Multižánrový medzinárodný festival ponúkne od 7. do 17. novembra 2024 v Trenčíne besedy, workshopy, výstavy, koncerty, diskusie i divadelné predstavenie. Festival organizuje mesto Trenčín s finančnou podporou z Grantov EHP a Nórska.
Pokojní v nepokoji – tak sa volá kniha slovenského fotografa, režiséra a scenáristu Timoteja Križku, ktorý má za sebou viacero filmov a obrazových esejí. Jeho základnou témou je hľadanie ľudskej identity v konotácii s vnútornou slobodou. Niekoľko rokov navštevoval ženy aj mužov, väzňov svedomia, ktorí na sklonku svojho života hovorili o rokoch strávených vo väzení počas komunizmu.
Do väzenia išli preto, že sa stretávali, študovali alebo len jednoducho žili podľa svojho presvedčenia. Timotej Križka ich počúval a fotografoval. V tme, pretože v nej prežili časť svojho života. Sloboda ducha formovala ich tváre, ktoré dodnes odrážajú svetlo. Každý portrét je sprevádzaný príbehom o ceste do väzenia, o utrpení a vonkajšom aj vnútornom oslobodení. Kniha obsahuje 21 príbehov, z nich 12 je obsahom rovnomennej výstavy, ktorú môžete navštíviť v rámci Festivalu slobody a demokracie ako prvú, vo štvrtok 7. novembra 2024 vonku na Mierovom námestí a časť aj v Kultúrno-informačnom centre. Na otvorení výstavy o 16.00 hodine privítame aj autora projektu Pokojní v nepokoji Timoteja Križku.
Disident dnešnej doby
V stredu 13. novembra pozýva festival do Klubu Lúč na stretnutie s disidentom dnešnej doby Mohammedom El-Susi. Raper a grafický dizajnér z Gazy v Palestíne, prenasledovaný pre svoju profesionálnu činnosť, má štatút ICORN umelca a od mája tohto roku je na rezidenčnom pobyte v nórskom meste Stavanger. ICORN (International Cities of Refuge Network) je medzinárodná sieť miest, ktorá poskytuje ochranné pobyty pre spisovateľov, novinárov a umelcov, ktorí čelia prenasledovaniu. V Trenčíne vystúpi s Tomášom Strakom, básnikom, spisovateľom, performerom, výtvarníkom a tvárou slovenskej Slam Poetry, populárneho žánra básnického prejavu. Vstup je zdarma.
O slobode s Havranom
Vo štvrtok 14. novembra sa vo Hviezde uskutoční diskusia vedená spisovateľom a skúseným moderátorom diskusných večerov Michalom Havranom. S hosťami sa bude rozprávať o tom, ako sa nám pred 35 rokmi otvorila sloboda a ako sa nám ju darí žiť, o časoch rozpadu železnej opony v Európe, jeho príčinách a dôsledkoch v kontextoch slovenských a nórskych reálií. Diskutovať budú Kristenn Einarsson z Nórska, prezident WEXFO (World Experession Forum – Svetové fórum slobody prejavu), Beáta Balogová, novinárka, šéfredaktorka SME, a Jozef Gertli Danglár, ilustrátor, maliar a autor komiksov.
Koncerty s Milanom Kňažkom a Mikolášom Chadimom
Na piatok 15. novembra pripravil festival dva výnimočné koncerty. Skladateľ, textár a hudobník Marián Zima je dušou autorského projektu Story, v rámci ktorého sa mu podarilo spojiť veľké spevácke, hudobné aj herecké mená. Vďaka nemu môžeme byť svedkami toho, že Milan Kňažko je nielen líder Novembra 89, ale aj výborný spevák s osobitým výrazom.
Druhý piatkový koncert bude vo Hviezde patriť Mikolášovi Chadimovi a ďalším bardom česko-slovenskej alternatívy. MCH Trio je projekt pôvodne zostavený z rôznych variácií hráčov MCH Bandu, starých páskových i elektronických slučiek a obrazovej projekcie.
Legendárna rock-alternatívna skupina Teória Odrazu z Kysúc, ktorá pôsobila na česko-slovenskej scéne v rokoch 1988 – 1993 a 2012, sa pri príležitosti 35. výročia vzniku obnovila a vydala štúdiový CD album spolu s remastrovaným koncertom „…A basta fidli?! / Live ´92“ (Hevhetia 2024), na ktorom ako hostia hrajú Mikoláš Chadima, Vladimír Merta či Richard Rybníček (Bez ladu a skladu). Na koncerte vystúpia pôvodní členovia TO!: Peter „Šteko“ Štekláč (spev, poľnica), Peter „Varso“ Varsavik (gitara), Julo Fujak (basgitara, hlas) a Vlado Šustek (bicie); ako hosť Edo Fujak (gitara).
V jednom dialekte svahilčiny vraj znamená slovo “xafoo” špinavý a práve takto pomenovali spoločný intermediálno-hudobný projekt Mikoláš Chadima (Extempore Kilhets, MCH Band, MCH Trio) a Július Fujak (Teória Odrazu, 0tras, tEóRia OtraSu). XAFOO vznikol v roku 2009 pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie. Ich hudobno-improvizačný dialóg sa odohráva na pozadí videoprezentácie fotografií, dokumentujúcich kolaborantstvo európskeho kléru počas 2. svetovej vojny či špicľovanie disentu príslušníkmi ŠtB v uliciach Prahy počas reálneho socializmu. Vstup na oba koncerty je zdarma.
Bony a klid
V sobotu 16. novembra si v rámci festivalu uctíme obete totality o 16.00 hodine pri Pamätníku obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny. Do Hviezdy sa môžeme vybrať hneď potom na prednášku s Jurajom Malíčkom O popkultúre Husákových detí. Slovenský teoretik popkultúry, publicista, estetik, filmový kritik a vysokoškolský pedagóg na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Juraj Malíček porozpráva o filme, hudbe a mnohých ďalších aspektoch kultúry obdobia normalizácie v Československu.
Sobotný večer bude filmový. Ponúkne dva dokumenty z dielne Ústavu pamäti národa (November +20, Prežili sme gulag) a kultový trhák s Janom Potměšilom, Romanom Skamene a Tomášom Hanákom Bony a klid.
November +20 (’26) – Dokumentárny pohľad na prednovembrové, novembrové a ponovembrové udalosti roku 1989, ktoré formovali vývoj krajiny a ľudskosti. Film pre všetkých, ktorí nezabudli a nezabudnú ako aj pre tých, ktorí mnohé z udalostí nemali nikdy možnosť spoznať…
Bony a klid (’90) – kultový hraný film z 80. rokov o veksláckej dobe v Československu. Smutná životná epizóda mladého Martina, ktorý sa stane obeťou podvodu a aby vykompenzoval finančnú stratu, začne sám obchodovať s valutami. Stane sa členom veksláckeho gangu, prostredníctvom ktorého získa byt aj výhodné zamestnanie a zoznámi sa s príťažlivou Evou. Na dômyselne organizovaných akciách spočiatku úspešne zarába, ale prezradenie jedného podrazu pripraví Martina doslova o všetko.
Prežili sme gulag (’45) – päť Slovákov rozpráva príbeh svojho zavlečenia do sovietskych táborov. Filmový dokument konfrontuje skúsenosti posledných žijúcich väzňov zo Slovenska – ich osudy sleduje od zatknutia až po návrat, cez stretnutie so smrťou spoluväzňov, surovosťou podsvetia, ale aj obetavosťou zdravotníkov v podmienkach lágrov a nehostinnej prírody. Vstup je zdarma.
Sloboda a akcia B
Festival slobody a demokracie sa dostane do finále v nedeľu 17. novembra. O 17.00 hodine vo Hviezde otvorí výstavu fotografií SLOBODA – pôjde o kurátorský výber fotografií autorov žijúcich v mestách Trenčín a Bodø. Na vernisáži vystúpi Komorný orchester mesta Trenčín so skladbami, ktoré spája téma slobody. Výstava bude neskôr sprístupnená aj vo verejnej knižnici Stormen bibliotek v partnerskom meste Bodø v Nórsku.
Nedeľný večer bude patriť divadlu a pôvodnej slovenskej hre Akcia B – rozprávanie o mlčaní, ktorá vznikla na motívy publikácie Marianny Oravcovej – Akcia B vydanej Ústavom pamäti národa.
Skúste si predstaviť, že žijete bežný každodenný život so svojou rodinou v byte, z ktorého sa zrazu musíte vysťahovať. Lebo niekto na úrade rozhodol o tom, že ste nepriateľom štátu. Váš byt dostane stranícky káder alebo dôstojník Štátnej bezpečnosti. Že je to nepredstaviteľné? Na začiatku päťdesiatych rokov 20. storočia to bola realita. Komunistická akcia B sa na Slovensku v rokoch 1952-1953 dotkla približne 1400 ľudí. Nežnej revolúcie sa dočkala z nich iba hŕstka.
Príbeh rodiny, ktorý odzrkadľuje stovky ďalších rodín nespravodlivo pripravených o domovy, prácu a minulosť, uvedie vo Hviezde Činohra Slovenského národného divadla. Hru napísal Peter Pavlac. V réžii Mariany Luteránovej uvidíme Zuzanu Kocúrikovú, Martina Hubu, Daniela Žulčáka a Michaelu Trokanovú. Vstupenky kúpite online, v Kultúrno-informačnom centre alebo priamo pred podujatím vo Hviezde. Cena vstupenky: 18 € v predpredaji, 20 € na mieste.