Ulica pred Základnou školou Na dolinách patrila 20. septembra 2024 iba deťom. Zmenila sa na slobodný priestor pre hry a pohyb, na pešiu zónu s množstvom vzdelávacích aktivít. Išlo o prvé podujatie ULICE DEŤOM v rámci projektu Mobilities for EU.
Ak je cesta do školy pešo pre deti nepríjemná a nebezpečná, nemôžeme sa čudovať, že ich vozíme radšej autom. Zmena podmienok v okolí školy tak, aby bol príchod detí bezpečnejší, ekologickejší a zároveň aj príjemnejší, je cieľom dlhodobého projektu Mobilities for EU. Do procesu zapája školákov, ich učiteľov i rodičov.
Súčasťou projektu, v rámci ktorého vzniknú na všetkých základných školách v našom meste plány na podporu udržateľnej školskej mobility a bezpečnosti verejného priestoru v ich okolí, sú aj podujatia ULICE DEŤOM. Prvé z nich sa uskutočnilo v spolupráci so Základnou školou Na dolinách.
Deň plný aktivít
Žiaci so svojimi triednymi učiteľmi a učiteľkami navštívili 6 stanovíšť. „V úvode sa venovali takzvanej nežnej mobilite, počúvali o tom, koľko miesta v meste zaberajú jednotlivé druhy dopravy, dozvedeli sa viac o udržateľných typoch mobility, teda o pešej, cyklistickej a verejnej doprave,“ priblížil Michal Mazánik z Dopravy na Považí.
Na ďalších stanovištiach merali kvalitu ovzdušia, mohli vyjadriť a zaznamenať svoj názor na pocitovej mape, v časovej schránke zanechať odkaz škole do roku 2034. Prezreli si zblízka autobus mestskej hromadnej dopravy, skúšali si správanie ľudí na priechode pre chodcov, hovorili o tom, čo sú reflexné prvky a ako ich používať, zvlášť sa venovali aj tomu, ako sa bezpečne bicyklovať.
„Aktivity prebiehajúce na jednotlivých stanovištiach mali pre deti edukačný rozmer,“ zhodnotila riaditeľka ZŠ, Na dolinách Monika Rózsová. „Podujatie vnímame veľmi pozitívne. A to nielen pripravenosť zainteresovaných, výbornú organizáciu, spoluprácu so školou, no predovšetkým význam celej akcie.“
V rámci zóny Trenčín2026 čakalo na žiakov miesto na oddych, hry a kultúrne predstavenia. V celodennom programe sa predstavila hudobníčka Tinka – Bublinka a žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Trenčín, Novomeského 11 so svojimi hudobnými a tanečnými vystúpeniami.
Aj rodičia detí mali počas podujatia možnosť priamo popísať a na mape určiť miesta, ktoré považujú za dôležité pri ceste do a zo školy.
Vedia opísať ranný stres
„Pri vytváraní mobilitných plánov, ktoré chcú zlepšiť verejný priestor okolo škôl, je dôležité zisťovať názory a potreby vedenia školy, pedagógov a najmä detí,“ povedala koordinátorka participácie Kristína Milová z Inštitútu participácie Trenčín. „Deti sú najdôležitejšími užívateľmi daného priestoru v čase 9 rokov školskej dochádzky. Vedia celkom jasne opísať ranné stresové situácie a pomenovať miesta, kde sa cítia nepríjemne. Okrem toho, že sa ich veľa pýtame, tak je našou snahou zapojiť ich do rozhodovacích procesov, ktoré sa ich týkajú. Názor detí je dôležitý a berieme ho vážne.
Aj vďaka podujatiu ULICE DEŤOM vieme do procesu zapojiť všetky deti na škole, povedať im, ako doprava vplýva na životné prostredie, zdravie a život a zároveň zistiť množstvo informácií, s ktorými budeme pracovať ďalej. Aby sme zistili čo najviac dát o riešenom území, plánujeme ešte dotazníkový prieskum.”
Pre zmenu v okolí škôl
Mobilitné plány pri základných školách budú vznikať v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou STU v Bratislave, konkrétne Centrom excelencie SPECTRA. Centrum zabezpečuje ako zber dát, tak aj ich vyhodnocovanie a spolupodieľa sa na tvorbe návrhov.
„Dobre fungujúca hromadná doprava, osvetlené, kvalitné a bezpečné chodníky a cesty, prívetivé verejné priestory sú prirodzenými požiadavkami každého rodiča, ktoré kladie na miesto, kde žije on, resp. jeho dieťa. Dlhodobá spolupráca Centra excelencie SPECTRA a mesta Trenčín práve smeruje ku zmenám, ktoré robia z Trenčína bezpečné, kvalitné a prívetivé miesto pre život,“ vysvetlil Vladimír Ondrejička z STU.
Podujatie zorganizovalo mesto Trenčín, Inštitút participácie Trenčín, Základná škola Na dolinách, Slovenská technická univerzita Bratislava, združenie Doprava na Považí, Trenčín2026 v spolupráci so štátnou políciou, mestskou políciou, Trenčianskym samosprávnym krajom – projektom Populair a spoločnosťou Transdev.