Výsledkom bude nová dominanta mesta zelený promenádny Fiesta most, ktorý bude nielen spájať oba brehy Váhu, ale aj miestom, kde sa budú môcť ľudia stretávať, oslavovať, tešiť sa. Dnes sme o tom spolu so zhotoviteľom prác, spoločnosťou Adifex, informovali i médiá. Záznam z tlačovej besedy si budete môcť pozrieť čoskoro.
Revitalizácia 255 metrov dlhého mosta počíta s dopravným usmernením chodcov a cyklistov, s novým mobiliárom, veľkým množstvom zelene, osvetlením a tiež lávkou, po ktorej sa ľudia dostanú priamo do alúvia Orechovského potoka, ktoré budeme tento rok tiež revitalizovať. Na moste budú aj trampolíny pre deti či lezecké steny. Most zastrešíme a strechu sprístupnime. Povedú na ňu schodiská i výťah. Strešné podlažie mosta ponúkne oddychový mobiliár, zeleň, ale aj streetbalové ihrisko a možnosti na rôzne uličné hry, ako petang, šachy a podobne. Na moste pribudne aj 5 objektov – typu čajovňa, streetfood, kaviareň, či reštaurácia. Tie tiež vybuduje mesto, ktoré zároveň vypíše súťaž na nájomcov týchto prevádzok. Tí si potom dopracujú interiér a zariadenie na terasy.
Začalo sa to v roku 2011
„Už vtedy sme začali v procese Trenčín SiTy pracovať na tom, ako rozšíriť centrum mesta. Starý železničný most tu zohráva veľmi dôležitú úlohu, nielenže umožní rozšíriť centrum mesta na druhý breh Váhu, ale bude plniť aj úplne inú funkciu ako dnes. Bude promenádny, pobytový, so zeleňou, s možnosťou občerstvenia, dokonca kultúrnych, či športových aktivít. Bude sa na ňom odohrávať život,“ povedal hlavný architekt mesta Martin Beďatš. V roku 2014 mesto vypísalo medzinárodnú urbanistickú súťaž na riešenie centra mesta, na jeho rozšírenie, vyhrala ju švédska spoločnosť Mandaworks. Ideovo navrhla aj novú tvár a funkciu tohto mosta, ktorá sa zhodovala s predstavami mesta. „Medzitým sme spolupracovali aj so študentmi architektúry, ktorí nás svojimi návrhmi tiež inšpirovali pri zadávaní podkladov pre projektovú dokumentáciu na revitalizáciu mosta,“ doplnil M. Beďatš. Dôležité bolo tiež získať most do majetku mesta, čo sa podarilo.
Neuveriteľne dlhé obstarávanie
„Sme v Trenčíne a tu sa všetko pekné a významné rodilo ťažko. Ak spomeniem nový cestný most, a som rád, že to máme už za sebou, dokumentácia sa musela prerábať, jeho stavba bola v nedohľadne. Most na ostrov, ktorý bol v tak zlom stave, že sa de facto robil nanovo. Tento most, keby sme oň nezabojovali, už by tu ani nestál. Práve jeden z ministrov minister za stranu Most-Híd ho chcel rozobrať na šrot. Až po mnohých prevodoch, zápočtoch nám tento most ostal a zakomponovali sme ho do EHMK Trenčín 2026. Ale, aby toho nebolo málo a dosť, prišli patálie,“ povedal primátor Richard Rybníček.
Verejné obstarávanie zhotoviteľa mosta sa začalo ešte v lete 2023 a ukončilo sa o neuveriteľných 18 mesiacov, keď o opodstatnenosti našich dôvodov na vylúčenie pôvodného víťazného uchádzača rozhodol definitívne predseda Úradu pre verejné obstarávanie. „Pôvodný víťaz súťaže neuniesol dôkazné bremeno toho, že ním ponúkaná cena je reálna a nie je mimoriadne nízka a zároveň nedokázal rozptýliť naše pochybnosti o jeho spoľahlivosti, dôveryhodnosti a odbornosti, vzhľadom na jeho negatívne referencie,“ upresnil R. Rybníček. Predseda úradu sa v rámci svojho posúdenia plne stotožnil s naším postupom a konštatoval, že pôvodný „víťaz“ súťaže bol opodstatnene vylúčený. Mesto už má podpísanú zmluvu s druhým v poradí. „Firma Adifex, ktorej stavbu dnes odovzdávame máme s ňou už skúsenosti, stavia nám zimný štadión Pavla Demitru už jeho 3 etapu, a to je tiež niečo, čo sa spája nie len z menom nášho hokejistu Pavla Demitru ale aj hokejom s ktorým je Trenčín rovnako úzko spätý,“ doplnil primátor Trenčína.
Práce sa začínajú
Ich hodnota je takmer 10,5 milióna eur s DPH. Z toho 8 % uhradí mesto zo svojho rozpočtu a zvyšok prefinancuje z nenávratného finančného príspevku v rámci programu Slovensko. Ide o jednu z nosných investícií Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. “Je dôležité, že mesto má dlhodobú víziu a projekt Trenčín SiTy priniesol ikonickú stavbu, ktorá v budúcnosti bude aj vizuálnou a sociálnou identitou mesta. Kultúra to nie sú len podujatia, ale aj kultúra života a zapájania komunít,” skonštatoval riaditeľ EHMK Trenčín 2026 Ján Sudzina.
Po tom, ako si zhotoviteľ pripraví stavenisko, oplotí ho a postaví lešenie, začne s otryskávaním kovovej konštrukcie mosta. V rámci nového programového obdobia je potrebné plniť nový prístup v rámci Európskej ekologickej dohody, a to „Výrazne nenarušiť“. To znamená, že pri rekonštrukciách a výstavbe treba dbať na použité materiály, recykláciu a technologické postupy, ktoré nebudú mať negatívny vplyv na životné prostredie. Starý náter na železničnom moste, na základe analýzy rozborov, obsahuje olovo. Preto pri odstraňovaní starého náteru sa bude musieť vytvoriť prachotesné prostredie a k tomu bude potrebný systém lávok a lešení na zabezpečenie týchto prác.
Most sa úplne uzavrie
Adaptácia bývalého železničného mosta s chodníkom na zelený most s voľnočasovými aktivitami pre peších a cyklistov by mala trvať maximálne 20 mesiacov, do jesene 2026. Keďže bude most staveniskom, všetci jeho užívatelia naň dočasne nebudú mať prístup. Toto zásadné obmedzenie bude realitou už o niekoľko dní. Budeme vás vopred informovať. Na prechod z jedného brehu Váhu na druhý bude chodcom i cyklistom slúžiť starý cestný most, na ktorom mesto po dohode so Slovenskou správou ciest urobí úpravy.
„Už dnes prosím všetkých o pochopenie a trpezlivosť. Bude to stáť za to. Trenčín je úzko spätý s riekou Váh. Fiesta most bude pre nás a pre ďalšie generácie významným doplnkom ku koloritu mesta. Veľmi si želám, aby tí, ktorí ho budú stavať, k tejto práci pristupovali s rovnakou úctou, aby ukázali svoje remeslo a aby sa nikomu nič nestalo a boli všetci zdraví,“ hovorí primátor Trenčína Richard Rybníček.
Hlavný architekt mesta Trenčín Martin Beďatš odprezentoval na mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Trenčíne 21. marca 2023 celý projekt revitalizácie starého železničného mosta na „Fiesta most“. Jeho prezentáciu si môžete pozrieť vo videozázname.