Aktuálne sme začali s budovaním ďalších stojísk polopodzemných kontajnerov. Prichádzame ale aj s novinkou. V centre mesta vybavíme nové tri stojiská s nadzemnými, uzamykateľnými kontajnermi.
Všetky nové stojiská, sedem s polopodzemnými kontajnermi a tri s nadzemnými kontajnermi, nahradia klasické 1 100 litrové zberné nádoby.
Zhotoviteľom prác je trenčianska spoločnosť REDOX-ENEX. Práce na všetkých stojiskách by mali byť ukončené do polovice decembra. Ide o mestskú investičnú akciu v hodnote takmer 345 tisíc eur.
Polopodzemné kontajnery
Stojiská na Šmidkeho 4 a Šmidkeho 16 budú mať okrúhle polopodzemné kontajnery. Na každom stojisku pôjde o dva kontajnery na komunálny odpad, jeden na trojzber (plasty + kovy + viacvrstvové kombinované materiály), jeden na papier a jeden na sklo.
No Novomeského ulici č. 2 budujeme stojisko s okrúhlymi polopodzemnými kontajnermi. Umiestnime tu dva kontajnery na zmesový komunálny odpad, dva na trojzber – jeden väčší a druhý menší (5 m3 a 3 m3) a bude tu aj kontajner na papier a kontajner na sklo. Také isté kontajnery budú aj na stojisku na Lavičkovej ulici 4 (M. Bela).
Nové stojiská na Šafárikovej 9 a Šafárikovej 14 vybavíme hranatými polopodzemnými kontajnermi. Na oboch stojiskách bude okrem jedného kontajneru na trojzber, jedného kontajneru na papier a jedného tiež samostatného kontajneru na zmesový komunálny odpad s objemom 5 m3 ešte kontajner rozdelený pre ďalší zmesový komunálny odpad (2,4 m3) a pre sklo (2,4 m3).
Aj na novom stojisku na Ulici L. Novomeského 10 nájdu obyvatelia hranaté polopodzemné kontajnery – dva na zmesový komunálny odpad a po jednom na trojzber a na papier. Piaty kontajner bude rozdelený pre trojzber a pre sklo.
Nadzemné kontajnery, uzamykateľné
V Trenčíne budeme mať aj úplne nový typ kontajnerov, ktoré sa nezakopávajú do zeme. Majú preto síce menší objem, ale okrem krajšej estetiky poskytujú možnosť ich umiestniť aj tam, kde by to inak inžinierske siete či iné obmedzenia nedovolili. Ide o pilotný projekt. Tieto nadzemné kontajnery budú uzamykateľné. Elektronický čip na ich otvorenie dostanú len domácnosti, ktoré sú prihlásené k poplatku za komunálny odpad. Má ísť o opatrenie proti odpadovej turistike, má dať stopku neprihláseným pôvodcom odpadu v domácnostiach. Ak sa v praxi takýto systém osvedčí, uplatníme ho postupne aj na iných stojiskách.
V rámci pilotného projektu vybudujeme tri prvé nadzemné stojiská v meste – na Hviezdoslavovej 11, Hviezdoslavovej 23 a na Hornom Šianci 11. Na každom stojisku bude po jednom kontajneri na komunálny odpad, na papier a na trojzber (každý s objemom 2 m3) a všade bude aj jeden delený kontajner na sklo (1,5 m³) a na bioodpad (0,5 m3), ktorý je tiež novinkou a bude sa testovať v praxi vývoz takéhoto systému. Všetky kontajnery budú hranaté.