Prvý ročník participatívnych rozpočtov sa v školskom roku 2023/24 podaril s veľkým úspechom. Pozitívne odozvy a spätná väzba presvedčili Inštitút participácie o tom, že má zmysel v projekte pokračovať.
Participatívny rozpočet je spôsob, ako žiačky a žiaci môžu priamo ovplyvniť život svojej školy a realizovať svoje nápady. Hlavnými aktérmi celého projektu sú hlavne oni – prichádzajú s návrhmi, vyberajú si tie najlepšie a aktívne sa podieľajú na ich uskutočňovaní. Učitelia a vedenie školy ich pri tom podporujú a poskytujú im potrebné usmernenie.
Žiaci tiež získavajú praktické skúsenosti. Zisťujú, aká je materiálna hodnota vecí i to, že nie všetky ich želania sa dajú vyplniť. Učia sa tiež spolupracovať, komunikovať, prezentovať svoje nápady pred spolužiakmi a spolurozhodovať. Majú možnosť si uvedomiť, že ich hlas má priamy vplyv na to, aké zmeny sa v škole uskutočnia.
Úvodná exkurzia
Tento školský rok 2024/25 vybrala každá základná škola v Trenčíne niekoľkých žiakov, s ktorými prišli na Mestský úrad v Trenčíne, a tým riadne spustili projekt participatívnych rozpočtov v novom roku. Stretnutia prebiehali počas dvoch dní, pričom najskôr, 16. decembra 2024, sa stretli žiaci zo Základnej školy, Hodžova, ŽS, Na dolinách, ZŠ, Veľkomoravská a ZŠ, Východná.
Pripravený program sa zväčša odohrával vo veľkej zasadacej miestnosti, kde sa konajú pravidelné zasadnutia mestského zastupiteľstva. Po úvodnom predstavení konceptu participatívnych rozpočtov nasledovala krátka prezentácia projektu Trenčín 2026. Žiaci sa počas stretnutia dozvedeli viac o tom, ako sa mesto pripravuje na rok kedy bude európskym hlavným mestom kultúry a ako vôbec mesto tento titul získalo a aké možnosti to prinesie nielen pre Trenčín, ale aj pre celý región.
Následne sme sa vybrali na exkurziu po Mestskom úrade, kde sme našim návštevníkom ukázali aj iné miestnosti, ako napríklad Sobášnu sieň, Klientske centrum a matriku. Pre mnohých žiakov bola exkurzia prvou návštevou Mestského úradu a zistili, že radnica nie je len budova, ale miesto, kde sa rieši fungovanie mesta a potreby jeho obyvateľov.
Nie je mesto ako mesto
Najdôležitejším bodom programu stretnutia bola spoločenská hra k participatívnym rozpočtom „Nie je mesto ako mesto“. Hra je navrhnutá podľa skutočných situácií, s ktorými sa stretávajú politici a odborníci pri spravovaní verejných financií a pomôže žiakom pochopiť, čo ich v súvislosti s participatívnym rozpočtom na škole čaká.
Vyskúšali si navrhovať vlastné projekty i rozhodovanie o dôležitých otázkach týkajúcich sa mesta. Diskusia prostredníctvom mikrofónov a sedenie na stoličkách vedenia mesta dodalo tomu celému pocit dôležitosti a zodpovednosti a bol to pre žiakov naozaj veľký zážitok. O dva dni neskôr stretnutie v podobnom duchu prebiehalo aj so žiakmi ZŠ, Bezručova, ZŠ, Dlhé hony, ZŠ, Kubranská a ZŠ, Novomeského.
Po tomto úvodnom stretnutí budú vo svojej škole spoločne so spolužiakmi od januára 2025 do konca školského roka pracovať na premene svojich nápadov na skutočnosť vďaka finančnej podpore mesta. V prvom ročníku to boli oddychové zóny, hygienické potreby na toaletách, študijné a športové pomôcky, stolné hry, prespávačka v škole. Uvidíme, čo prinesú participatívne rozpočty tento rok.
Projekt sa realizuje vďaka Európskemu hlavnému mestu kultúry Trenčín 2026.
Petra Strečková, Inštitút participácie Trenčín