Vo štvrtok, 9. januára 2025, vo večerných hodinách skolabovala na železničnom nástupišti v Trenčíne asi 50 ročná žena. V tejto súvislosti telefonicky kontaktovala pracovníčka tiesňovej linky 112 našu mestskú políciu a požiadala o jej asistenciu, kým sa na miesto udalosti dostaví posádka rýchlej zdravotnej pomoci.
Trenčianski mestskí policajti prišli ku žene v bezvedomí najrýchlejšie, ako to bolo možné. Boli pri nej ľudia, z ktorých sa ju jeden pokúšal oživiť. Hliadka skontrolovala žene ústnu dutinu a pokračovala v oživovaní aj pomocou defibrilátora. V krátkom čase, asi po 4 minútach, bola na mieste už aj rýchla lekárska pomoc, ktorá prevzala resuscitáciu. Ženu sa podarilo stabilizovať a sanitkou ju previezli do Fakultnej nemocnice Trenčín.
V tomto prípade trenčianski mestskí policajti využili prístroj AED vôbec prvýkrát. A potvrdilo sa, že automatické externé defibrilátory majú svoj význam pri záchrane ľudského života. V Trenčíne ich je niekoľko. Vo vlastníctve mesta je sedem takýchto prístrojov, všetky sú funkčné a v prípade potreby k dispozícii. Umiestnené sú na budovách mestského úradu, mestskej športovej haly, plavárne, na Zimnom štadióne Pavla Demitru, v OC Južanka a disponujú ním aj dobrovoľní hasiči v Opatovej a tiež mestská polícia.
Sú vybavené dvoma typmi elektród – pre dospelých a pre dieťa do 8 rokov, resp. pre dieťa s váhou do 25 kg. Sú plne automatické, ovládané len jedným tlačidlom. Po jeho stlačení prístroj začne hovoriť, resp. dávať pokyny. Ak prístroj zistí zástavu srdca, resp. krvného obehu, hneď reaguje tým, že povie – odstúpte od pacienta, nastane výboj. Ovládanie je teda jednoduché. Najdôležitejšie je, nebáť sa. Pri zástave srdca sa počíta každá sekunda. V prípade ich použitia je ale, samozrejme, i tak potrebné vždy volať linku 155.