvedenia známky – M. A. Bazovský v r. 1999 v Galérii M. A. Bazovského, známky – Prvý kozmický let občana SR v r. 1999 spojené s besedou a autogramiádou v Posádkovom klube Trenčín, známky – Rímske légie v Trenčíne v r. 2004 v Trenčianskom múzeu v Trenčíne, známky – Matúš Čák Trenčiansky v r. 2010 v Trenčianskom múzeu v Trenčíne (na fotografii).
Uvedenie poštových známok bolo organizované aj v niektorých obciach a mestách mimo Trenčín, napr. v Hornom Srní 1988 (známka Martin Rázus), Melčiciach-Lieskovom 1988 (Ján Smrek), Zemianske Podhradie 1988 (J. Ľ. Holuby), Turany nad Váhom 1999 (M. A. Bazovský), Sučany 2010 (Milan Hodža), Skalka nad Váhom 2012 a 2024 (pútnické miesto Malá Skalka a výročie benediktínskeho opátstva), Uhrovec 2014 (Ľ. Štúr), Trenčianske Teplice 2016 (kúpele), Beckov 2017 (J. M. Hurban) a Bzince pod Javorinou 2022 Ľ. Podjavorinská).
Najčastejším organizátorom takýchto akcií boli Ivo Veliký, Jozef Korený a Karol Milan. Trenčianski filatelisti tak prispeli ku kultúrnemu životu iných obcí a miest Slovenska.
Veľmi úspešnou kultúrnospoločenskou akciou bola beseda s astronautom USA J. P. Duttonom (na fotografii) v r. 2010 v Posádkovom klube Trenčín v spolupráci s organizáciou BEREA Trenčín. Tento astronaut zviditeľnil Trenčín pred svetom svojím tričkom s hradom Trenčín na palube raketoplánu.
V rámci organizovanej filatelie existujú aj špecializované odbory zbierania. Takými sú napr. Klub Františka Horniaka, v ktorom je organizovaných viac ako 100 filatelistov zo Slovenska a Čiech, z toho 7 Trenčanov. Sú to milovníci ryteckého umenia ako najkrajšej techniky pri výrobe poštových známok. František Horniak je spoluautorom niektorých trenčianskych poštových známok. Jeho autorská výstava bola v máji 2024 v Kultúrno-informačnom centre v Trenčíne a stretla sa s vysokým uznaním odbornej i laickej verejnosti.
Zberatelia kresťanských motívov, vrátane pamiatok sú organizovaní aj v Spoločenstve kresťanskej filatelie Sv. Gabriela, ktoré má medzinárodný dosah a v ktorom sú organizovaní 3 Trenčania. Najvyššou odbornou zložkou filatelie na Slovensku je Slovenská filatelistická akadémia, ktorej členom je aj Jozef Korený.
Vo svojej histórii klub vyrobil stovky príležitostných obálok a poštových lístkov s neúradnou prítlačou k danej príležitosti, napr. k výstave, k výročiu, uvedeniu poštovej známky a pod. Tieto obálky a poštové lístky tlačil Jozef Vacek. Najčastejším autorom týchto neúradných prítlačí je od roku 2010 Karol Milan.
Klub má vlastnú odbornú knižnicu z pôžičkami pre vlastných členov a iných záujemcov. Obhospodaroval výstavné zariadenie pre západoslovenský región už od roku 1968. Správcom skladu bol Vladimír Šebesta, Jozef Vacek a od roku 1986 Karol Milan. Od roku 1988 klub skladuje výstavné zariadenie celého Zväzu slovenských filatelistov. Výstavné zariadenie je požičiavané pre filatelistické výstavy na celom Slovensku. V čase najväčšieho rozmachu filatelie na Slovensko to predstavovalo 40 – 50 výdajov a príjmov ročne. Pre stredne veľkú výstavu, s 100 výstavnými panelmi to predstavuje až 2 tony materiálu. Najťažšia manipulácie bola s prepravkami skla, ktoré je v súčasnosti nahradené plexiskom.
Základná informačná tabuľa klubu filatelistov je v oknách Posádkovom klube Trenčín smerujúcich na pešiu zónu.
Autor: Karol Milan, predseda Klubu filatelistov pri Posádkovom klube Trenčín