Aj v našom meste sa presne rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, 21. februára 2019, stretlo množstvo ľudí, aby si pripomenuli ich pamiatku a vyjadrili súdržnosť a jednotu. Ján a Martina sú symbolmi boja za slobodu a spravodlivosť na Slovensku. To bude pripomínať i nový pamätník na Štúrovom námestí.
Bol odhalený počas spomienkového stretnutia na mieste, kde v minulom roku boli po tragickej udalosti posledné veľké protestné zhromaždenia. Pamätník je majetkom mesta, jeho autorom je Peter Kalmus a na jeho výrobu sa zozbierali ľudia vo verejnej zbierke. S myšlienkou, aby bol pamätník osadený aj v Trenčíne prišli Mária Galánková a Klaudia Brázdilová z iniciatívy Za slušné Slovensko. Mesto to vníma ako pozitívne gesto a hrdo sa k pamätníku hlási. Je mementom, spomienkou i výstrahou.
Miesto na jeho osadenie vybral hlavný architekt Trenčína Martin Beďatš. „Na Mierovom námestí by sa dosiahol stav, kedy by dominoval, čo nebolo zámerom,“ uviedol. Pamätník sa nachádza na Štúrovom námestí medzi schodmi k úradom a studňou. „Svojim umiestnením je pokorný tak, ako boli Ján a Martina. Je vedľa studne a tá je symbolom hĺbky. Maťka bola archeologička, ktorej úlohou bolo hľadať v útrobách zeme a úlohou Jana, ako novinára bolo hľadať v hĺbke mocných, aby odhalil našu prítomnosť a za rok ukázal aj našu budúcnosť. Navyše, ich vzájomný cit bol čistý a hlboký,“ povedal M. Beďatš.
Na štvrtkovom zhromaždení sa Trenčanom prihovoril aj scenárista a režisér Peter Hledík: „Vražda novinára a jeho priateľky je pre mňa trikrát šok. Ten prvý šok bol, že je niekto umlčaný spôsobom, ktorý je definitívny. Že niekto prekáža natoľko, že ho treba zavraždiť. Druhým šokom je ten rok, ktorý prešiel. Očakával som, že sa zásadne zmení riadenie tohto štátu a nepodstúpi len kozmetické úpravy. Tretím šokom je, že niekto povie, že Ján Kuciak do Trenčína nepatrí, pretože s ním nemá nič spoločné. Šokoval ma tento ľudský hyenizmus.“
Pri odhalení pamätníka v Trenčíne bol i brat Jána Kuciaka. „Celá rodina pociťujeme veľkú vďačnosť ľuďom, ktorí sa postavili za Janka a Martinku. Odhaľovať bratovi pamätník, to je hrozný pocit. Ubehol už rok, čo sa nám úplne zrútil svet. Ukázalo sa, ako nad všetkým vyhráva moc peňazí a kam sú niektorí ochotní kvôli nej zájsť. Keď sme nedokázali ochrániť Janka a Martinku, budeme z posledných síl bojovať aspoň za zachovanie ich odkazu. Bez vás, ľudí, by sme to nedokázali. Prosíme vás, zostaňte pri nás, zaujímajte sa, čítajte. Nenechajte si zobrať svoj názor,“ povedal Jozef Kuciak.
Pamätník venovaný Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej bude po zotmení osvetlený svetlom čerpajúcim energiu zo solárneho panelu. Nájdete na ňom 54 sklených tabúľ, ktoré symbolizujú 54 rokov. Toľko sa zavraždení 27-roční mladí ľudia spolu dožili. V budúcnosti naň pribudne QR kód, ktorý presmeruje ľudí na články J. Kuciaka a na vývoj udalostí po 21. februári 2018.