Primátor mesta ocenil pedagógov za ich prácu

4. 4. 2025

Primátor mesta Richard Rybníček vo štvrtok 3. marca 2025 v Galérii Kultúrno kreatívneho centra Hviezda odovzdal Ďakovný list za úspechy dosiahnuté pri výchove a vzdelávaní mladej generácie občanov mesta Trenčín 14 pedagogickým zamestnancom.

Oceňovanie práce pedagógov sa konalo pri príležitosti Dňa učiteľov. Tento deň nám nielen pripomína dôležitosť učiteľského povolania a poslania, ale ponúka aj priestor na vyjadrenie úcty a vďaky za ich úsilie.  

„Na prácu učiteľa sa dnes kladú vysoké nároky,“ povedala počas slávnosti vedúca Útvaru školstva Mestského úradu v Trenčíne Ľubica Horňáčková. „Pedagógovia majú kľúčovú úlohu pri vzdelávaní a formovaní budúcnosti našich detí, pomáhajú im nielen získavať vedomosti a rozvíjať zručnosti, ale aj formovať ich charakter. Byť učiteľom je náročné, často vyčerpávajúce, avšak úspechy učiteľov, ba aj tie najmenšie, majú hlboký a trvalý dopad na celú spoločnosť. Pre žiakov je učiteľ istým vzorom, musí vedieť odovzdať vedomosti, zároveň dobre motivovať k vzdelávaniu a pomôcť sa zorientovať v dnešnej neľahkej dobe. Som rada, že v Trenčíne máme pedagógov, ktorí napĺňajú poslanie učiteľa. Svoju prácu robíte veľmi dobre. Vychovávate a vzdelávate celou svojou osobnosťou.“

Spoločná foto ocenených učiteľov 2025

Ďakovný list si z rúk primátora mesta Richarda Rybníčka prevzali:

Mgr. Soňa Bellová, učiteľka, ZŠ Veľkomoravská

Soňa Bellová

Neoddeliteľnou súčasťou školy na Veľkomoravskej ulici  sa stala v roku 2008. Najskôr učila nemčinu, telesnú a výtvarnú výchovu, no keď sa uvoľnilo miesto na prvom stupni, zakotvila pri menších deťoch. Tanečný krúžok vedie už 11 rokov a pomáha s ním zabezpečovať všetky spoločenské akcie v škole. Šesť rokov viedla krúžok Nemčina hrou. Dokonca bola pri vytvorení nového predmetu Praktické zručnosti pre druhý stupeň. Okrem toho, že je učiteľkou telom i dušou, je aj športovkyňa a tanečníčka. Vo voľnom čase bicykluje, lyžuje, hrá volejbal, spieva a tancuje. Keby mal deň 48 hodín, pravdepodobne by stihla ešte aj horolezectvo a maratón. Ale hlavne – so svojou ľudskosťou, spoľahlivosťou a zodpovednosťou je obľúbená medzi žiakmi i kolegami.

Jozef Brindzák, DiS. art., učiteľ, ZUŠ Karola Pádivého

Jozef Brindzák

Už 30 rokov v škole pôsobí ako učiteľ hry na plechové dychové nástroje a na zobcovú flautu. Niektorí z jeho žiakov pokračovali v štúdiu hry na nástroj na konzervatóriách i vysokých školách a pôsobia pedagogicky, alebo sú členmi profesionálnych hudobných telies, najmä Vojenskej hudby ozbrojených síl Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Na celoslovenskej súťaži Jána Cikkera v Banskej Bystrici bol ocenený ako najlepší pedagóg. Prípravou svojich žiakov na celoslovenskú súťaž “Čarovná flauta” šíril dobré meno ZUŠ Karola Pádivého Trenčín v rámci celého Slovenska. Vo svojom voľnom čase aktívne pôsobí aj v hudobnom zoskupení “Fascinacion Band” a vedie aj svoju „Cimbálovú hudbu Jozefa Brindzáka“.

Mgr. Janka Capáková, učiteľka, ZŠ Kubranská

Janka Capáková

V rámci učiteľského štúdia sa zamerala na slovenský jazyk, literatúru a náboženskú výchovu. Vo svojej súčasnej škole pôsobí od roku 2006. Vyučuje svoje predmety nielen v klasických triedach, ale aj v triedach pre mimoriadne nadané deti. Okrem plnenia si každodenných slovenčinárskych povinností pomáha žiakom v príprave na vyučovanie, na rôzne jazykové a literárne súťaže či prijímacie skúšky. Rada si nájde čas aj na prípravu nádejných recitátorov, redigovanie školského časopisu Nonstop, ktorý škole robí radosť nielen svojím obsahom a formou, ale pravidelne sa umiestňuje v zlatom pásme v súťaži školských časopisov trenčianskeho regiónu. Nezanedbateľnú prácu vykonáva i pri správe školskej webovej stránky, zhotovovaní fotodokumentácie z rôznych školských akcií a šírení dobrého mena našej školy.

Tatiana Čáková, vychovávateľka v ŠKD, ZŠ, L. Novomeského 11

Tatiana Čáková

V rokoch 1988 až 2007 pôsobila ako vychovávateľka v ŠKD na iných trenčianskych školách, od roku 2007 až doteraz je súčasťou ZŠ, Ul. L. Novomeského, kde od r. 2019 vykonáva aj funkciu vedúcej ŠKD. Aktívne sa podieľa na organizovaní života v školskom klube i v škole. Pod jej vedením sa každoročne organizujú rôzne celoklubové projekty nielen pre žiakov, ale aj pre ich rodičov a širokú verejnosť. Najznámejšími sú projekty Naše mesto, Ekoklubáčik a každoročne organizované Oci, mami, športuj s nami – pri príležitosti Dňa rodiny. Takisto každoročne počas letných prázdnin vedie športovo-rekreačný tábor pre deti a vedie prax študentov stredných i vysokých škôl. Za poctivú a svedomitú prácu, ktorú počas 37 odpracovaných rokov v školskom klube odviedla jej patrí uznanie a srdečné poďakovanie.

Mgr. Ivana Čonková, riaditeľka, MŠ Pri parku

Ivana Čonková

V roku 2019 bola vymenovaná do funkcie riaditeľky v Materskej škole, Pri parku 16, ktorá je zameraná na dve oblasti – V zdravom tele zdravý duch, v rámci ktorej vedú deti k zdravému životnému štýlu, upevňovaniu duševného a fyzického zdravia a rozvoju pohybových schopností. Druhou oblasťou je Poznávanie kultúrnych a ľudových tradícií, kde sa deti prostredníctvom zážitkového učenia oboznamujú s ľudovými piesňami, tancami, tradíciami a sviatkami. Vystupujú v ľudových krojoch v pásmach Vianoce, Fašiangy, Morena, Stavanie mája a to nielen pre rodičov, ale potešia aj dôchodcov v Záblatí. Pani riaditeľka zabezpečila úpravu školského dvora a nové dopravné ihrisko, ktoré využívajú nielen na dopravnú výchovu, ale aj na pohyb a šport či športový deň s rodičmi. Taktiež vypracovala projekt výučby anglického jazyka.

Mgr. Slávka Ďurišková, pedagogický asistent, ZŠ, Východná 9

Slávka Ďurišková

Rodáčka z Liptovského Mikuláša pôsobí v Základnej škole na Východnej od roku 2012. Začínala ako vychovávateľka v školskom klube. Je iniciátorkou veľmi zaujímavých aktivít, spomeňme napríklad tvorivé dielne. Pod jej vedením vznikajú úspešné projekty. Je priateľská, stále usmiata. Popri svojej práci neustále zvyšuje svoju odbornosť a je kľúčovou členkou inkluzívneho tímu ako pedagogický asistent. Dobré meno získala najmä vďaka starostlivosti o deti so špeciálnymi potrebami, čo je výsledkom jej dlhoročnej skvelej práce. Jej empatický prístup k žiakom, otvorená komunikácia s rodičmi a ochota hľadať riešenia aj v náročných situáciách, spolu s nadhľadom a kombináciou teoretických vedomostí a praktických skúseností, ju robia jedným z hlavných členov pedagogického tímu.

Mgr. Barbora Halgošová, učiteľka, ZŠ Dlhé Hony 1

Barbora Halgošová

V škole pôsobí od roku 2006. Ako vedúca predmetovej komisie biológie a chémie sa s plným nasadením venuje výučbe a rozvoju prírodovedného vzdelávania. Prebúdza v žiakoch zvedavosť, vedie ich k hlbšiemu poznaniu prírody a motivuje ich k rozvoju svojich schopností. Výsledky jej úsilia sú viditeľné každoročne na biologickej olympiáde, kde žiaci pravidelne dosahujú v krajskom kole vynikajúce výsledky. Popri vyučovaní sa dlhé roky venovala aj výchovnému poradenstvu. Pomáhala žiakom pri rozhodovaní o ich ďalšom smerovaní a poskytovala im cenné rady pri výbere strednej školy. Vo voľnom čase sa venuje výtvarnej tvorbe. Do školského prostredia vnáša kus umenia a estetiky. Tvorí farebné obrázky na okná a nástenky, čím vytvára príjemnú atmosféru nielen pre žiakov, ale aj kolegov.

Daniela Juricová, učiteľka, MŠ, Ul. L. Novomeského 11

Daniela Juricová

Svoje profesijné spôsobilosti si rozšírila úspešným vykonaním 1. atestácie. Pôsobila ako vedúca metodického združenia. Iniciatívne predkladá návrhy na formy pedagogickej diagnostiky detí, podieľa sa na revidovaní dokumentácie školy a interných metodických materiálov, čím zvyšuje kvalitu procesov výučby. Významne sa spolupodieľala na zavádzaní technického vzdelávania do výchovno-vzdelávacej činnosti školy, realizácii projektu „Technické škôlky“ a zriadení technických dielní v interiéri i exteriéri školy. Angažuje sa aj na príprave a dizajne webového sídla školy, čo podporuje vytvorenie autentickej klímy materskej školy a jej pozitívneho imidžu. V každodennej práci s deťmi využíva inovatívne a aktivizujúce metódy a stratégie a jej prístup k deťom je založený na osobnostnom rozvoji každého dieťaťa.

Mgr. Jaroslava Kašičková Depešová, riaditeľka, CVČ, Východná

Jaroslava Kašičková Depešová

Svoju pedagogickú činnosť začínala ako vychovávateľka v ZŠ, Hodžova a v ZŠ, Bezručova. Od roku 2016 pôsobí v Centre voľného času Trenčín, ktoré od roku 2018 vedie v pozícii riaditeľky. Pod jej vedením sa z centra stáva moderné školské zariadenie otvorené pre všetkých. Je veľmi empatická, dobrosrdečná, férová, spolupracujúca a zanietená pre svoju prácu. Vždy je ochotná pomôcť a poradiť pri riešení odborných, ale i osobných problémov. Do pracovného kolektívu vnáša súdržnosť a priateľskú atmosféru, či už organizuje tábory, keramické krúžky, alebo obľúbené včelie podujatia: Medový deň a Tekuté zlato, ktorých je autorkou. Vždy do nich vkladá kus svojho srdca. U detí, ale aj u svojich zamestnancov, je obľúbená. Dokáže vytvoriť prostredie, kde sa každý cíti vítaný.

Miroslava Kočická, učiteľka, MŠ, Legionárska 37

Miroslava Kočická

V školstve pracuje od roku 2007, najskôr ako učiteľka hry na klavír v ZUŠ v Trenčianskej Teplej a v Nemšovej. Učiteľské majstrovstvo v materskej škole začala rozdávať v roku 2015, od roku 2020 v MŠ, Legionárska 37 Trenčín. Deťom pomáha rozvíjať kreativitu, emocionálnosť a denne aplikuje svoje hudobné vzdelanie do výchovno-vzdelávacieho procesu. Sprevádza deti svetom hry, vzdelávania, spoznávania a objavovania. Jej tvorivý prístup je dobrým pomocníkom k nasmerovaniu detí na cestu k dosiahnutiu školskej zrelosti. Vypracovala množstvo projektov zážitkového učenia, prostredníctvom ktorých deti objavovali nové druhy poznania sveta. Je iniciátorkou a realizátorkou školských aktivít, ako sú hudobné dopoludnia a vianočné koncerty v materskej škole.

Denisa Koreň, učiteľka, MŠ Márie Turkovej

Denisa Koreň

Presadzuje pozitívne pedagogické hodnoty, výchovu detskej osobnosti a otvorenú komunikáciu. Jej pedagogické umenie sa prejavuje v láskavom prístupe k deťom a aktívnej spolupráci s rodičmi. Od roku 2024 spolupracuje so Strednou odbornou školou pedagogickou sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Trenčíne, kde zabezpečuje praktické vyučovanie predmetu prax pre žiakov školy. Svoje bohaté vedomosti a skúsenosti využila na rozvoj profesijných kompetencií študentov a aplikáciou teoretických poznatkov do praxe. V súčasnosti pracuje na pozícií zástupkyne riaditeľky, je predsedníčkou rady školy, uvádzajúcou učiteľkou a podpredsedníčkou občianskeho združenia, ktoré zoskupuje rodičov a priateľov našej materskej školy. K práci pristupuje zodpovedne a nad rámec svojich povinností.

Janka Kováčiková, vychovávateľka v ŠKD, ZŠ, Hodžova 37

V ŠKD po dlhé roky viedla krúžok Mladá móda, kde dievčatá, ale aj chlapcov, naučila nielen predvádzaniu sa na mólach, ale aj príprave rôznych kostýmov, rekvizít, karnevalových masiek, výrobe pestrých doplnkov, kreatívnemu mysleniu atď. Je neoceniteľná pri príprave všetkých mimoškolských kultúrnych vystúpení v ŠKD aj v škole. Pri celoklubových podujatiach je hlavnou estétkou pri výzdobe akcií a tiež kostymérkou a maskérkou detí aj vychovávateliek, mnohokrát aj rodičov. Mnohé z akcií, napr. fašiangové sprievody, Čaro Vianoc, kultúrne letá a mnohé ďalšie, na ktorých sa s deťmi zúčastnila, boli súčasťou aj kultúrnych podujatí mesta Trenčín. Jej tvorivé pedagogické pôsobenie sa rozvíja dlhé roky aj pri činnostiach v prázdninových táboroch, ktoré sú väčšinou motivované historickými udalosťami.

Mgr. Marcela Pipitová, sociálny pedagóg, ZŠ, Bezručova

Marcela Pipitová

Vyštudovala odbor sociálna pedagogika a vychovávateľstvo. Je lektorkou programu Mirabilis pre žiakov so ZZ, Zippiho Kamaráti a Kamaráti jabĺčka so zameraním na prevenciu, rozvoj emocionálnej inteligencie a duševného zdravia detí. Od roku 2015 pracuje ako sociálny pedagóg a vedúca podporného tímu v ZŠ Bezručova. Organizuje a participuje na rôznych projektoch pre žiakov aj na projektoch  organizovaných zriaďovateľom školy mestom Trenčín. Úzko spolupracuje s vyučujúcimi, triednymi učiteľmi a zákonnými zástupcami žiakov. Vedie triednické hodiny, skúma emócie a klímu v triedach, komunikuje s inštitúciami, pripravuje besedy pre žiakov, organizuje rôznorodé školské aktivity, ktoré napomáhajú vytvárať pozitívne vzťahy medzi žiakmi. Získala si dôveru žiakov, rešpekt a obdiv svojich kolegov.

Anna Rajnincová, učiteľka, MŠ, Medňanského 34

Anna Rajnincová

Pani učiteľkou je telom aj dušou. Vzdelávanie detí je pre ňu aj po viac ako 45 rokoch praxe vždy poslaním, nielen povolaním. Jej srdce patrí deťom a jej život je dôkazom, že láska k tejto práci nikdy nevyprchá. Stále drží krok s dobou a je ochotná sa neustále vzdelávať a využívať pri výučbe i moderné technológie. Je kreatívna, tvorivá a s deťmi sa zapája do rôznych súťaží. Deťom dáva nielen vedomosti, ale aj lásku, pochopenie a pocit bezpečia. Prísnym a  milujúcim pohľadom učí deti správnym hodnotám, disciplíne a zodpovednosti. Jej práca je neoceniteľná a v kolektíve si všetci pani učiteľku Annu vážia. Vždy je ochotná poradiť  a odovzdať dobrú radu aj svojim kolegyniam. Svojou láskavosťou, trpezlivosťou a nevyčerpateľným zmyslom pre humor si získala nielen srdcia detí, ale aj rešpekt a obdiv svojich kolegov. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!