Čo robí mesto pre obyvateľov, čo robia obyvatelia pre mesto

17. 7. 2024

Čo znamená slovo participácia? Inštitút participácie Trenčín, ktorý sídli na mestskom úrade, pomáha občanom zapojiť sa do rozhodovacích procesov v meste.  

O možnostiach, ako sa podieľať na plánovaní a rozvoji mesta a tiež o tom, ako byť súčasťou aj iných aktivít, sa koordinátorky participácie porozprávali so stovkami návštevníkov podujatia Korzo Palackého v sobotu 22. júna 2024.  

V rámci prípravy na podujatie mysleli na všetky generácie. Deti mohli z obrázkov skladať ideálnu ulicu, napríklad aj tú Palackého, ktorú by radi videli ako miesto pre hry a nové zážitky. Deťmi vytvorené ulice boli plné šmykľaviek, kolotočov, zelene a ľudí.  

detská ulica KORZO

Dospelí si mohli zahrať „mestské puzzle“ a overiť si, čo vedia o fungovaní mesta. Napríklad, že prednosta a viceprimátor nie je to isté, čo je Munipolis a čo všetko sa skrýva pod pojmami adopcia zelene či verejné obstarávanie.  

Na plagátoch s rôznymi podobami toho istého verejného priestoru mohli zanechať svoj odkaz s názorom, ako sa im konkrétna úprava vnútrobloku, detského ihriska či nábrežia páči. Zhodli sa v tom, že je jedno o aký priestor ide, dôležité je, aby bol upravený. 

IPT na korze

Diskusia pri aktivite „Čo robí mesto pre svojich obyvateľov a čo robia obyvatelia pre svoje mesto“ vyvolala veľa reakcií. Rozhovory priniesli rôzne pohľady, od pozitívnych hodnotení úsilia mesta, až po kritiku niektorých oblastí.  

Podľa zapojených ľudí do diskusie sa mesto stará o ihriská, organizuje kultúrne podujatia, zlepšuje priestor na Brezine. Ďalej napríklad buduje cyklotrasy, podporuje komunity, opravuje chodníky a „veľa vecí, ktoré ľudia nevidia“.  

Trenčianky a Trenčania robia podľa ich slov pre mesto to, že sa oň zaujímajú, reprezentujú ho v zahraničí, zdieľajú a podporujú jeho aktivity, platia dane.  

Veľkou témou bola čistota mesta. Obyvatelia triedia odpad, robia brigády, udržiavajú mesto pekné a čisté. No objavilo sa aj zopár jednoslovných odpovedí: Pre mesto robím „nič“.  

KORZO názory ľudí

A čo viac by ešte mohlo robiť mesto a jeho obyvatelia, aby bol Trenčín príjemnejším miestom pre život? Návštevníci Korza spomenuli, že by mesto mohlo napríklad: doplniť kontajnery na separovanie, vytvoriť viac ihrísk pre psov či záchytné parkoviská, viac zatraktívniť centrum a lepšie komunikovať parkovanie pre turistov aj v anglickom jazyku.   

Obyvatelia zanechali aj tento cenný odkaz: „Najväčší potenciál a sila mesta je v jeho obyvateľoch, ktorí sú v podstate jeho energiou a dušou. Každý z nás nesie zodpovednosť za svoju účasť na živote v meste a jeho kvalite. Nestačí len protestovať, odmietať a ukazovať na nedostatky. Všetci sme súčasťou mesta a nemôžeme sa spoliehať, že to mesto všetko spraví za nás.“ 

To je presne to, čo umožňuje participácia. Umožňuje obyvateľom mesta ovplyvniť to, ako vyzerá, aké aktivity sa tam konajú a kam sa investujú peniaze.  

Vďaka participácii môžete zdieľať svoje nápady s mestom, ale aj s ostatnými. Participácia pomáha vytvárať priestor, kde sa dobre žije pracuje a študuje. A hlavne, kde sa dobre cítia všetci.

participácia na Korze   

Jedným z projektov Inštitútu participácie sú aj participatívne rozpočty na základných školách, ktoré sme realizovali posledný/uplynulý školský rok. 

Základné školy na Dlhých Honoch a Východnej prišli na podujatie Korzo Palackého odprezentovať, čo vymysleli ich žiaci vďaka tomuto projektu. O svoje skúsenosti z celého procesu sa podelili okrem žiačok aj učitelia, ktorí sprevádzali tento projekt od začiatku až do úspešného konca, za čo im patrí veľké poďakovanie.  

„Je skvelé, že mesto Trenčín takýmto spôsobom podporilo občiansku výchovu a demokratické cítenie mladých ľudí. Napriek tomu, že spočiatku sa viaceré kolegyne a kolegovia obávali, čo spôsobí realizácia detských nápadov, tak veci, ktoré participatívny rozpočet priniesol do školy, sa bez problémov užívajú  dennodenne a zlepšujú život v našej škole. Počas realizácie participatívneho rozpočtu sa žiaci naučili množstvo vecí. Museli rozmýšľať nad potrebami iných žiakov, zmestiť sa do rozpočtu, spropagovať svoj nápad a mnohé ďalšie,” povedal koordinátor participatívneho rozpočtu Ľuboš Gondár zo ZŠ, Dlhé Hony.  

Prečítajte si viac o práci a aktivitách Inštitútu participácie, spojiť sa s nami môžete aj prostredníctvom mailovej adresy: ipt@trencin.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!