Tím Trenčín 2026 vo štvrtok (4. 2. 2021) úspešne obhájil v prvom výberovom kole projekt Pestovanie Zvedavosti – kandidatúru na Európske hlavné mesto kultúry pred medzinárodnou porotou jedenástich expertov z oblasti kultúry a umenia. Do druhého kola postupujú aj mestá Nitra a Žilina.
Na náročnom procese ročných príprav spolupracovali občania trenčianskeho regiónu, kultúrna obec, organizácie aj firmy. “Oplatí sa veriť mladej generácii. Som šťastný, že budúcnosť mesta majú vo svojich rukách. Som hrdý a šťastný primátor. Ďakujem,” hovorí primátor mesta Richard Rybníček. Trenčín a jeho región dostáva obrovskú príležitosť na hlbšie prepracovanie projektu v druhom kole súťaže. Výherné mesto spomedzi kandidátov – Trenčín, Nitra, Žilina – oznámia v decembri 2021. Do celého procesu kandidatúry na EHMK sa v prvom kole zapojilo 8 miest – Banská Bystrica, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava, Žilina a Hlohovec.
“Konkurencia bola veľká a mnoho miest malo veľmi kvalitné projekty, preto sme neskutočne šťastní, že sa nám podarilo posunúť trenčiansky projekt do druhého kola. Je to významná príležitosť, ktorá zmení život celému regiónu a každý má príležitosť byť súčasťou tejto úžasnej transformácie.” hovorí Lucia Dubačová, manažérka projektu Trenčín 2026. “Sú pred nami mesiace úpravy projektu, kde musíme brať do úvahy pripomienky od poroty, ale aj dopracovať ďalšie projektové časti, rozvinúť partnerstvá, zvýšiť zapojenie občanov, organizácií a firiem a konkretizovať stratégie a programy. Medzinárodná porota by mala v druhom kole navštíviť Trenčín a zažiť jeho atmosféru, no najmä energiu ľudí v meste a regióne,” dopĺňa Dubačová.
Kreativita pomohla aj v neistotách
Do poslednej chvíle tím nevedel, akým spôsobom bude projekt obhajovať. Tradične je praxou, že sa komisia spolu s kandidátskymi mestami stretáva na jednom mieste, odkiaľ prebiehajú prezentácie naživo. Pre pandémiu však tento scenár nebol možný. “Aby sa zamedzilo technickým problémom, porota umožnila mestám nahrať obhajoby projektov,” hovorí Lucia Dubačová. “V spolupráci s režisérmi Dušanom Bustinom, Paľom Čižmárom a ich tímom sme nahrali fantastický dokument o záhade zmiznutého Trenčianskeho hradu. K nej sme pripojili výpovede členov a spolupracovníkov tímu. Následne nás čakalo ešte hodinové obhajovanie projektu formou dvadsiatich otázok a odpovedí cez videokonferenciu,” dopĺňa.
Projekt, ktorý bude spájať
V projekte Trenčín 2026 sa tím zameriaval najmä na dlhodobú udržateľnosť, kultúrnu stratégiu, kvalitné prepojenie s Európou, silný program, ale aj na ekológiu a myšlienku spolupráce všetkých skupín obyvateľov. Do programu sa zapoja iTrenčianske Teplice s jeho významnou architektúrou v podobe liečebného domu Machnáč. “Pri príprave projektu bola najzaujímavejšia práve tvorba rôznorodých programov, ktoré sme vytvorili v spolupráci so štyridsiatimi kurátormi a kultúrnymi odborníkmi zo Slovenska a zahraničia. Mysleli sme na každého, preto v projekt nájdete programy zamerané na prepájanie mladých so staršou generáciou, tanečné workshopy pre telesne znevýhodnené osoby, ale aj divadelné predstavenia, literárne veľtrhy či umelecké rezidencie” hovorí Lenka Kuricová, programová manažérka. Bid-book, ako sa kniha s prihláškou volá, má 60 strán a do druhého kola ho trenčiansky tím musí rozšíriť na 100 strán.
Projekt Kultivácia zvedavosti – Trenčín 2026
Samotný projekt Pestovanie Zvedavosti si v anglickej verzii môžete prečítať online na internetovej stránke www.trencin2026.sk. Slovenský preklad sa pripravuje a bude čoskoro zverejnený.